רוחות כדים

צילום יח"צ: באדיבות מוזיאון נחום גוטמן
שיח גלריה על פסלי החרס של נחום גוטמן עם האוצרת מיכל ברושי-נחמני

מוזיאון נחום גוטמן לאומנות יערוך שיח גלריה מעמיק ומרתק עם האוצרת מיכל ברושי-נחמני בתערוכה 'רוחות כדים'.

בשנת 1968, עבר הצייר נחום גוטמן ניתוח בעיניו ולא יכול היה לצייר. הוא חיפש תחום יצירה שלא יאמץ את עיניו והחל ליצור פסלונים בחומר. הפיסול משך את ליבו ולזמן מה הפך לאפיק היצירה המרכזי שלו, גם לאחר שראייתו שבה. בתערוכה במוזיאון נחום גוטמן לאומנות, יוצגו למעלה מ-50 פסלים מאוסף המוזיאון שלא הוצגו עשרות שנים. התערוכה תלווה בעבודת סאונד שנכתבה במיוחד עבורה על ידי המוסיקאי עידו בן לוי.

גוטמן גילם בחומר דמויות מרכזיות בחייו, למשל את סבתו מינצה שגידלה אותו ואת אחיו לאחר מות אימם; ואת הסופרים חיים נחמן ביאליק ויוסף חיים ברנר, אשר באו מעת לעת לבקר את אביו, ש' בן-ציון. כמו כן, פיסל גוטמן דמויות יפואיות מנוף ילדותו: גברים המעשנים נרגילה בבית קפה ומלצר עליז נושא מגש, נשים רעולות ומכוסות מכף רגל ועד ראש וצמד סוסים רתום למרכבה שכמו התלכדו ליצור אחד בעל שני ראשים.

הקשר הצורני בין הכד לדמות האדם עתיק כימי הכד הראשון. הגם שגוטמן הרבה לתאר בציוריו דמויות בטניות, שורשיות ומחוברות לאדמה – הפיסול בחומר העצים קשר זה בשל מקורו באדמה המקומית ובשל סגנון הפיסול של גוטמן המדגיש את נפחיות הגוף ומתאר דמויות גשמיות ואורגניות. הראשים הקטומים והחללים שפער בחומר מאזכרים גם הם צורניות של כד.

פסלים אלה הוצגו לראשונה בשנת 1973 במוזיאון ארץ ישראל. כעת, הם מוצגים במוזיאון נחום גוטמן לאומנות ומצטרפים לתערוכת הקבע במוזיאון המציגה מציוריו. כל אלה פורשים בפני הצופה יריעה רחבה ומקיפה של עשייתו של האומן המיתולוגי נחום גוטמן.

שיח הגלריה יתקיים בשבת, 26.12, 12:00.

ההשתתפות בשיח כלולה במחיר כניסה למוזיאון.

הפעילות תתקיים בהתאם להנחיות 'התו הירוק'.

שעות פתיחת המוזיאון: ראשון – סגור, שני ורביעי 10:00-16:00, שלישי וחמישי 14:00-20:00, שישי 10:00-14:00, שבת 10:00-15:00.

מחירי כניסה למוזיאון: ילדים עד גיל 18 ללא תשלום, מבוגר – 24 שקלים, גמלאי וסטודנט – 12 שקלים, תושב תל אביב – 18 שקלים. 

מוזיאון נחום גוטמן לאומנות, שמעון רוקח 21, נווה צדק תל אביב, טלפון: 03-5161970.

עמוד הפייסבוק: מוזיאון נחום גוטמן לאומנות.

אינסטגרם: Instagram.com/gutmanartmuseum.

אתר הבית של המוזיאון: www.gutmanmuseum.co.il.