שובו של הזיכרון

המחשב הנייד של אתי קירמה, שניגנב מביתה לפני כחודשיים ובו זיכרונות רבים מבנה יוסי ז"ל שנהרג בפיגוע, הושב לה לאחר פעילות משטרתית

אומרים ש"חיים רק פעם אחת ומתים רק פעם אחת", אך מנגד יש גם אמרה שלפיה "אדם מת פעמיים – פעם אחת פיסית ובפעם השנייה כאשר הוא נשכח מלב הקרובים אליו".

בהקשר זה ניתן לציין כי כאשר קורה משהו לא טוב הקשור לזיכרון הנפטרים זו בהחלט תחושה קשה וכבדה, לדוגמה, תמונות ומכתבים של אדם שאבדו, נגנבו או נשרפו. אך זה מה שקרה בשנה האחרונה לאתי קירמה, תושבת היישוב, שבנה יוסי קירמה ז"ל נפל בפיגוע. כזכור, ב-9 באוקטובר 2016 ביצע מחבל פיגוע ירי כנגד אזרחים שעמדו בתחנת הרכב הקלה הסמוכה לבניין המטה הארצי של המשטרה בירושלים. במהלך חילופי אש בין כוח יס"מ למחבל נהרג יוסי קירמה ז"ל.

לפני כחודשיים פרסמה אמו, אתי שתיבדל לחיים ארוכים, הודעה באחת מקבוצות הפייסבוק היישוביות לפיה, מחשב ובו אוסף זיכרונות מהן יוסי ז"ל אבד, כולל חומרים שאספה עבור ספר שהיא כותבת. השבוע, בשיחה עם 'זמן מבשרת', אמרה אתי כי עשתה זאת במכוון בכדי שלא לפגוע בחקירת הפריצה, אלא שמאז נפרץ הבית שוב אך הפעם נתפס חשוד וחקירתו הובילה אל המחשב יקר הערך סנטימנטלית. "לפי מה שידוע לי זה אותו פורץ וככל הנראה מדובר בפועל שעובד באזור", מסרה אתי בשיחה.

המחשב הושב לאתי קירמה בנוכחות מפקד המחוז ניצב דורון תורג'מן, מפקד תחת הראל סגן ניצב דקר אשל, קצינים ושוטרים נוספים ובהם יוסי צרפתי, לוחם היס"מ וחבר לנשק של יוסי קירמה ז"ל. העיתוי היה מדהים: "הם הפתיעו אותי ליום הולדתי שחל השבוע", אמרה.

דמעות של הקלה פרצו מעיניה של אתי, שלא פסקה מלהודות לקצינים ולשוטרים. נדמה כי גם אנשי המשטרה היו נרגשים מן המעמד. סגן ניצב אשל אמר לאתי: "עשינו את כל מה שאנחנו יכולים על מנת להחזיר לך את המחשב, שהיה חשוב עם הזיכרונות הרבים. אנחנו שמחים שיכולנו לעשות זאת. זה המעט שאנחנו יכולים לתת לך".

חודשיים קשים עברו על אתי קירמה. "למידע שהיה במחשב לא היה גיבוי", היא סיפרה לכותב שורות אלה, אבל סוף טוב: "המחשב כאמור הוחזר ובדקתי אותו. הכול תקין ושום דבר לא אבד".

כמובן שאתי שיתפה את תחושותיה בפייסבוק וכתבה: "לפני כחודשיים נגנב מביתי מחשב ובו אוסף זיכרונות מבני יוסי קירמה ז"ל. אתמול, מפקד מחוז ירושלים, ניצב דורון תורג'מן, מפקד תחנת הראל וסגל התחנה, הפתיעו אותי בביתי ומסרו לי את המחשב לאחר שאיבדתי כל תקווה. תודה גדולה ואין סופית למפקד תחנת הראל ולכל הסגל. אני מבקשת להביע בפניכם את מלוא ההערכה ותודתי הכנה על עבודתכם המקצועית והבלתי מתפשרת. ראיתי את המאמצים שלכם מהרגע הראשון".

מדוברות המשטרה נמסר ל'זמן מבשרת': "במהלך חודש אפריל נגנב מחשב נייד מבית תושבת מבשרת ציון ונפתחה חקירה במשטרה. לפני מספר שבועות נעצר חשוד במעשה ובמהלך פעולות החקירה ותוך שמעצרו הוארך, השיב החשוד את המחשב הגנוב שהוחזר לידי בעליו".