שבוע העיצוב ירושלים 2022

צילום: דור קדמי
צילום: דור קדמי
'בית הנסן' מציג: אירוע העיצוב הגדול בישראל עם עשרות תערוכות עיצוב מקומיות ובינלאומיות, מיצבים ואירועים

שבוע העיצוב ירושלים, אירוע הדגל של 'בית הנסן' במהדורתו ה-11, יתקיים בין התאריכים 23-30 ביוני ויכלול עשרות תערוכות, מיצבים, אירועים ופרויקטים ייחודים בהשתתפות למעלה מ-150 מעצבים ומעצבות מהארץ ומרחבי העולם.

הנושא השנתי הוא 'לעת עתה – FOR NOW'. האצה טכנולוגית, רעידות אדמה חברתיות ואי ודאות אקולוגית, הופכים את העתיד לבלתי ניתן לחיזוי, בעוד שאותן סיבות בדיוק הופכות את העבר לבלתי ניתן לשימור. בתווך, מתהווה מעין 'הווה עבה', שכבה רחבה שבתוכה אנו פועלים. בהווה זה, שבו העתיד והעבר קצרים וקרובים, מקבלים הזמן והיעילות משקל רב מאי פעם. ניצול נכון של דקות האימון, זמן המדיטציה, שעות המסך וזמני הנסיעה הופכים למשימת חיינו.

כאדם שתועה בערפל ואינו יכול כמעט לראות מלפניו ומאחוריו, מייצר כוח הכבידה של ההווה תכנון שלא יכול להיות אלא לטווח קצר, שיתוק מהערכות אל עומק העתיד, בנייה מחדש של העבר והתמכרות אל קבועי הזמן המדידים והמידיים.

שבוע העיצוב ירושלים 2022 מבקש לבחון את זמניותו של העיצוב ואת עיצובה של הזמניות במציאות של הווה מתמשך ושואל כיצד ניתן לרתום את הזמן ככלי להשתמש בו ולא להימנע ממנו, זאת כדי להשפיע לטובה במרחב חסר ודאות.

גם השנה, יתמלאו כל חללי הפנים והחוץ של בית הנסן בעשרות מיצבים, מיצגים, תערוכות ופרויקטים מכלל דיסציפלינות העיצוב. רובם מוצגים לראשונה סביב הנושא השנתי. ביניהם: פרויקט פרפורמטיבי של האומן והמעצב האיטלקי-אוסטרי אלדו ג׳יאנוטי, שיעסוק סביב שאלות של זמן וחזרתיות ויתפרש ברחבי 'בית הנסן'; תערוכה שמתעסקת בטקסי הניקיון היפנים באוצרות נטליה סנז, טאקשי ימאמורה, אריה רוזן ונועם לוינגר; חבורת PIKNIK מאיסטנבול, אשר יאיירו בזמן אמת את התייחסויותיהם לשאלת הזמן בחלל ההוספיס ההיסטורי; מכונת טארוט אוטומטית מבוססת קוד, מפעל נעליים שמייצר לאורך כל השבוע נעליים למבקרים, רובוט אשר ידפיס אדמה ובתוכה זרעים לכדי מבנה אדריכלי אשר ינבוט לאורך שבוע העיצוב, עיפרון שאינו מתכלה לעולם ועוד.

כמו כן, פרויקט 'השדכן' בהובלת דניאל נחמיאס, שמחבר בין בעלי מלאכה ירושלמים למעצבים ירושלמים זו השנה החמישית עם הגיל השלישי, יוצר חיבורים מפתיעים שמולידים מוצרים וסיפורים מרתקים. התערוכה 'שוד ושבר', באוצרותו של שחר קדם ובשיתוף פעולה עם רשות העתיקות, תבחן את הקשר בין הממצאים והסיפורים שאנו טווים סביבם.

שבוע העיצוב ירושלים מתקיים מ-2011 בניהול 'בית הנסן' – מרכז לעיצוב, מדיה וטכנולוגיה. 'בית הנסן' מקיים ומקדם עשייה רבה ומגוונת במהלך השנה לקידום תחום העיצוב בירושלים ומעצבים ישראלים בכלל. שבוע העיצוב מהווה את פרויקט הדגל של 'בית הנסן' כאירוע העיצוב הציבורי הגדול והמשפיע בישראל ומכיל ערב רב של אירועים, מופעים ותערוכות עיצוב מקומיות ובינלאומיות. מידי שנה, מתמקד שבוע העיצוב בתמה מרכזית, אשר בוחנת סיטואציות ירושלמיות וישראליות ייחודיות בעלות רלבנטיות בינלאומית, מתוך מחשבה כי הנוף התרבותי הייחודי בישראל הופך אותה למעין מעבדה חיה של נושאים גלובליים בוערים ומתוך אמונה כי על העיצוב להגיב לנושאים אלה.

שבוע העיצוב הוא יוזמה של משרד ירושלים ומורשת ושל הרשות לפיתוח ירושלים ובניהול חברת רן וולף. ניהול כללי: סמדר צוק ורן וולף. מנהלת אומנותית: ענת ספרן. אוצר ראשי: טל ארז.

שעות פעילות: חמישי (23.6, ערב הפתיחה) – 18:00-23:00, שישי (24.6) – 10:00-16:00, שבת (25.6) – 10:00-23:00, ראשון-חמישי (26-30.6) – 16:00-23:00.
התערוכה פתוחה לקהל הרחב. ההשתתפות בכל האירועים – ללא תשלום.

פרטים נוספים באתר www.jdw.co.il.