רוצים שנת לימודים בטוחה בדרכים

צילום: באדיבות 'אור ירוק' (אילוסטרציה)
צילום: באדיבות 'אור ירוק' (אילוסטרציה)
לרגל פתיחת שנת הלימודים פרסמה עמותת 'אור ירוק' נתונים על היפגעות ילדים במהלך שנת הלימודים * מה המצב אצלנו?

החופש הגדול כבר לקראת סופו ובעוד כשבוע תחל שנת הלימודים. ילדים ובני נוער רבים ישובו באחד בספטמבר אל ספסל הלימודים וכך גם גוברת הסכנה של היפגעות בתאונות דרכים בדרך אל בית הספר ובחזרה ממנו. מנתוני עמותת 'אור ירוק', המבוססים על נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (למ"ס), עולה כי בשנת הלימודים הקודמת, תשפ"א (ספטמבר 2020 – יוני 2021) נפגעו 2,554 ילדים ובני נוער בגילאי 5-19 בתאונות דרכים, עלייה לעומת מספר הנפגעים בשנה שקדמה לה (2,488), זאת על אף שני סגרים שהתקיימו במהלכה והורידו משמעותית את מספר ימי הלימודים הפיזיים בבתי הספר. מבין הנפגעים בתאונות הדרכים בשנת הלימודים הקודמת (תשפ"א), מצאו את מותם 35 ילדים ובני נוער.

מפילוח הנתונים לפי ערים ויישובים, עולה כי בשנת הלימודים הקודמת (תשפ"א) נפגעו 1,521 ילדים ובני נוער בתאונות דרכים בתחום העירוני, מתוכם 16 נהרגו ו-222 נפצעו קשה. הסטטיסטיקה המקומית: שני פצועים קל במבשרת ציון.

ארז קיטה, מנכ"ל עמותת 'אור ירוק': "רגע לפני שמתחילה שנת הלימודים, מוטלת על הרשויות המקומיות משימה מצילת חיים – לשפר את תשתיות הבטיחות בסביבת בתי הספר וכלל מוסדות החינוך. חשוב ביותר לצבוע את מעברי החצייה ליד בית הספר ולהתקין פסי האטה כדי לצמצם את הסכנה של ילדים להיפגע בתאונות דרכים. הרשויות חייבות לוודא שהדרך אל בית הספר בטוחה עבור הילדים וסביבת בית הספר מהווה עבורם אזור סטרילי, כך שגם אם ילד יתפרץ לכביש, מהירות נסיעת כלי הרכב תהיה כזו שתאפשר לנהג לעצור בזמן ולמנוע את הפגיעה בילד. צביעת מעברי החצייה, התקנת פסי האטה, יצירת מפרץ הורדה בטוח וסילוק מפגעי בטיחות מהדרך הן פעולות פשוטות וזולות שיכולות למנוע את הנפגע הבא ולהציל חיים".

טיפים להגעה בטוחה אל בית הספר ובחזרה

ילד עד גיל 9 לא חוצה כביש לבד: לילדים אין יכולת לקלוט את המתרחש בכביש ולאמוד נכון את המרחק מכלי הרכב שנעים בכביש. לילדים קשה לקשר את רעש המכונית עם הימצאותה בקרבתם.

ילד שהולך לבד לבית הספר: חשוב לתרגל אתו הליכה במסלול הבטוח ביותר ולנסות לצמצם חציית כבישים ככל האפשר.

ללמד חצייה נכונה: להדריך את הילד לחצות רק כאשר האור ברמזור ירוק וכן לא לחצות בין כלי רכב חונים, שכן שדה הראייה במקרה זה קטן גם לילד וגם לנהג, שמתקשה להבחין בילד.

כללי רכיבה בטוחה: במידה והתלמיד מגיע לבית הספר באופניים, יש לוודא כי הוא רוכב אך ורק עם קסדה מתאימה למידתו ורכוסה היטב בכדי להגן עליו מפני פגיעות ראש במקרה של נפילה או תאונת דרכים.

בטיחות ברכב הפרטי: גם כאשר לוקחים את הילד ברכב הפרטי לבית הספר, יש לוודא כי הוא יורד מהרכב רק מהצד של המדרכה וכמובן שהוא חגור בחגורת בטיחות ובמושב מתאים במשך כל הנסיעה, אפילו אם זו נסיעה קצרה ביותר.

מרכז ההדרכה של עמותת 'אור ירוק'

על מנת לסייע בהגברת הבטיחות בקרב הילדים ולצמצם את מספר הנפגעים הגבוה בתאונות דרכים, הקימה עמותת 'אור ירוק' מרכז הדרכה דיגיטלי ובו זמינים לאנשי החינוך ולכלל הגולשים מגוון מערכי הדרכה המותאמים לטווחי גיל שונים ולקהילות שונות. במרכז ניתן למצוא הדרכות בתחומי הבטיחות בדרכים המציעות מערכי שיעור ולומדות אינטראקטיביות המסייעות לגורמים המחנכים וכן לאדם הפרטי לרכוש ולהרחיב ידע בתחומי הבטיחות בדרכים. בין השאר, מציע מרכז הידע וההדרכה של עמותת 'אור ירוק' תכנים המלמדים ילדים בגיל הגן את כללי החצייה הבטוחה וההישמרות מפני סכנות הדרך. ילדים בגילאי בית ספר יסודי יוכלו ללמוד כיצד לבחור מקום למשחק בטוח ורכיבה בטוחה על אופניים וכן תכנים הרלוונטיים לנהגים צעירים, לחיילים, לאזרחים ותיקים ולאוכלוסיות נוספות. מרכז ההדרכה חינמי וזמין לכל משתמש.

לינק למרכז ההדרכה: https://www.oryarok.org.il/trainingcenter