שבת בוערת

צילום: מועצה מקומית הר אדר, פיסבוק
צילום: מועצה מקומית הר אדר, פיסבוק
שבת של חום , רוחות ואש בכל הארץ * ומה קרה אצלנו?

גל שריפות בכל הארץ עקב מזג האוויר. באזורנו למוד השריפות הכבדות עבר סוף השבוע יחסית בשלום.

לפנות בוקר פרצה שריפה במטעים של הפלסטינים מחוץ לגדר היישוב הר אדר בחלק הדרום מזרחי של היישוב (בצד של מבוא הערבה, מבוא התאנה, מבוא החרוב). כוחות כיבוי אש נפרשו לאורך גדר היישוב בצד המזרחי להגנה על היישוב למקרה שהשריפה תנוע לכיוון היישוב.

השריפה פרצה ככל הנראה כתוצאה מפצצת תאורה שהופעלה על ידי כוחות הביטחון באזור. כוחות כיבוי אש שהוזעקו על ידינו הגיעו למקום במהירות והחלו לכבות את השריפה בפעולה רגלית מכיוון גדר ההפרדה וזאת מאחר ולא הייתה כל גישה למוקד השריפה עם רכבי הכיבוי.

במקביל נפרשו כבאיות אש לאורך גדר היישוב בצד המזרחי להגנה על היישוב למקרה שהשריפה תנוע לכיוון היישוב. חפ״ק משולב לשליטה על האירוע התמקם בחניה של בית הספר ושלט בפעולות הכיבוי שהסתיימו בשעה 07:00 בבוקר. בשעה 07:30 השריפה פרצה שוב וכרגע נמצאים מטוסי כיבוי באוויר לכיבוי סופי של השריפה. באירוע משתתפים לוחמי אש עם 20 משאיות כיבוי, כוחות מג"ב, שוטרי משטרת הראל ומחלקת הביטחון שלנו. הרחפן של המועצה הועלה לאוויר לסיוע לכוחות הכיבוי לשליטה על השריפה.

כוחות הכיבוי בסיוע מטוסי כיבוי השתלטו על השריפה שפרצה שוב בסמיכות ליישוב וכיבו אותה. כוח לוחמי אש רענן הגיע כעת להחליף את הכוחות שפעלו במהלך כל הלילה ויישאר בשטח בשעות הקרובות לכיבוי סופי הגחלים הלוחשות, למניעת התפרצות השריפה מחדש וצוות כב"א מתוגבר יישאר ביישוב למשך כל היום.

זה המקום לציין, כי נציב כבאות והצלה ארצי, רב טפסר דדי שמחי, הוציא צו איסור הדלקת מדורות במועדים ובאזורים מסוימים בשל תנאים קיצוניים המעלים את הסבירות להיווצרות שריפות והתפשטותן תוך סיכון חיי אדם. הצו כולל איסור הבערת אש בשטחים פתוחים בהתאם לתקנות והוא יחול בכל שמורות הטבע, חורש ויער ובכל שטח שבו קיימת צמחייה דליקה וכן בכל תחום יישוב, לרבות בשטח בסמוך הנמצא במרחק של עד 500 מטרים מהם.

הצו תקף עד לסוף החודש (30.11, 23:00) וזאת בשעות היום, החל מהשעה 06:00 בבוקר ועד לשעה 23:00. העובר על ההוראות צפוי למאסר של עד חצי שנה או לקנס בגובה של עד 75,300 שקלים.