"שוב כאז, הלב פותח שער"

'בית הקונפדרציה' חוגג חצי יובל לפסטיבל המשוררים במטולה

'בית הקונפדרציה' בירושלים יחגוג השנה 25 שנים להיווסדו של פסטיבל המשוררים הישראלי במטולה. מאז נוסד הפסטיבל, ביוזמה ובניהול של בית הקונפדרציה והעומד בראשו אפי בניה, הפך הפסטיבל לאירוע השירה הגדול והחשוב בישראל.

הפסטיבל, ספינת הדגל של השירה הישראלית והבמה המרכזית שמכנסת תחת כנפיה זה רבע מאה את מיטב הקולות בשירה העכשווית, פותח השנה את שעריו בתוכנית שלא נראתה כמוה: קואליציה מקיר לקיר של הקולות המשמעותיים בשירה ובספרות בשלושה ימים מרוכזים של מפגשים, מלאים במיטב היצירה העברית שנכתבה בישראל ברבע המאה האחרונה.

השנה, יוענק במסגרת הפסטיבל פרס 'אביב' לשירה  לשניים: למשוררת נעם פרתום; ולמשורר, העורך והמבקר אלי הירש. הפרס יוענק באירוע הפתיחה, שיתקיים ביום חמישי, 8.9, 20:00 בבית הראשונים. הערב יוקדש ליצירתו של אברהם שלונסקי.

השנה יוקדש הפסטיבל לגשרים שבין הדורות בשירה העברית המודרנית מאברהם שלונסקי – המכונן הגדול של השפה העברית, שהיה לא רק משורר מרכזי אלא גם עורך חשוב ומשפיע, שחידש את השפה – ועד לשירה הנכתבת כיום ברשתות החברתיות, שהפכו תחליף לבתי הקפה עם החבורות הספרותיות של פעם, לצד אירועים על נושאים עכשוויים, כמו השירה האוקראינית והשירה הרוסית שהן שתי ספרויות אחיות.

הכניסה לכל אירועי הפסטיבל ללא תשלום.

ביניים: תוכנית הפסטיבל

חמישי, 8.9, 16:30, בית הראשונים: מפגש המציין 70 שנה לממואר של  לאה גולדברג, 'פגישה עם משורר', אודות זכרונותיה מן המשורר אברהם בן יצחק. בהשתתפות: פרופ' גדעון טיקוצקי, חדוה הרכבי , נוית בראל, נועה שקרג'י ושרי שביט. מנחה: שירי לב-ארי. מוזיקה: יסמין אבן

חמישי, 8.9, 16:30, בספרייה: פגישה עם ד"ר עאידה נסראללהשהוציאה השנה ספר שירה ראשון מתורגם לעברית. נסראללה תקרא משיריה ותספר על חייה כאישה משכילה ויוצרת בחברה הערבית והיהודית. לצדה תתארח המשוררת והעורכת נוית בראל. מנחה: בני ציפר. מוזיקה: הדרה לוין ארדי.

חמישי, 8.9, 17:45, בית הראשונים: מפגש אודות שירתה המסתורית של  חדוה הרכבי ועולם המיתולוגיות שהיא יוצרת. בהשתתפות: פרופ' אריאל הירשפלד, לילך לחמן, תמיר גרינברג והלית ישורון. מנחה: בני ציפר. מוזיקה: יסמין אבן.

חמישי, 8.9, 17:45, בספרייה: שיחה בעקבות ספרו האחרון של רפי וייכרט 'זיכרונות מחנות תקליטים', המבטא געגועים לחנויות התקליטים של שנות ה-70, למוזיקה הקלאסית ולשיעורי הפסנתר. בהשתתפות: רפי וייכרט, רוני סומק, נוית בראל, אלפרד כהן וריטה קוגן. מנחה: שירי לב-ארי. מוזיקה: ישראל ברייט.

חמישי, 8.9, 21:45, בית הראשונים: מאיר ויזלטיר יקרא משיריו המכרים, כמו גם שירים חדשים, וישוחח על יצירתו עם פרופ' אריאל הירשפלד. מנחה: בני ציפר. מוזיקה: הדרה לוין ארדי.

חמישי, 8.9, 23:00, בית הראשונים: מפגש בין שתי משוררות שהן גם עורכות רבות פעלים: נוית בראל ושרי שביט. שתיהן נוגעות בשירתן בפצעי ילדות שאינם מתאחים ויקראו יצירות מספריהן. מנחה: שירי לב-ארי. מוזיקה: ישראל ברייט.

חמישי, 8.9, 23:00, בספרייה: שעת לילה פילוסופית: שלושה משוררים מלומדים – צדוק עלון, נתן וסרמן ותמיר גרינברג – יקראו משיריהם וידברו על השילוב של הגות ושירה ביצירתם. מנחה: בני ציפר. מוזיקה: הדרה לוין ארדי.

חמישי, 8.9, 24:00, בית הראשונים: מרתון שירה לתוך הלילה. כמיטב המסורת של הפסטיבל, נפתחת בימת הלילה של בית הראשונים לקריאת שירים בועטים ופרועים בליווי מוזיקלי. בהשתתפות: אביחי קמחי, רומן אייזנברג, אלפרד כהן, סיגל אשל ויקיר בן משה. מנחה: אלפרד כהן. מוזיקה: אורי סנדר.

שישי, 9.9, 09:00, בית הראשונים: מפגש ושיח. את בתי הקפה של פעם החליפה הרשת החברתית – המרחב הווירטואלי שבו נפגשים היום המשוררים על בסיס קבוע. האם הרשתות החברתיות הרגו את השירה או המציאו אותה מחדש? בהשתתפות: שרי שביט, יעל סטטמן ועמוס נוי. מנחה: שירי לב-ארי. מוזיקה: הדרה לוין ארדי.

שישי, 9.9, 10:15, בספרייה: שעה במחיצתה של המשוררת מאיה בז'רנו שכותבת שירה ופרוזה מורכבת, חידתית ומצפינת סוד, ויש בה הרבה מהשכלתנות ומן הרעב הגדול לידע. בהשתתפות: אלי הירש, ענת זכריה ורפי וייכרט. מנחה: בני ציפר. מוזיקה: יסמין אבן.

שישי, 9.9, 10:15, בית הראשונים: מפגש עם משוררים משוטטים. שיחה על מסעות, ערים, הרים וצמא לאותנטיות. בהשתתפות: בני שבילי, שלומי חתוכה וסבינה מסג. מנחה: סבינה מסג. מוזיקה: ישראל ברייט.

שישי, 9.9, 11:30, בית הראשונים: במפגש מיוחד מדבר מאיר שלו (כמעט) על הכול: יחסי אחים והורים, זכרונות ילדות, איך כותבים על מין בשפת הקודש, אהבות ספרותיות ואהבות אחרות. מנחה: בני ציפר מוזיקה: הדרה לוין ארדי

שישי, 9.9, 12:45, בית הראשונים: מפגש מיוחד עם כלת פרס ישראל נורית זרחי, שכל יצירתה היא מסע שירה רב תובנות מבריקות. בהשתתפות: נורית זרחי, שיח'ה חליווה ושלומי חתוכה. מנחה: יפתח אלוני. מוזיקה: יסמין אבן.

שישי, 9.9, 12:45, בספרייה: אירוע לכבוד הוצאה מחודשת של מבחר משירי המשורר הנפלא גבריאל פרייל שבחר לחיות ולכתוב בניו יורק. בהשתתפות: פרופ' דן מירון, פרופ' גדעון טיקוצקי, אפרת מישורי ורבקה איילון. מנחה: בני ציפר. מוזיקה: ישראל ברייט.

שישי, 9.9, 14:00, בית הראשונים: שיחה אודות חלוצי השירה הגאה, יותם ראובני ומרדכי גלדמן, שהלכו לעולמם השנה בזה אחר זה. שני משוררים שהקדישו את חייהם לפריצת הגבולות בין המותר ובין האסור. בהשתתפות: פרופ' דן מירון, יפתח אלוני, מאיה בז'רנו, סיגל אשל ורומן אייזנברג. מנחה: בני ציפר. מוזיקה: הדרה לוין ארדי.

שישי, 9.9, 14:00, בספרייה: שתי ספרויות אחיות – רוסיה ואוקראינה. מפגש אודות איוולת המלחמה באשר היא בצל המלחמה באוקראינה. בהשתתפות: ריטה קוגן, בני שבילי, צביקה ניר, רומן אייזנברג ועמוס נוי. מנחה: בני שבילי. מוזיקה: הדרה לוין ארדי.

שישי, 9.9, 15:15, בית הראשונים: שיחה בין המשוררות ענת זכריה ונועה שקרג'י שידברו על מרחבי הנפש הצמאה, על כוחה של מילה ועל כוחה של ההתמסרות לשירה. מנחה: סבינה מסג. מוזיקה: יסמין אבן.

שישי, 9.9, 15:15, בית הראשונים: מחווה למתרגם הדגול עמינדב דיקמן שהלך לעולמו השנה באופן לא צפוי כשהוא בשיא כוחו היצירתי. ערב מחווה זה יוקדש לתרומתו האדירה של דיקמן להעשרת הספרות. בהשתתפות: פרופ׳ דן מירון, מאיר ויזלטיר, רפי וייכרט, ריטה קוגן ושמעון בוזגלו. מנחה: בני ציפר. מוזיקה: אורי סנדר.

שישי, 9.9, 16:30, בספרייה: איל מגד וזאב סמילנסקי, בנים לשושלות ספרותיות, יספרו על חיים ועל יצירה בצל תהילת אבותיהם.מנחה: בני ציפר. מוזיקה: אורי סנדר.

שישי, 9.9, 16:30, בית הראשונים: אבות כותבים לילדיהם. יותר ויותר משוררים כותבים על ילדיהם, על חיי המשפחה וההורות. שיחה כנה על אבהות כפי שמשתקפת בשירה. בהשתתפות: יקיר בן משה, רוני סומק ותמיר גרינברג. מנחה: אלי הירש. מוזיקה: יסמין אבן.

שישי, 9.9, 17:45, בית הראשונים: 'שירת העשבים' – מה סוד כוח המשיכה של דמותו וכתביו של רבי נחמן מברסלב? על רבי נחמן כמקור השראה.בהשתתפות: בנימין שבילי, אגי משעול, סבינה מסג ומירון ח. איזקסון מנחה: שירי לב-ארי. מוזיקה: אורי סנדר.

שישי, 9.9, 17:45, בספרייה: מחווה לסופר והמשורר אמנון שמוש, שהלך השנה לעולמו. שמוש חיבר עשרות ספרים וכתיבתו עסקה ביהדות המזרח מתוך שאיפה למזג בין התרבויות. בהשתתפות: ארז ביטון, נוית בראל, צביקה ניר וגליה אגמון-שמוש. מנחה: יעקב יעקב. מוזיקה: ישראל ברייט.

שישי, 9.9, 19:00, בית הראשונים: מחווה לאבות ישורון במלאת 30 שנה למותו. בהשתתפות: פרופ' דן מירון, הלית ישורון, לילך לחמן ואלפרד כהן.  מנחה: בני ציפר. מוזיקה: ישראל ברייט.

שישי, 9.9, 20:15, בית הראשונים: שיחה אודות סצנת הספרות והשירה שהתהוותה בבתי הקפה העירוניים לפני עידן הרשתות החברתיות. בהשתתפות: אידה צורית, גדעון טיקוצקי, איל מגד, סיגל אשל, זאב סמילנסקי וחגית הלפרין. הנחייה: שירי לב-ארי ובני ציפר. מוזיקה: אורי סנדר.

שישי, 9.9, 21:30, בית הראשונים: נעם פרתום, זוכת פרס 'אביב' לשירה של פסטיבל מטולה, תקרא מתוך ספריה ותדבר על כתיבה חשופה וסוערת ועל השימוש המיוחד שלה בשפה. מנחה: אלי הירש. מוזיקה: הדרה לוין ארדי.

שישי, 9.9, 22:45, בית הראשונים: אפרת מישורי היא מראשונת מבצעי השירה-פרפורמנס בישראל. היא טלטלה את עולם השירה הישראלי עם מופעים חלוציים וקריאה בקצב הטראנס. מישורי תשוחח על יצירתה עם המשוררת והעורכת נועה שקרג'י.מנחה: בני ציפר. מוזיקה: יסמין אבן.

שישי, 9.9, 22:45, בספרייה: מפגש עם שמעון בוזגלו, משורר ומתרגם; ויקיר בן משה, משורר ועורך, על כוחה של השירה ויופיה של האומנות. מנחה: עמוס נוי. מוזיקה: ישראל ברייט.

שישי, 9.9, 24:00, בספרייה: המשורר מירון ח. איזקסון ינחה ליל סליחות וידבר על הסליחה במקורות ובשירה. בהשתתפות: שמעון בוזגלו, נעם פרתום, תמיר גרינברג, צביקה ניר וסבינה מסג.

שבת, 10.9, 09:00, בית הראשונים: שיחה על שירה שעוסקת באוכל, שאינו רק המזון שבא אל פינו אלא גם זיכרון, חלום וסיפור. בהשתתפות: אביחי קמחי, עמוס נוי, אלפרד כהחיה לוי. מנחה: אביחי קמחי. מוזיקה: ישראל ברייט.

שבת, 10.9, 09:00, בספרייה: אירוע לזכרו של א.ב. יהושע, אחד מגדולי הסופרים העבריים, שידע לכתוב בכנות ובאומץ על תאים משפחתיים מסובכים ועל נפשות מסוכסכות, כמו גם על הסכסוכים והוקנפליקטים שקושרים אותנו למקום הזה. בהשתתפות: פרופ' דן מירון, איל מגד ונועה שקרג'י. מנחה: בני ציפר. מוזיקה: הדרה לוין ארדי.

שבת, 10.9, 10:15, בית הראשונים: מפגש בין שני עולמות פואטיים של שתי משוררות, אגי משעול וענת זכריה, שכותבות מתוך האני החי והבועט שלהן. מאיר שלו יצטרף לשיחה ויספר על הזיקה האישית שלו לשירתה של משעול. מנחה: נועה שקרג'י. מוזיקה: יסמין אבן.

שבת, 10.9, 10:15, בספרייה: יש משוררים שמזהים רגשות ומצבים אנושיים והופכים אותם לשורות חדות וחודרות. שיחה אודות הקסם הממזרי של השירה. בהשתתפות: יעל סטטמן, עמוס נוי ושמעון בוזגלו. מנחה: שירי לב-ארי. מוזיקה: הדרה לוין ארדי.

שבת, 10.9, 11:30, בית הראשונים: ארז ביטון, חתן פרס ישראל לשירה, קורא מתוך 'תפרים', ספר שיריו האחרון שבו הוא מגיע לעוצמות רגשיות ופואטיות. זה ספר שובר לב, מלא כוח ויופי. בהשתתפות: ארז ביטון, רוני סומק, שלומי חתוכה, ענת זכריה, רבקה איילון ופרופ'  דן מירון. מנחה: עמוס נוי. מוזיקה: ישראל ברייט.

שבת, 10.9, 11:30, בספרייה: המשורר והאשורולוג נתן וסרמן פירסם השנה את ספר שיריו השביעי ובד בבד אף תרגם לעברית את האפוס המסופוטמי של 'המבול' מן המקור האכדי. וסרמן יקרא קטעים מתרגומו וכן משיריו שלו. מנחה: בני ציפר. מוזיקה: יסמין אבן.

שבת, 10.9, 12:45: מצפון תיפתח השירה. שירים שנכתבו בעקבות נופי מטולה, פסטיבל מטולה ופסטיבלי שירה בכלל. בהשתתפות: סבינה מסג, אגי משעול, חיה לוי, רוני סומק, איילת אסקוזידו ואיתן ערמון. מנחה: סבינה מסג. מוזיקה: אורי סנדר.

שבת, 10.9, 12:45, בית הראשונים: מאיר ויזלטיר יקריא קטעים ממחזות ומשירים שתרגם וישוחח על אהבתו למלאכת התרגום. בהשתתפות: מאיר ויזלטיר, הלית ישורון, ריטה קוגן ורפי וייכרט. מנחה: רפי וייכרט. מוזיקה: ישראל ברייט.

שבת, 10.9, 14:00, בית הראשונים: ספרו של רפי וייכרט, 'בעקבות הזמן האבוד עם סרט מדידה', מסכם חמישה עשורים עשירים ביצירתו של רוני סומק שחוגג 70. בהשתתפות: רפי וייכרט, ארז ביטון, יקיר בן משה, אלפרד כהן ונועה שקרג'י. מנחה: אלפרד כהן. מוזיקה: ישראל ברייט.

שבת, 10.9, 15:00, בית הראשונים: מחווה למשורר אלי הירש, זוכה פרס 'אביב' מטעם פסטיבל מטולה על מפעל חייו. בהשתתפות: אלי הירש, נעם פרתום, עמוס נוי, יקיר בן משה, ענת זכריה, זאב סמילנסקי, יעל סטטמן, חיה לוי ורפי וייכרט. מנחה: בני ציפר. מוזיקה: אורי סנדר.

הדרכות וסיורים של קק"ל עבור קהל הפסטיבל (ללא תשלום)

פארק המעיין: סיור קצר ופעילות חווייתית בנושא סביבה וקיימות (מתאים למשפחות). הסיורים יתקיימו בשעות 11:00 ו- 13:00. משך הסיור כשעה ורבע. נקודת מפגש: השלט הגדול בפארק המעיין.

מצפה דדו: תצפית מודרכת על הנוף המרהיב של הגליל העליון, הרי נפתלי, הגולן, החרמון ודרום לבנון. ההדרכות יתקיימו בשעות: 11:00, 12:00 ו-13:00. משך ההדרכה כ-40 דקות. נקודת מפגש: פסגת הר צפייה, בדרך הנופית-ביטחונית של מטולה.

תערוכת צילומי סופרים: במשך שנים רבות צילמה ליאורה סומק משוררות ומשוררים בפסטיבלי שירה. היא ליוותה אותם מהשורה הראשונה והייתה מופקדת על הפחדים, על ההתלבטויות ועל המילה הטובה שתעזור להם לפתוח את הלב על הבמה. התערוכה פתוחה לקהל הרחב ללא תשלום.

הפסטיבל מתקיים בתמיכת משרד התרבות והספורט, מפעל הפיס לתרבות ולאומנות, מועצה מקומית מטולה וקק"ל.

למידע נוסף: 02-5399360 ואתר בית הקונפדרציה, www.confederationhouse.org.

הכניסה לאירועי הפסטיבל ללא תשלום, בהרשמה מראש.