קשה לשקם זיכרונות

המתנדבים הם אלה שהחזיקו את העורף. המתנדבות של 'לב אחד' (צילום: באדיבות 'לב אחד')
המתנדבים הם אלה שהחזיקו את העורף. המתנדבות של 'לב אחד' (צילום: באדיבות 'לב אחד')
רבים עושים טוב למען הכלל בימים אלה * במאמר זה: על רבבות המתנדבים בארגון 'לב אחד'

ללא ספק אתם כבר שוכנעתם מזמן, שהממשלה לא תפקדה לפני האסון הנורא בשבעה באוקטובר ואינה מתפקדת במהלך כל שבועות הלחימה מאז. הכעס בקרב הציבור על אי קבלת תשובות לבעיות היומיום הוא גדול מנשוא.

כבר ברור מעל לכל ספק: למקומות הרבים שאליהם לא הצליחה הממשלה להגיע ולתפקד, הגיעו רבבות המתנדבים בעמותות השונות. הם אלה שביצעו את המהפכה השלטונית האמתית. בלעדיהם לא יכלה המדינה לתפקד כפי שהיא מתפקדת כיום.

כדי להמחיש את דבריי, אני מבקש להציג בפניכם עמותה אחת נפלאה הנושאת את השם 'לב אחד – כוח הסיוע האזרחי'. העמותה מורכבת משני ארגונים שהחליטו להתאחד ולפעול יחדיו אך ורק בתקופות חרום, כפי שקרה במציאות שלנו: תנועת 'אור' ותנועת 'עין פרת'. לעמותה יש את התשתית הנדרשת כדי להקים עשרות חמ"לים ברחבי הארץ. כשמו כן הוא – 'לב אחד'. לעמותה יש כיום למעלה ממאה אלף מתנדבים.

כבר ביומה הראשון של המלחמה, הבין אילן כהן, יו"ר עמותת 'אור', שמדובר באירוע קשה ויהיה צורך לאחד כוחות כדי לפעול, בדיוק כפי שעשה בתקופת הקורונה. אילן כהן היה מנכ"ל משרד ראש הממשלה בימי כהונתו של אריאל שרון ולמעשה המתאם בין כל הזרועות בעת פינוי היישובים מרצועת עזה.

מבט קצר על הפעילות של ארגון 'לב אחד' מגלה פעילות יוצאת דופן של גוף אזרחי מתנדב בתקופת הלחימה: סיוע לכ-400 צעירים שורדי טבח פסטיבל 'נובה', הקמת מרכז סיוע לגיל השלישי, הקמת עשרות מרכזי סיוע לכלל אזרחי המדינה, מתן סיוע מיידי לכ-50,000 חיילים ואזרחים, תיאום אירוח לאלפי משפחות מפונים, חלוקת אלפי חבילות סיוע, מעל לאלף חילוצים מיישובי הדרום ועוד.

"עיקר הפעילות הענפה שלנו באה הודות לתרומות שמקבלים אנו מאנשים פרטיים וממוסדות. לאחרונה גם זכינו לקבל, אפשר לומר סמלית, תמיכה כספית מהממשלה. לדוגמה, כדי לפנות אלף תושבים בדחיפות משדרות, היינו חייבים לשכור לשם כך אוטובוסים. באותם ימים עדיין לא היו מספיק כספים בקופה. בלית ברירה הכנסנו ידיים לכיסים הפרטיים ושילמנו", אומר אילן כהן.

מאז פרוץ המלחמה, הקפיא למעשה אילן את עבודתו במשרדו הפרטי לייעוץ. הוא לא הסתפק בכך ורתם לפעילות גם בני משפחתו האחרים, אלה שאינם נוטלים חלק בלחימה בדרום. מירב רעייתו מסייעת בשיווק ובפיתוח במטה, בחזית ובחמ"ל בבאר שבע.

העמותה השנייה בארגון 'לב אחד' היא כאמור 'עין פרת'. העמותה עוסקת כל ימות השנה בהקמה ובניהול מדרשה למנהיגות חברתית, מכינה קדם צבאית, תוכנית הכשרה והשתלמות לראשי ולמנהלי תוכניות למנהיגות, מתן מלגות לחניכי תכניות שמפעילה העמותה וסיוע בהקמת מנהיגות בקהילות.

כל אלפי המשתתפים בארגון הגיעו לחמ"ל המרכזי זמן קצר לאחר תחילת הלחימה, לבשו במהירות חולצה של 'לב אחד' ונכנסו לפעול כמתנדבים. מהר מאוד הבינו המארגנים כי לא די בחמ"ל מרכזי אחד כדי להיענות לדרישות הרבות. כך הוחל בהקמתם של חמ"לים נוספים בכל הארץ וכיום ישנם כבר 24 במספר.

'לב אחד' אינם היחידים בשטח. בישראל הוקמו מאות חמ"לים לסיוע על ידי עמותות רבות. מאות אלפי המתנדבים, ללא הבדל דת או השקפה פוליטית, יצרו – כפי שהטיב אילן לבטא – "חוסם עורקים אזרחי שמנע את התמוטטות העורף".

"אתה יודע מה החלום שלי ואותו אני בטוח שניתן להגשים?", שואל אילן כהן וממהר להשיב: "להקים חמלי"ם לא רק בכל יישוב בישראל, אלא גם בכל שכונה. אין כמו תושבי השכונה המכירים זה את זה. יש לנו את הידע הדרוש להקמת החמ"לים הללו. מדובר בכוח עצום, חמוש כפי שצריך, שבתוך זמן קצר יפרוש כוחות בשטח. החמ"ל השכונתי יפעל לא רק מבחינה ביטחונית, אלא גם למתן סיוע ועזרה למי שזקוק", מסביר אילן ומוסיף: "אנחנו נעבוד באופן ישיר עם הרשויות המקומיות ובלי הבירוקרטיה של משרדי הממשלה השונים".

את רוב זמנו עושה אילן כהן, יחד עם ראשי עמותת 'עין פרת', בסיורים ובביקורים ביישובי עוטף עזה ובצפון. עננה של עצבות מרחפת על פניו כאשר עולים מול עיניו מחדש מראות החורבן הגדול שביצעו חיות האדם ביישובים. אנחה גדולה נשמעת מפיו ובעקבותיה: "בתים אפשר לשקם, אבל לא זיכרונות שיישארו אתנו לעד".