קריעת מעיים קשה

תביעה נגד בית חולים: הגיעה לבדיקת קולונוסקופיה, והרופאים קרעו את מעיה. כתוצאה מכך הפכה האישה לסיעודית

זו הייתה אמורה להיות עוד בדיקת קולונוסקופיה שגרתית עבור אישה, שבשל היסטוריה משפחתית של סרטן המעי הגס, ביצעה בדיקות קולונוסקופיה מרובות ובאופן קבוע. אלא שעל פי תביעה שהגישה עו"ד אנה אונגר, בשמה של האישה, נגד מרכז רפואי, הבדיקה הזו הייתה עבורה הרת גורל. 
בתביעה נטען, כי התובעת, בת 73 כיום, עברה בעבר כריתת רחם ושחלות, אשר הותירה הידבקויות קשות בבטנה ובאגן. אך לטענת עו"ד אונגר, הצוות הרפואי לא התחשב בכך, והשתמש בכוח רב בביצוע הבדיקה, דבר שגרם להתנקבות מעי. 
האישה פונתה בדחיפות לבית החולים רמב"ם בחיפה, אך שם לא הצליחו הרופאים לסגור את הנקב, ועל כן הותקנה לאישה סטומה, פתח ניקוז יציאות מלאכותי.
עו"ד אונגר טוענת בתביעה, כי משלב זה ואילך, החלה מסכת ייסורים, ומצבה של האישה הלך מדחי אל דחי. בין השאר נטען, כי האישה החלה סובלת מקלקולי קיבה תכופים, השילה קילוגרמים רבים ממשקלה, אובחנה אצלה אי ספיקת כליות חריפה וזיהומים חוזרים, והיא אושפזה שוב ושוב בבתי חולים. 
לדברי עו"ד אונגר, בעקבות הבדיקה הכושלת שניקבה את מעיה, סובלת האישה עד היום מכאבי בטן תמידיים המדירים שינה מעיניה, ובשל כך הפכה לצרכנית כבדה של משככי כאבים. 
בשל מצבה, טוענת עו"ד אונגר, נזקקת האישה לעזרת הזולת בביצוע פעולות היומיום, ומאישה מתפקדת ומלאת שמחת חיים, הפכה לאישה סיעודית הזקוקה לעזרה במהלך כל היום.
לתביעה צורפה חוות דעת רפואית של פרופ' דניאל רחמילביץ', מומחה לרפואה פנימית ולמחלות דרכי העיכול. 
המומחה קבע בחוות דעתו, כי ההתנקבות במעי בבדיקת הקולונוסקופיה נגרמה בשל הפעלת לחץ מכני גדול מהנדרש על דופן המעי על ידי הבודקת, שהתקשתה להניע את מכשיר הקולונוסקופ. 
"את הקושי הזה היה צריך לצפות מראש, בשל ההיסטוריה הרפואית של התובעת שכוללת הידבקויות לדופן הבטן בשל הניתוח לכריתת הרחם והשחלות", קבע המומחה והוסיף, כי התנקבות המעי הגס במהלך בדיקת קולונוסקופיה היא הסיבוך שממנו הכי חוששים מבצעי הבדיקה. 
יחד עם זאת, קבע המומחה, מדובר בסיבוך נדיר, המתרחש רק באחוז מזערי של הנבדקים. "בודק זהיר, הנתקל בקושי לקדם את מכשיר הבדיקה, חייב להימנע מהפעלת לחץ מוגבר, להפסיק את הבדיקה ולהחליט על הפניית הנבדק לבדיקה חלופית, בדרך כלל קולונוסקופיה וירטואלית", דברי המומחה. 
המומחה קבע לתובעת נכות של 10 אחוז עקב כאבי הבטן התמידיים שלה, 10 אחוז בגין הצלקות בבטן ו-80 אחוז נכות זמנית בתקופה שבין הניתוח הראשון לניתוח לסגירת הסטומה בדופן הבטן.
בתביעה, שאותה הגישה עו"ד אונגר, בשם האישה, נגד המרכז הרפואי, היא מבקשת מבית המשפט שיפסוק לטובת מרשתה פיצויים בגין נזקי גוף, בסכום המקסימלי הקבוע בחוק (עד 2.5 מיליון שקלים). 
התביעה נדונה בימים אלה בבית משפט השלום בבת ים.
עו"ד אנה אונגר ממשרד עורכי הדין אונגר-שויגמן http://us-lawoffice.co.il/  עוסקת בתביעות רשלנות רפואית, דיני נזיקין, לרבות תאונות דרכים וייצוג  במוסד לביטוח לאומי