שבוע דיבור חדש

צילום: אורית ידיד
צילום: אורית ידיד
במסגרת פעילות מרכז הגישור במבשרת, יתקיים שבוע הגישור והדיאלוג, בו יוכלו תושבי היישוב ללמוד באופן חווייתי על שיח מכבד, הקשבה ופתרון סכסוכים בדרכי שלום

מרכז הגישור במבשרת ייקח חלק זו השנה הרביעית במיזם 'שבוע דיבור חדש' – שבוע הגישור והדיאלוג בקהילה, אשר יתקיים בחודש פברואר למשך שבוע ימים.

המיזם אותו מובילים מרכזי הגישור בליווי 'תוכנית גישורים', מתקיים זו השנה התשיעית ברציפות. המיזם נוצר במטרה להפיץ את בשורת הגישור והדיאלוג – השיח המכבד, ההקשבה ופתרון סכסוכים בדרכי שלום – זאת באמצעות שיתוף הקהילה בצורה חווייתית במגוון הכלים הקיימים בעולם הגישור והדיאלוג, תוך הרחבת מעגלי ההיכרות עם מרכזי הגישור והדיאלוג בקהילה – ביניהם מרכז הגישור במבשרת – והשירותים שהם מציעים לציבור.

מרכז הגישור במבשרת יציין את שבוע 'דיבור חדש' בשורה של פעילויות מגוונות, שייתנו ביטוי לעבודה המתקיימת במרכז במהלך כל השנה – הן בהיבט של שירותי גישור בתחומים שונים המוצעים לקהילה במבשרת, והן בהיבט של קידום והטמעת השפה הגישורית והעמקת המודעות לכוחם של הכלים הגישוריים בפתרון קונפליקטים.

הפעילויות שיתקיימו במרכז

מפגש מגשרים חגיגי לסיכום פעילות המרכז במהלך שנת 2023 ופתיחת שנת הפעילות של 2024: שנת 2023 הייתה שנה פורייה מאוד במרכז הגישור וכללה בין היתר את קבלתו של המרכז לפרויקט תביעות קטנות, במסגרתו מופנים למרכז תיקים מבית משפט לתביעות קטנות לגישורים; הגדלת מספר הגישורים בקהילה, במיוחד גישורים לגירושין; וכמובן תחילת הפעילות בבית החדש של מרכז הגישור ברח' רקפת 9.

פעילות ראשונה של המרכז בגן ילדים: פעילות חווייתית להטמעת שיח מכבד והקשבה אותה תעביר לילי אגמון, מגשרת מתנדבת מהמרכז. בפעילות ילמדו הילדים על ויתור, התחשבות באחר והקשבה. הם יעזרו לארנב שאהב גזרים לצאת מהפלונטר ולבסוף גם יאפו עוגת גזר.

פעילות ראשונה של המרכז עם ילדי חטיבת הביניים במבשרת: גם כאן יוטמעו ערכי ההקשבה ופתרון סכסוכים בכלים גישוריים באמצעות פעילות חווייתית שתועבר באמצעות מגשרים מתנדבים ממרכז הגישור.

פתיחת 'קפה גשר': פעם בחודש נקיים במרכז הגישור מפגש, בו נספר על כוס קפה ועוגה מי אנחנו, נדבר על עקרונות הגישור וגם נפתח שיח ודיאלוג בנושאים שיעניינו את הקבוצה. המפגש הראשון יתקיים בחודש פברואר עם 'המרכז הטיפולי' – קבוצת מטפלים המתנדבים לסייע למשפחות המופנות על ידי הרווחה.

מפגש עם השיטור הקהילתי: מרכז הגישור נמצא בקשר שוטף עם השיטור הקהילתי, כאשר השוטר הקהילתי בני בראשי מפנה לטיפול המרכז מקרים שמתאימים לפתרון בדרכי גישור. בשבוע 'דיבור חדש' יתקיים מפגש עם נציגי המשטרה.

פתיחת קורס 'צדק מאח"ה': פרויקט 'צדק מאח"ה' הוא אחד הפרויקטים המעניינים והמתקדמים בעולם הגישור, בו מופנים צדדים בהליך פלילי להליך של שיח גישורי. בשבוע 'דיבור חדש' ייפתח קורס חדש המובל על ידי 'מוזאיקה' – המרכז ליישוב סכסוכים בהסכמה, בו ישתתפו מגשרים מכל הארץ במרכז הגישור במבשרת.

תקוות נולדות מתוך ייאוש: מגשרי מרכז הגישור ישתתפו באירוע ארצי מקוון מטעם 'תוכנית גישורים' עם ד"ר עודד לשם, פסיכולוג פוליטי מהאוניברסיטה העברית.

ממרכז הגישור במבשרת נמסר: "אנו קוראים לכם תושבי מבשרת לבוא ולהכיר דיבור חדש אצלנו. ככל שהכלים הגישוריים יהיו נחלת כולנו, כך נוכל לקיים קהילה בריאה יותר שבה ייפתרו סכסוכים בדרכי נועם. תוכלו להיעזר בשירותי הגישור שמציע המרכז בתחומים שונים: בסכסוך עם שכן, סכסוך במשפחה, הסכם גירושין או סכסוך עסקי. פתרון בדרך של גישור הוא WIN WIN לכל הצדדים".  

כתבו: אורית ידיד ועו"ד ומגשרת יונית פרגו

אורית ידיד היא מנהלת מרכז הגישור. יונית פרגו היא מגשרת מתנדבת במרכז