רוכבי אופנוע בסכנת פגיעה

עמותת 'אור ירוק' פרסמה נותני היפגעות של רוכבי אופנוע בעשור האחרון * מה המצב אצלנו?

כלי הרכב הדו גלגלי המאופיין בחוסר יציבות וחוסר הניסיון בכביש של הרוכבים הצעירים שאך קיבלו את רישיון הנהיגה מכניס את אותם צעירים בני 15-24 לקבוצת סיכון מוגבר להיפגע בתאונות דרכים. בשנת 2020 נפגעו 820 רוכבים צעירים על אופנועים וקטנועים, זאת לעומת 779 שנפגעו בשנת 2019, עליה של חמישה אחוזים.

כאמור, 820 רוכבי אופנוע וקטנוע צעירים נפגעו בתאונות בשנת 2020 ברחבי הארץ, רובם המכריע, 652 מהם, נפגעו בתחום העירוני. גם כאשר בוחנים את מספרי ההרוגים, ניתן לראות כי רובם – 13 מתוך 22 – נהרגו בתחום הערים והישובים.

בתחום העירוני נרשמה עלייה במספר הנפגעים בערים רבות וזאת על אף שנת הקורונה והנסועה הנמוכה בכבישים במהלכה. בעשור החולף נפצעו בתאונות דרכים בתחומי הערים והיישובים קרוב ל-7,000 רוכבים צעירים בני 15 עד 24, 94 מהם נהרגו. מדובר ב-700 נפגעים בממוצע בכל שנה ותשעה הרוגים בממוצע בתחום העירוני בלבד.

ומה המצב אצלנו? שמונה פצועים במהלך העשור במבשרת ציון, מתוכם אחד קשה. שנת 2018 הייתה הקשה ביותר עם שלושה פצועים. ארבעה פצועים באבו גוש (מתוכם שניים קשה), שלושה ביישובי מטה יהודה שבאזורנו (מתוכם אחד קשה) ופצוע אחד קל בהר אדר.

רישיון לאופנוע ניתן לקבל בגיל מוקדם יותר מאשר רישיון לרכב. תהליך קבלת הרישיון הוא זול ומהיר, כלי הרכב ותחזוקתו פחות יקרים מכלי רכב אחרים ובנוסף השימוש בקטנועים ואופנועים מקל על בעיות החנייה והפקקים שמאפיינים את מדינת ישראל. לאור כל אלה, בוחרים צעירים רבים בישראל ללמוד ולנהוג על אופנועים וקטנועים.

הבעיה המהותית שמאפיינת את רכיבת הצעירים על הכלים הדו גלגליים, היא הסכנות הכרוכות ברכיבה עליהם. אופן ההכשרה שניתן לרוכבים הצעירים הוא בעייתי ולוקה בחסר. בנוסף, בעת קבלת הרישיון הם אינם נדרשים לנהוג תקופה מסוימת בליווי נהג ותיק, שידריך ויגשר על חוסר הניסיון שלהם בכבישים. כל אלו מובילים לכך שאחוז הצעירים המעורבים בתאונות אופנוע הוא גבוה מאד ביחס ליתר הגילאים.

ביניים: 18 הרוגים מדי שנה בממוצע

190 רוכבי אופנועים וקטנועים צעירים (עד גיל 24) נהרגו בתאונות דרכים בעשור האחרון, 19 בממוצע מידי שנה. 22 רוכבי אופנועים וקטנועים צעירים נהרגו בשנת 2020 בתאונות דרכים. בעשור האחרון חלה עלייה הדרגתית ברוכבי האופנועים הצעירים ההרוגים בתאונות דרכים. ניתן להעריך כי היעדר הכשרה יסודית ונכונה מהווה את אחת הסיבות להיפגעותם הגבוהה של הרוכבים. חלקם של הרוכבים הצעירים במצבת בעלי הרישיונות לכלי רכב דו גלגליים בשנת 2019 נאמד בשיעור של 8.3 אחוז, אך חלקם בהרוגים באותה שנה נאמד בשיעור של 40.9 אחוז מכלל הרוכבים ההרוגים – כמעט פי חמישה יותר.

ארז קיטה, מנכ"ל עמותת 'אור ירוק': "בשנים האחרונות נרשמת עלייה קבועה ברוכבים ההרוגים. במקרים רבים מדובר בנערים שחלקם עוד לא סיימו את התיכון ומאחורי כל הרוג ישנה משפחה שחייה נהרסו. מדינת ישראל מפקירה את רוכבי האופנועים והקטנועים. גם בשנה שעברה – שנת קורונה וסגרים – נרשמה עלייה במספר רוכבי האופנועים שנהרגו בתאונות דרכים, מגמה שממשיכה גם בשנת 2021. במקום לחזק את הבטיחות בקרב הרוכבים, במשרד התחבורה והבטיחות בדרכים בחרו לקצץ את הכסף שמועבר להתקנת פסי הגנה ובמעקות הבטיחות שחותכים והורגים את והרוכבים. בנוסף, יותר ויותר בוחרים לעשות שימוש באופנועים וקטנועים בעיקר בתחום השליחויות. ישנן חברות שדואגות לחיי הרוכבים ומחזקות את ערכי הבטיחות בקרב השליחים ומנגד לצערי ישנן חברות שהשליחים שלהן נוסעים על כלים לא בטיחותיים, ללא הדרכה וללא אמצעי מיגון מתאימים. במשרד התחבורה והבטיחות בדרכים חייבים להבין שאנחנו במצב חירום ולכן יש להחזיר את הכסף לטובת התקנת פסי ההגנה לרוכבים ולחייב חברות שליחויות להדריך את השליחים כדי למנוע את הרוכב הבא שייפגע".