רגיעה ושירה

נתן זך (צילום: דינה גונה)
נתן זך (צילום: דינה גונה)
לאחר שנדחה בשל המצב הביטחוני, יתקיים פסטיבל המשוררים במטולה בתאריכים 1-3 ביולי

לאחר שנדחה עקב המאורעות האחרונים, חוזר פסטיבל המשוררים למטולה. הפסטיבל יתקיים בין ה-1 ל-3 ביולי.  שורת שירו המפורסמת של נתן זך, ״רגע אחד שקט בבקשה״, כותרת הפסטיבל, הפכה אקטואלית מתמיד בשנה רבת תהפוכות זו.

פסטיבל המשוררים במטולה הוא אחד ממיזמי הדגל של 'בית הקונפדרציה', בניהולו של אפי בניה. אחת לשנה, מעתיק 'בית הקונפדרציה' הירושלמי את פעילותו למטולה ובכך מגשים את אחד העקרונות החשובים שבבסיס פעילותו: הפיכתה של הפריפריה לחלק בלתי נפרד ממפת התרבות הישראלית.

אפי בניה, מנכ"ל בית הקונפדרציה ומנהל הפסטיבל: "'בית הקונפדרציה' מפיק את פסטיבל המשוררים במטולה מזה 24 שנים וזהו אירוע השירה החשוב והגדול ביותר בישראל. על אף התקופה המאתגרת שעברה עלינו בשל משבר הקורונה העולמי ולאחריו המלחמה, אנו גאים לבשר שהפסטיבל חוזר אל מטולה כמיטב המסורת לחגיגה אמיתית של שירה ורוח. הפסטיבל יתקיים בניהול אמנותי משותף של בני ציפר ושירי לב-ארי, שהצטרפה השנה לצוות הניהול. יחד הם רקחו תוכניה מופלאה ועשירה מאין כמותה בהשתתפות מיטב המשוררות, המשוררים, כלות וחתני פרס ישראל ואנשי רוח בולטים. 'בית הקונפדרציה' מזמין אתכם להגיע למטולה וליהנות מן השיחות, אירועי המחווה והמפגשים המרתקים שמחכים לכם ברחבי המושבה הצפונית".

בני ציפר ושירי לב-ארי, המנהלים האמנותיים של הפסטיבל: "לאחר שנה שהייתה מן הסוערות בתולדות המדינה והעולם, יעמוד הפסטיבל בסימן איחוד השורות של השירה והספרות בישראל. הפסטיבל יארח את גדולי היוצרים שבינינו, שיעלו למטולה ובכך יביעו את אמונם ואמונתם בעצם ההמשכיות של התרבות ושל הדיאלוג התרבותי".

השנה יעניק הפסטיבל את פרס 'אביב' לשירה, בחסות חברת 'אביב' לבנייה, לאהרן שבתאי. הפרס יוענק לו על מפעל חייו כמשורר וכמתרגם מן הקלאסיקה היוונית ויחגוג את תרומתו לתרבות הישראלית.

תוכנית הפסטיבל:

כל האירועים יתקיימו ב'בית הראשונים'.

חמישי, 1.7, 19:00-18:00, גורי רוח – שירה חדשה – א': שיחה וקריאה עם משוררים ומשוררות בתחילת דרכם. אורין רוזנר, שי בוזגלו ושני פוקר כותבים על אהבות ואהבות נכזבות כלפי אישה או גבר, על הכמיהה לאינטימיות ולהבנה, על הרצון להיראות ולהשתקף אבל גם להסתתר ולהצפין, ועל יחסים טעונים עם אמא או עם אם חלופית. אורין רוזנר תשוחח על ספר הביכורים שלה 'גורי רוח', שי בוזגלו על ספרו 'לבדדנו', ושני פוקר על ספר ביכוריה 'מחצית חביוני'. מנחה: שירי לב-ארי. מוזיקה: הדרה לוין ארדי.

חמישי, 1.7, 20:30-19:30, "הנה קם ועומד סולם יעקב שבתוכי" – שעה במחיצתו של ארז ביטון: הפצצה שעיוורה את ארז ביטון בילדותו הובילה אותו לגלות את אוצר השירה, והשירה חיברה אותו לזהות המזרחית שנטש בנעוריו. ביטון היה לאביהם של משוררי המחאה המזרחית, אף על פי ששירתו אינה שירת מחאה אלא שירת קבלה וסולידריות עם הכלל. ארז ביטון יקרא משיריו וישוחח עליהם ועל מפעלי חייו האחרים בתחום הספרות והחינוך. הוא יארח את המשוררים יערה בן-דוד, שי בוזגלו וישראל דדון. מנחה: בני ציפר. מוזיקה: עופר כלף.

חמישי, 1.7, 22:00-21:00,  'עוברים צד': מפגש פסגה עם סוכן תרבות – קובי מידן: התרגלנו לראות אותו מארח ומגיש יצירות של אחרים, אבל לא התעכבנו לדעת מה המטען התרבותי שהוא נושא בתוכו. בערב זה יעבור קובי מידן צד וידבר על עצמו ועל יצירתו שלו בתחום השירה והתרגום. יתלווה אליו המוזיקאי איתי פרל. מנחה: בני ציפר. מוזיקה: איתי פרל.

חמישי, 1.7, 23:30-22:30, 'שירה זה כן': שירת פרפורמנס, ספוקן וורד, פואטרי סלאם, ראפ והיפ הופ – כל אלה מאופיינים בשורות קצובות, חרוזות, יריות ממוקדות של אבחנות ומסרים המשלבים התרסה ואופטימיות. מה מבחין בין הז'אנרים האלה ומה בכל זאת הופך אותם לשירה? בהשתתפות סיגלית בנאי, נילי קופלר, סיגל בן יאיר וישראל דדון. מנחה: סיגלית בנאי. מוזיקה: הדרה לוין ארדי.

"קום, יונה!", מופע ספוקן וורד מוזיקלי בהשראת ספר יונה: יונתן קונדה במופע המציג את סיפורו של יונה הנביא כקברט עכשווי שבו ספוקן וורד פוגש תיאטרון ומוזיקה מקורית חיה של עדי לוז וטל רווה. זהו מסע לילי חווייתי של שירה מדוברת, מושרת, נזעקת ונלחשת, אל בטן הלווייתן של העברית ואל לב השאלה: האם יש עוד מקום לנביא בימינו. כתיבה וביצוע: יונתן קונדה. מוזיקה חיה: עדי לוז וטל רווה. יצירה: יונתן קונדה ושירי ג'ורנו. הפקה: תיאטרון הידית.

שישי, 2.7, 10:00-9:00, 'לכתוב את הטבע הפצוע' – מהי אקו-פואטיקה? שירה בעלת דגש או מסר אקולוגי חזק היתה קיימת עוד לפני שנולד המושג 'אקו-פואטיקה', אך רק בשנים האחרונות אפשר לדבר על שירה שמחוברת אל העולם באופן שמשמעותו לקיחת אחריות של ממש. בשנת 2018 נוסד בישראל פרס 'כליל' לאקו-פואטיקה מייסודה של המשוררת סבינה מסג, שתארח את המשוררות בעלות הקווים האקו-פואטיים המובהקים מאיה ויינברג ואגי משעול. מנחה: סבינה מסג. מוזיקה: אסף מאיר, חבר ההרכב 'חסרים'.

שישי, 2.7, 11:30-10:30, "כמה ביאליק יש?" – פניו המוארות של המשורר הלאומי: שמואל אבנרי, מנהל הארכיון והמחקר בבית ביאליק, הוציא לאור השנה ספר עב כרס המציג לנו את ביאליק שאותו לא הכרנו – נקי מדימויים כוזבים ומואר מחדש על יסוד חשיפה וניתוח של תעודות וכתבי יד. הסופר חיים באר, פרופ' דן מירון ופרופ' נורית גוברין ישוחחו עם אבנרי על ספרו ועל מפעל הארכיון שלו. מנחה: בני ציפר. מוזיקה: אסף מאיר, חבר ההרכב 'חסרים'.

שישי, 2.7, 13:00-12:00, "אני גרה בקרון הזמן" – מחווה לנורית זרחי: המשוררת והסופרת נורית זרחי, כלת פרס ישראל לספרות לשנה זו, חתומה על יותר מ-100 ספרים – ספרי שירה, פרוזה וספרי ילדים. כתיבתה מתחוללת בין חדרי הילדות ובונה מרחב של חיים פנימיים. יש ביצירתה פיות ומכשפות, בנות ים ועכבישות, גבירה ונערות פרובינציה. היא כותבת על חוויות של מציאות נפרמת, אהבות מוחמצות ויתמות, וכל זאת בשפה ייחודית משלה, עם דמיון שופע, מבט ילדי ואירוניה דקה. באירוע המחווה לנורית זרחי ישתתפו אריאל הירשפלד, יפתח אלוני, מאיה ויינברג, אורית גידלי ואורין רוזנר. מנחה: שירי לב ארי. מוזיקה: עופר כלף. קטעי קריאה: אלי גורנשטיין.

שישי, 2.7, 14:30-13:30, 'כאבו של האינטליגנט העברי האומלל' – מאה שנה לרצח ברנר: שנת 2021 היא שנת המאה להירצחו של הסופר האקטואלי תמיד יוסף חיים ברנר, שנהפך לאגדה וקנה לעצמו מוניטין בזכות אומץ לבו לצאת נגד המוסכמות. מתוך המומחים הרבים ליצירתו של ברנר בחרנו בשניים, מן המובהקים שבאוהביו: הסופר חיים באר וחוקרת הספרות פרופ' נורית גוברין, שיספרו כל אחד מצדו על ברנר שלו, האיש והמיתוס. סיגל בן יאיר, תהל פרוש וישראל דדון, משוררים צעירים המתאפיינים בזעם 'ברנרי' כלפי אי שוויון חברתי, יקראו משיריהם, המתכתבים עם נושא הפאנל. מנחה: בני ציפר. קטעי קריאה: אלי גורנשטיין. מוזיקה: אסף מאיר, חבר ההרכב 'חסרים'.

שישי, 2.7, 16:00-15:00, 'כיצד נעשה אדם אבות ישורון?': אבות ישורון היה משורר של שבר ושבירות – גם ביוגרפיות וגם פואטיות. מי שנולד כיחיאל פרלמוטר באוקראינה, עלה לישראל ב-1925 ואיבד את משפחתו בשואה, לא פסק מלהרגיש את כובד האשמה והחרטה על הנתק ומחיקת העבר. ישורון תמיד היה אחר בנוף השירה המקומית – הן בשפת השירה שלו, הן בהשקפותיו והן בחוסר רצונו להשתייך. הספר 'חרסים – מן הארכיון של אבות ישורון', שפרסמה בתו, העורכת והמתרגמת הלית ישורון, מביא קטעי שירים, פתקים, מכתבים ומחשבות שהגה לאורך עשרות שנים. באירוע לזכרו תהיה נוכחת הלית ישורון, וישוחחו על הספר חדוה הרכבי, אלכס בן-ארי, תהל פרוש, גלעד מאירי ואריאל רזניקוף, המתרגם כעת את 'חרסים' לאנגלית. מנחה: שירי לב-ארי. מוזיקה: עופר כלף.

שישי, 2.7, 17:30-16:30, 'קינת הלבבות' – שירה חדשה ב': מידי שנה יוצאים אל האור משוררים חדשים. המשוררים אודיה רוזנק, ישראל דדון ואלטייב ע'נאים צמחו בפריפריה נפשית וגיאוגרפית. בשיריהם נוכחת חוויית התלישות מהקיום השוטף, פגיעות גופנית ומנטלית ולשון פיגורטיבית שיודעת לזעוק ולהתריס כשצריך. נכיר את ישראל דדון עם ספר הביכורים 'שירי עזובה לאהבה', את אודיה רוזנק עם ספר הביכורים 'בוא, לקק אותי' ואת אלטייב ע'נאים עם ספרו הראשון 'לב פרוס גס'. מנחה: שירי לב-ארי. מוזיקה: הדרה לוין ארדי.

שישי, 2.7,  19:00-18:00, 'מוריד הגשם' – אירוע לזכרו של אהרן אלמוג: שירתו של אהרן אלמוג בישרה במובנים רבים את השירה המזרחית. כבן למשפחה שעלתה מתימן, היה אלמוג אחד המשוררים שפרצו את הדרך לכותבי שירה מזרחיים. "אמש בכיתי ברחוב ברנר/ בינות להמון" כתב בשירו הראשון לאחר שסיקר עבור העיתון צעדת מחאה של מובטלים בתל אביב. בהומור ובמשחקיות כתב אלמוג על נושאים נוקבים, אישיים וחברתיים, מזג לשירתו חומרי מציאות ופרטים ביוגרפיים ומהל אותם בדמיון, פנטזיה והמצאות. באירוע לזכרו יקראו משיריו וידברו אודותיו אלמנתו, הסופרת רות אלמוג, בתם, הסופרת אליענה אלמוג, והמשוררים אוהבי שירתו סבינה מסג, רוני סומק וארז ביטון. מנחה: בני ציפר. מוזיקה: עופר כלף.

שישי, 2.7, 21:30-20:30, "רגע אחד שקט בבקשה", המופע המרכזי – מחווה לזכרו של נתן זך: השנה נפרדנו מנתן זך, שאפשר לראות בו את 'האב השלישי' של השירה הישראלית, לצד ביאליק ואלתרמן. זך, המשחרר הגדול של לשון השירה, היה מוביל תרבותי. פעילותו כמשורר, כעורך וכמבקר הגיעה לשיאה בשנות ה־50 וה־60 והשפעתו ניכרת עד היום. שיריו מוזיקליים מאוד והמר והמתוק מעורבבים בהם יחד עם הפיכחון והנחמה. באירוע לזכרו ישתתפו חתני פרס ישראל ארז ביטון ופרופ' דן מירון, המשוררים רוני סומק, אגי משעול וסיגל נאור פרלמן, וחוקר הספרות פרופ' אריאל הירשפלד. מנחים: שירי לב-ארי ובני ציפר. מוזיקה: הדרה לוין ארדי, עופר כלף ואסף מאיר, חבר ההרכב 'חסרים'.

שישי, 2.7, 23:00-22:00, 'אנדרטה של צרעת' – המחזות הגנוזים של יונה וולך: המשוררת יונה וולך ניסתה לשווא במהלך חייה להעלות לבמה את המחזה שכתבה, 'אנדרטה של צרעת'. זהו טקסט בוטה, רווי מין, המספר על הזוגיות שלה עם עבריין אנרכיסט במנזר נטוש, על גבול שטח ההפקר בירושלים של שנות השישים. עודד כרמלי ושני פוקר גילו את המחזה וקטעי תיאטרון נוספים של המשוררת בארכיונה במכון 'גנזים' והוציאו אותם לאור כספר, במאמצים מרובים וללא הרבה עזרה או מימון מבחוץ. כרמלי ופוקר ידברו על ספר המחזות החדש עם המשוררות אודיה רוזנק וסיגלית בנאי, שגם תנחה את הפאנל. השחקן אלי גורנשטיין יקרא יחד איתם כמה תמונות מהמחזה. מנחה: סיגלית בנאי. קטעי קריאה: אלי גורנשטיין. מוזיקה: אסף מאיר, חבר ההרכב 'חסרים'.

שישי, 2.7, 00:30-23:30, על פרשת השבוע, 'בין המצרים' ומרתון שירה אל תוך הלילה: המשורר מירון ח. איזקסון ידבר על פרשת השבוע ועל תקופת 'בין המצרים' ויארח את מרתון השירה אל תוך הלילה שבו יקראו משוררים משיריהם ברוח השבת והשלום. בהשתתפות סבינה מסג, יערה בן-דוד, יפתח אלוני, שי בוזגלו, אורית גידלי ואלכס בן-ארי.

שבת, 3.7, 10:00-9:00, "העצים היו מרכינים ראש בענוה. מה הם מבינים בחיי אשה": החוויה הנשית נוכחת בשירה העכשווית וגם מתגבשת באמצעותה. האם סדר היום החברתי והשינויים שמחוללת תנועת 'מי טו' משתקפים בשירי המשוררות? האם הן גם שליחות ציבור? האם כל זה שיפר את תנאי היצירה שלהן או שמא הן עדייין מחפשות חדר משלהן? שיחה בהשתתפות סיגל בן יאיר, אודיה רוזנק, אורית גידלי, סיגל נאור פרלמן, תהל פרוש ואורלי עסיס. מנחה: תהל פרוש. מוזיקה: עופר כלף.

שבת, 3.7, 11:30-10:30, על שירה מתקלפת וסגפנות חילונית: בעקבות הסכמי השלום עם האמירויות ועם מרוקו, נשוחח על שירה עכשווית במרחב הערבי ועל שירה פלסטינית עכשווית, על התופעות התרבותיות שהיא משקפת ועל תרגומי שירה מערבית לעברית. בהשתתפות המשורר אלטייב ע'נאים והמתרגמים עופרה בנג'ו ועידן בריר. מנחה: בני ציפר. מוזיקה: אסף מאיר, חבר ההרכב 'חסרים'.

שבת, 3.7, 13:00-12:00, חדוה הרכבי הגיעה לגבורות: קשה למקם את המשוררת חדוה הרכבי באסכולה או בחבורה דורית מסוימת. השנה היא חוגגת את יום הולדתה השמונים והיא ושירתה הן עדיין אניגמות מוחלטות. איננו מבינים את סוד הקסם המאגי של טורי שיריה ובכל זאת נסחפים אחר הקצב שלהם. הבלבול האנטי- תחבירי של לשון השירה שלה מגיע לפעמים לידי כך שאיננו שומעים אלא צלילים, ומשמעותן הרגילה של המילים מפנה את מקומה למשלב גבוה יותר של הלשון. חדוה הרכבי תקרא משיריה המכשפים ותשוחח עם פרופ' אריאל הירשפלד. מנחה: בני ציפר. קטעי קריאה: אלי גורנשטיין. מוזיקה: אסף מאיר, חבר ההרכב 'חסרים'.

שבת, 3.7, 14:30-13:30, אגי  ורוני – 'חצי חצי': אגי משעול היא תופעה מופלאה בעולם השירה. בכישרונה העצום היא מפליאה לנגן בכל אחד מספריה על מיתרים חדשים של הנפש. משעול תקרא מספרה האחרון, 'קפל', בעל הנימות הארוטיות, ותגיב על מאמרי הביקורת השונים שנכתבו באחרונה על שירתה. רוני סומק, שהוכתר לפני שנתיים על ידי פסטיבל המשוררים במטולה כמשורר הלאומי, יקרא מספר שיריו החדש 'כל כך הרבה אלוהים' וידבר על גורלם של משוררים הזוכים לפופולריות גדולה. מנחה: בני ציפר. מוזיקה: הדרה לוין ארדי.

שבת, 3.7, 16:00-15:00, 'הרגע אני לומד לכתוב' – שירי בית ספר: בשנה החולפת הוציא המשורר והעורך גלעד מאירי אנתולוגיה של שירים המתמקדת בבית הספר. משוררים מכל גוני הקשת תרמו לה את חלקם בשירים המדברים על כמיהה של מורים ותלמידים להבנה ולקירבה או מותחים ביקורת על פגמיה של מערכת החינוך, על הנוקשות, הסירבול הביורוקרטי והקיפוח. משלל המשוררים שהשתתפו באנתולוגיה יארח הפאנל את אהרן שבתאי, מי שייסד את הז'אנר של שירי בית הספר בפואמה שלו 'חדר המורים' ואת המשוררים ששיריהם מופיעים באסופה: ארז ביטון, רוני סומק, אורלי עסיס, סיגלית בנאי, יערה בן-דוד וסיגל בן יאיר. מנחה: גלעד מאירי. מוזיקה: הדרה לוין ארדי.

שבת, 3.7, 17:30-16:30, אירוע נעילה: פסטיבל המשוררים במטולה מעניק את פרס 'אביב' על מפעל חיים למשורר והמתרגם אהרן שבתאי. אהרן שבתאי, הפועל בשדה השירה מאז 1966, השנה שבה פירסם את ספר ביכוריו 'חדר המורים', שינה עם השנים את טעמיו הפוליטיים ואת נושאי התעניינותו. על אף זאת נותרה טביעת הסגנון שלו כשהייתה – טביעת היד של משורר התר אחר האמת ומתפעל בתום ילדי מן היומיום, על היופי והכיעור שבו. במקביל לכל אלה קיבל עליו שבתאי לתרגם מיוונית עתיקה את כלל המחזות הקלאסיים של אוריפידס, אייסכילוס וסופוקלס והביא את מפעלו התרגומי לשיא בתרגום האיליאדה והאודיסיאה להומרוס. המשוררים משתתפי הפסטיבל יעלו למרתון קריאה בשירי שבתאי ויספרו על המקום שבו נפגשה דרכם עם שירתו או עם תרגומיו. בתום האירוע יוכרז שמה של המשוררת הלאומית שנבחרה על ידי הקהל במהלך ימי הפסטיבל.

מנחים: שירי לב-ארי ובני ציפר. קטעי קריאה: אלי גורנשטיין. מוזיקה: הדרה לוין ארדי.

הפסטיבל מתקיים בתמיכת משרד התרבות והספורט, מפעל הפיס לתרבות ואמנות, המועצה המקומית מטולה וקק"ל.

מידע נוסף באתר בית הקונפדרציה:www.confederationhouse.org.

לפרטים: 02-5399360, שלוחה 5.

הכניסה לאירועי הפסטיבל ללא תשלום, בהרשמה מראש.