קשרים שבורים ואנשים רעבים

אנחנו מסוגלים להמציא אלף פתרונות טכנולוגיים, אבל לא מסוגלים לשתף פעולה, לחלק נכון את המשאבים שקיימים בשפע ולהתגבר על המחסור במזון

רבים מדברים על כך שלדורות הבאים לא יהיה מה לאכול, שהעולם ייקלע למשבר מזון קשה שיביא לתחלואות ולשינויים רבים. אבל הדורות הבאים כבר כאן. כבר היום, בשנת 2022, נמצאים 276 מיליון מתושבי כדור הארץ בחוסר ביטחון תזונתי חמור.

לא חסרות סיבות לכך. החל מהמלחמה באוקראינה שפוגעת ב'אסם התבואה של העולם', דרך משבר האקלים שמביא לאובדן יבולים ועד לקורונה שהאטה את קצב התובלה. מיום ליום מתקרבת האנושות להידרדרות דרסטית של מדינות שאין ביכולתן לספק מזון לאזרחיהן ולמצב מחפיר שבו יהגרו משפחות כדי למצוא אוכל.

לא רק מדינות העולם השלישי יסבלו מתת תזונה. משבר המזון ומכת הרעב יגיעו עד למדינות העולם המערבי. אומנם האחרונות יודעות איך להגן על עצמן ולהינצל מהמכה טוב יותר, אבל בכפר הגלובלי שבו אנחנו חיים, התלות ההדדית ההדוקה לא תאפשר גם לחזקה שבמדינות להשמין על חשבון האחרות.

הפתרונות למשבר מצויים בתחומי החקלאות, הטכנולוגיה והסביבה. כשגרתי בזמנו בעיר רחובות, היו לי חברים שעבדו בפקולטה לחקלאות, מזון וסביבה. כבר אז, לפני כארבעים שנה, הם דיברו על כך שלאור התנאים המשתנים בעולם, חובה להקדים ולפעול לקראת השבחה גנטית לזני צמחים עמידים יותר לבצורות, למזיקים ולטמפרטורות גבוהות. היום כבר פועלים ממש כך ואפילו מדברים על תחליפים לחלבון מעולם החי כמו חלבון שמקורו מחרקים ועל שימוש בקינואה כתחליף לחיטה.

האנושות מסוגלת לכך, על אחת כמה וכמה המוח היהודי. ייתכן שנמזער את הנזק בעזרת המצאות כאלה, אבל על דבר אחד לא נצליח להתגבר: על האגו שלנו. כל אדם חושב על עצמו, כל מדינה מתחשבת בעצמה ובצרכים שלה ומוכנה למכור כמה שיותר למדינות סובלות ולהרוויח על חשבון הסבל שלהן ולא כי באמת אכפת לה ממצבן.

חוסר קשר בין בני אדם ובין מדינות היא הבעיה המהותית בימינו. היא שמוליכה אותנו בדרך ייסורים. היא המכשול הגדול שעוד יוליד צרות צרורות. אנחנו מסוגלים להמציא אלף פתרונות טכנולוגיים, אבל לא מסוגלים לשתף פעולה, לחלק נכון את המשאבים שקיימים בשפע ולהתגבר על המחסור במזון.

אם העולם מציב היה את שיתוף הפעולה כיעד מרכזי, שם לפניו את החיבור הבינלאומי מעל הכול, הוא היה שורד את שרשרת המשברים שמתקרבת אלינו. אבל האגו לא ייתן לנו לפעול כך. אין לנו נטייה טבעית או מולדת לכך, כמו שכתוב בתורה "יצר לב האדם רע מנעוריו" (בראשית ח, כ"א). לכן, נראה העולם כמו בור של נחשים. בשלב הבא עוד נחזה במדינות שמעדיפות לשרוף ולהשמיד את התבואה שלהן רק כדי שמדינות אחרות לא ייהנו מכך.

להבין שאנחנו אגואיסטים זה אפשרי, אבל לסבול מכך? האגו לא ייתן לנו לעולם. יש לו חוקיות פשוטה: לקבל בכל מחיר. לכן, הפתרון שלי למשבר הוא פשוט: בואו נשב, נלמד ונחזור לספסל הלימודים (כנראה באמצעים וירטואליים).  כך נכיר לעומק את הטבע הרע שלנו, נבין שכולנו יחד מידרדרים במדרון הנורא הזה וגם אם נרוויח על חשבון האחרים – בסוף נפסיד בעצמנו.

שיטת החיבור של חוכמת הקבלה מתארת בדיוק את התהליך שבעיצומו אנחנו נמצאים. צעד אחרי צעד היא מלמדת ומכוונת בני אדם ומדינות איך להתעלות מעל האגו ולהתנהג יפה זה עם זה ואיך לגלות ביחסים בינינו את הכוח הכללי של הטבע שמדביק את כולם כאחד. רק מתוך חיבור חזק שילך וייווצר בלבבות בני האדם, יקומו ארגונים בינלאומיים, מעין ממשלה עולמית, ויתבצע המהלך הפשוט והמתבקש: לחלק בשווה את כל התבואה העולמית כך שאף נפש לא תהיה רעבה.