ריסון הכוח

האם מצליח כל בעל תפקיד למלא את ייעודו תוך ריסון הכוח הרב המצוי בידיו? * לשאלה יש כמה תשובות והן פזורות על ציר הזמן

גברת עומדת ממתינה בתחנת האוטובוס ביום חורפי. שלולית ענקית בסמוך לתחנה. ג'יפ יוקרתי נוסע בסמוך לתחנת האוטובוס. יש בכוחו של הנהג להאט את הרכב או להסיט את מסלולו מהשלולית. האם הנהג יפעל כך? או שמא ימשיך בנסיעתו לעבר השלולית תוך שהוא מתיז את המים על הגברת בתחנה. זו דוגמא פשוטה לצורך לרסן את הכוח שיש ברשותנו.

לעיתים בני אדם מתמנים לתפקידים במגזר הציבורי או העסקי בזכות הכישורים והיכולות שלהם. ההתאמה אינה מוטלת בספק, האישה הנכונה במקום הנכון, הגבר הנכון במקום הנכון. אפילו מרכזי הערכה ניבאו הצלחה על בסיס המבחנים והסימולציות. הכול מוכן על הצד הטוב ביותר לכניסת המועמדת או המועמד לתפקיד.

יש פרמטר אחד שקשה מאוד לנבא. בהיותי מעריך שטח באחד ממרכזי הערכה החשובים והגדולים בארץ, בכל מרכז הערכה כזה בעת הגעת המועמדים לתפקיד, היינו הפסיכולוגית ואני מתמודדים במשך יומיים מול השאלה המרכזית – האם נצליח לנבא היטב מי מתאים לתפקיד?

לא פעם עלתה השאלה, האם המועמד או המועמדת שיימצאו מתאימים על ידינו, יצליחו במהלך תפקידם לרסן את הכוח כתוצאה מביצוע התפקיד? שאלה שלעיתים בלתי ניתנת לניבוי.

צמרת הפסיכולוגית חזרה ואמרה: ״ישנם דברים שנדע על המועד רק במהלך הזמן שבו יבצע את התפקיד. לעולם לא נוכל לנבא הכול. לכן, מומלץ מידי פעם לחזור למועמדים שלנו ולראות אם צדקנו במהלך המיון שלהם".

מפקדים במערכות הביטחון חורגים לעיתים מהסמכות שלהם בעת ביצוע התפקיד או המשימה שהוטלה עליהם. רק מי שהיה ברשותו כוח עצום להחליט על חירותו של אדם יכול להבין את מושג שיכרון הכוח, מעין סחרור הפוגע ביכולת שלך להחליט באופן אובייקטיבי. הכוח המשחית הזה מסוכן אפילו במערכות יחסים אישיות בעת העבודה והתפקיד. ישנם בעלי תפקיד אשר מתבלבלים, בטוחים שהם חסינים ומותר להם הכול, הרי הם משרתים את המדינה ומגינים בגופם על החברה, אז מה זה לצבוט ישבן של בחורה או להעיר הערה מינית…

בשירות הביטחון הכללי, אחד מערכי הארגון הוא ריסון הכוח. ברשות הארגון אמצעים טכנולוגיים, כסף, השפעה, כוח צבאי, מתקנים ועוד. כאשר כל זה ניתן ברשותו של חוקר צעיר השואף להגיע להישגים ולהרשים את מפקדיו, יכול הכוח להיות מסוכן, לגרום לקיצורי דרך ולגרום לעבור על החוק. כאן הכוח הוא דווקא האויב של מבצעי התפקיד.

בימים אלה נמצאת משטרת ישראל על כל כוחה ועוצמתה בעין הסערה. כולי תקווה שמדובר בטעות טכנית או בהחלטה פזיזה של קצין זוטר. אך במידה ונכונים חלק מהפרסומים, מדובר בהחלט ברעידת אדמה. הכוח השחית את האנשים ואפשר להם להאזין ולשאוב מידע רב מאנשים פרטיים ללא כל חשד נגדם.

ריסון הכוח נדרש לא רק במגזר הציבורי, אף במגזר העסקי משתקף הכוח בכסף רב העובר מיד ליד ומשחית אנשים. הכוח גורם לעיתים לאנשים להתנהג באופן מזלזל לבני אדם הנמצאים במעגלי העבודה שלהם. לא אשכח לעולם איך במספר פגישות עסקים בהם הייתי  עם אדם עשיר מאוד באזור מרכז הארץ, נדהמתי לראות את היחס המזלזל שלו למלצריות שהגיעו לתת לנו שירות, מין עליונות בוטה הנובעת מן הכוח העצום שיש לו.

כיצד יזכור כל אחת ואחד מאתנו לרסן את הכוח בעת ביצוע התפקיד שלו במגזר הציבורי והעסקי? כיצד נזכור כי הכוח שלנו זמני ואינו מצדיק אותנו להפעיל אותו, בוודאי לא באופן שלילי?