'רוסלקה' באופרה הישראלית

צילום: Mirco Magliocca
צילום: Mirco Magliocca
האופרה הסוחפת של דבוז'ק על בת הים הקטנה ואהבתה הנכזבת, עולה על הבמה בהפקה מרהיבה בניצוחו של דן אטינגר

האופרה הישראלית תעלה הפקה מרהיבה וחדשה של 'רוסלקה' מאת אנטונין דבוז'ק בבימויו של סטפנו פודה, אחד הבמאים החשובים בימינו, ובניצוחו של דן אטינגר, מנהלה המוזיקלי של האופרה הישראלית. 

'רוסלקה' היא עיבודו של המלחין הצ'כי לאגדת 'בת הים הקטנה' של הנס כריסטיאן אנדרסן, ובו סוף שונה וטרגי, המאחד את הנסיך ובת הים הקטנה במצולות האגם. 'רוסלקה' נחשבת לאחת מפסגות היצירה של דבוז'אק, בה מביא הוא לידי ביטוי את מלוא יכולותיו הדרמטיות. החיבור בין אגדה עם יסודות פולקלוריסטיים לבין התזמור העשיר והסוחף של דבוז'ק, יוצרים אופרה מהפנטת בעוצמתה הדרמטית והמוזיקלית.

האופרה מתרחשת ברובה לחופו של אגם וביער שלידו. בת הים החיה באגם, התאהבה בנסיך שחי בארמון ביער והיא מבקשת לצאת מהאגם ולעבור לחיות בעולם של בני האדם. המכשפה יז'יבבה מעניקה לה את מבוקשה תמורת מחיר כבד – ויתור על קולה – ובתנאי כבד עוד יותר: אם ידחה הנסיך את אהבתה, גורלה יהיה להיות מנודה לעולם מממלכת הפיות ולחיות בין שמיים וארץ.

כשרוסלקה מגיעה לארמון, היא מגלה שהנסיך זנח אותה לטובת נסיכה שהשידוך איתה עשוי להניב לו רווחים מדיניים. רוסלקה שבורת הלב חוזרת אל האגם. כשהנסיך מבין את טעותו, הוא רודף אחרי רוסלקה אל האגם, אולם הוא כבר איחר את המועד. רוסלקה מגיעה אליו כרוח באור הירח, פונה אל הנסיך, מנשקת אותו והוא מת בזרועותיה.

הבמאי סטפנו פודה, שכדרכו כיוצר טוטאלי עיצב גם את התפאורה, התלבושות, התאורה והכוריאוגרפיה, ברא עולם קסום לסיפור של אנדרסן. כבמאי, רואה הוא בכל אופרה את "האפשרות להקים עולם מקביל, רוחני בלבד, המעודד בריחה מהמציאות".

עם הרמת המסך, צולל הקהל ליקום מימי. הבמה מכוסה במים. הזמרים והרקדנים יכולים לשיר בה, לרקוד בה ואף לצלול בתוכה. כמו תמיד אצל פודה, משלב הוא אלמנטים אניגמטיים וסימבוליים. ידיים לבנות עצומות שיורדות לתוך המים, ירח שבמרכזו יצור אנושי, בני ובנות ים שיוצאים במחול בתוך המים ועוד. במערכה השנייה, יצר פודה עבור ארמון הנסיך עולם מודרני וקר שקירותיו מורכבים ממעגלים חשמליים. בכך, מבטא פודה את המתח שבין עולם הטבע של רוסלקה לבין העולם האנושי שעוסק באינטרסים אישיים ובעושר, תוך שהוא מתנכר לסביבתו ולטבע. המערכה השלישית חוזרת ליקום המים, כשהנסיך עומד לצלול אל תוך המים העמוקים, בעוד רוסלקה מתבוננת בו מהקצה והקהל תוהה האם עומד הוא לטבוע או שמא היא תציל אותו.

המנהל המוזיקלי של האופרה, מאסטרו דן אטינגר, ינצח על מקהלת האופרה הישראלית בניצוחו של איתי ברקוביץ', תזמורת האופרה – התזמורת הסימפונית הישראלית ראשון לציון, בשיתוף להקת המחול 'ורטיגו', רקדנים מחו"ל וצוות הסולנים הישראלים והבינלאומיים הבאים: זמרות הסופרן אלה וסילביצקי ואני יורנץ (רוסלקה), אדריאן קרמר ואלכסיי דולגוב (הנסיך), עדנה פרוחניק (יז'יבבה), יונוץ פאסקו ומקסים קוזמין-קרוואב (שד המים), יסמין לוי-אלנטק (הנסיכה הזרה), רונה שרירא ותמרה נבות (טבחית), שקד סטרול (נימפה ראשונה), אפרת ברם הכהן (נימפה שנייה), שי בלוך (נימפה שלישית) ועודד רייך (צייד ושומר היערות).

מועדי המופעים: ראשון, 3.3, 20:20; שני, 4.3, 19:30 (בכורה); שלישי, 5.3, 20:00; חמישי, 7.3, 20:0; שישי, 8.3, 13:00; מוצ"ש, 9.3, 20:00; שלישי, 12.3, 18:00; רביעי, 13.3, 20:00; שישי, 15.3, 13:00.

בית האופרה על שם שלמה להט צ'יץ', תל אביב.

מחירי כרטיסים: 195-455 שקלים.

לינק לפרטים נוספים ולרכישת כרטיסים:

https://www.israel-opera.co.il/?CategoryID=1354&ArticleID=6025

מצורף לינק לטריילר של ההפקה