'רסיס מן הסערה'

צילום: יעל אילן
צילום: יעל אילן
מוזיאון ארצות המקרא ירושלים, מארח תערוכה קבוצתית של אומנות עכשווית שהוקמה בעקבות אירועי שבעה באוקטובר

התערוכה 'רסיס מן הסערה' הוקמה בעקבות אירועי שבעה באוקטובר. בתערוכה מוצגות עבודות שנוצרו מאז המלחמה, אך גם מהתקופה שקדמה לה והן מקבלות משמעות חדשה לאור המציאות הנוכחית. התערוכה תיפתח ב-2.2.

לאחר אותה שבת שחורה, הופעל במוזיאון נוהל מלחמה והוסרו מתצוגת הקבע חפצים יקרי ערך לצורך שמירה והגנה. הדי הקרבות הדהדו מחדש מתוך המוצגים העתיקים שבגלריות המוזיאון – שרידים של תרבויות עבר מארצות המקרא שמהווים עדות לאירועים היסטוריים שהתרחשו כאן על פני אלפי שנים. אל תוך הגלריות ואל הוויטרינות שהתרוקנו, נכנסו יצירות עכשוויות, המהדהדות את האירועים המטלטלים.

התערוכה 'רסיס מן הסערה' הוצגה במתכונתה הראשונה במסגרת 'פסטיבל מנופים לאומנות עכשווית' בסטודיו לאומנים סם שפיגל בירושלים, בה משתתפים אומני ואומניות הסטודיו וכן אומני יד חרוצים 4. בתערוכה מוצגות עבודות פיסול, ציור, קרמיקה, צילום, הדפס וניו מדיה.

ד"ר ריסה לויט, מנכ"לית מוזיאון ארצות המקרא ירושלים: "את שיתוף הפעולה עם סטודיו לאומנים סם שפיגל התחלנו כבר בשבוע השני למלחמה, כשחלק מהאומנים הגיעו אלינו להעביר בהתנדבות סדנאות אומנות ומוזיקה למפונים. בהמשך, כשהם הציגו את התערוכה שלהם במתחם בו הם פועלים, חשבתי שיהיה נכון להציג את העבודות במוזיאון במקומם של החפצים שהוסרו והוויטרינות שעמדו ריקות ולהראות את תוצרי האומנות של המלחמה הנוכחית בקונטקסט של סיפורי האירועים והמלחמות שהיו פה לפני אלפי שנים".

נעה ארד-יאירי, אוצרת התערוכה: "'את החיים אפשר להבין רק לאחור ולחיות רק קדימה', אמר הפילוסוף סרן קירקגור. אנחנו חיים את המציאות ומנסים להבין אותה בו זמנית. התערוכה אינה אוסף עבודות שמגיבות בהכרח למלחמה. חלקן נוצר לפניה, אך ההתקבצות שלהן נותנת ביטוי לחיפוש של העצמי שלנו בתוך המציאות הנוראה שכולנו חוות וחווים. כשאירוע כל כך טראומטי משתלט על המרחב התודעתי, הקריאה של ייצוגים ויזואליים מנכסת אותם אליו, גם אם במקור לא נוצרו בהשפעתו או בהשראתו. לכן, תבנית גבס לכלי קרמי מתפרשת כייצוג של מיגונית ומהתבוננות בציור תפנים של חדר מצויר בצבע שחור נדמה שזהו חדר שרוף. התמונות שנחסכו מאתנו מצטרפות לאלה שלא. את אלה שלא ראינו אנחנו מדמיינים. במרווח הזה, שבין המדומיין לקונקרטי, שאינו מרפה ומתקבע עמוק בתודעה, נוצרת האומנות כרגע. קשה לשתוק. הדימויים מצטרפים לעולם הפנימי ולדימויים שאגורים בו ונולד דבר חדש המוסיף בהיסוס עוד חתיכה לפאזל שהוא דמותנו".

אומנים מציגים: עירית אבא, יעל אילן, יהודית אפלטון, נעה ארד יאירי, יעל בוברמן-אטאס, שיר בן אלול, שרה בנינגה, חנה גולדברג, לוטי גומבוש, מיכל גרינבוים, קרן גרינבלט, מירי גרמיזו, יובל יאירי, שחר לוי, אריאן ליטמן, יערה לייטר, ססיליה לינד, אורנה מילוא, מרלן רובינשטיין ושני רכס. ניהול אומנותי: יעל בוברמן-אטאס.

מוזיאון ארצות המקרא ירושלים, רח' שמואל סטפן וייז 21, קריית המוזיאונים, ירושלים.

02-5611066, www.blmj.org.