שבוע העיצוב בירושלים

עשרות אירועים, מופעים ותערוכות עיצוב מקומיות ובינלאומיות עם למעלה מ- 160 משתתפים ב'בית הנסן' בירושלים

שבוע העיצוב ירושלים – פרויקט הדגל של בית הנסן ביוזמת משרד ירושלים ומורשת והרשות לפיתוח ירושלים – חוזר לעבוד בשיא המרץ לקראת אירוע שייפתח ב-1.7 במרחב הפיזי של 'בית הנסן' ויימשך עד ה-8.7.

כתמה שנתית בחרו מארגני האירוע לעסוק באסקפיזם, בעידן בו נראה כי אין נחוץ ממנו, אך גם אין מפלט מהעלויות שהוא משית עלינו. כצורה ומבנה אוצרותי, סומן הקרקס האמריקאי הגדול של סוף המאה ה-19 כמרחב האסקפיסטי המושלם, המקפל לתוכו לא רק את חזותו הנוצצת, אלא גם את המנגנונים המופלאים שמאפשרים אותו ואת המחירים הקשים שהוא גובה מהאקרובטים, האאוטסיידרים ובעלי החיים שהרכיבו את החוויה המושלמת שהציע.

דרך תערוכות, מיצבים, פרויקטים חדשים ומופעים, המהדורה העשירית של שבוע העיצוב ירושלים, והחמישית כאירוע בינלאומי רחב היקף, תיבחן שאלת האסקפיזם שנדמית רלוונטי מתמיד. לחלקנו היא מייצגת את המפלט המושלם מהשנה האחרונה ולאחרים משמשת כמטאפורה אופטימלית לתאר את מה שהתרחש ומתרחש במהלכה.

לדברי מארגני האירוע, "אנו שמחים, מתרגשים וטעונים לחזור ולבנות את הפרויקט החשוב הזה, שהוא בה בעת אסקפיסטי לחלוטין ומהצד השני, נטוע עמוק בקרקע הלא יציבה עליה אנחנו עומדים".

'בית הנסן' ישנה את פניו ויהפוך לקרקס דרך פרויקט מעטפת מרכזי מאת דנה בן שלום, עמית פורטמן ואלון שריד ופרויקט בקסטייג׳ אפלולי בעיצובו של איתמר פלוג׳ה. אנשי 'הליצן x' ישלבו בין עיצוב לקרקסנות ויפיחו חיים ב'בית הנסן' לאורך כל שבוע העיצוב. פרויקט 'השדכן' בניהולו של דניאל נחמיאס יפגיש בין מעצבים ובעלי מלאכה בתחום האוכל בירושלים. כעשרים יוצרים ויוצרות ישתתפו בתערוכת 'הפריקס' (ביניהם: דניאלה מרוז, קובי פרנקו, מיכאל גולן, עמליה מגריל, דניאל גרבר, הילה שפירא, אופיר הללי, טל מור סיני, נטלי אילון, סלי קריסטל, נעמה אגסי, רוני לנדה, רוני עזגד, אביר סולטן, שאדי מג׳דלטון, שאול כהן ועוד), סטודיו Space Popular מלונדון יצור אינסטליישן חדש של מרחבים וירטואלים, ארז נאבי פאנה יצמיח גן חיות, ועוד…

שבוע העיצוב ירושלים מתקיים מ-2011 כאירוע העיצוב הציבורי הגדול והמשפיע בישראל. בשנת 2016 התרחב שבוע העיצוב לאירוע בינלאומי, המתפרס על שורת אתרים בירושלים ומכיל ערב רב של אירועים, מופעים ותערוכות עיצוב מקומיות ובינלאומיות. מידי שנה, מתמקד שבוע העיצוב בתמה מרכזית, אשר בוחנת סיטואציות ירושלמיות וישראליות ייחודיות בעלות רלבנטיות בינלאומית, מתוך מחשבה כי הנוף התרבותי הייחודי בישראל הופך אותה למעין מעבדה חיה של נושאים גלובליים בוערים ומתוך אמונה כי על עיצוב להגיב לנושאים אלו.

שבוע העיצוב הוא יוזמה של משרד ירושלים ומורשת ושל הרשות לפיתוח ירושלים ובניהול חברת רן וולף. 'בית הנסן' הוא מרכז תרבות לעיצוב, מדיה וטכנולוגיה, המקיים ומקדם עשייה רבה ומגוונת במהלך השנה לקידום תחום העיצוב בירושלים ומעצבים ישראלים בכלל.

ניהול כללי: חברת רן וולף. מנהלת אמנותית: ענת ספרן. אוצר ראשי: טל ארז.

פרטים נוספים באתר www.jdw.co.il.