שומרים על הרי ירושלים

השרה להגנת הסביבה תמר זנדברג כינסה את כל הגורמים הרלוונטיים לנושא שימור האזור

השרה להגנת הסביבה, תמר זנדברג, כינסה אתמול (רביעי) ישיבת התנעה להליך שימור הרי ירושלים, יחד עם מנכ"לית המשרד להגנת הסביבה, גלית כהן וגורמי מקצוע נוספים במשרד להגנת הסביבה. בישיבה לקחו חלק כלל הגורמים הרלוונטיים לנושא שימור האזור, בהם נציגות ונציגי משרדי התיירות והחקלאות, עיריית ירושלים, המועצה האזורית מטה יהודה, רשות הטבע והגנים, קק"ל, החברה להגנת הטבע, חבר הכנסת פרופ' אלון טל ופעילי 'מצילים את הרי ירושלים'.

מטרת ישיבת ההתנעה, שהתקיימה ביוזמת השרה להגנת הסביבה, היא לאחד את כלל הגורמים הרלוונטיים ובעלי העניין סביב היעד המשותף של קידום ההגנה על הרי ירושלים, תוך הסתכלות רחבה על הנושא ושקלול כלל היתרונות והערכים באזור.

השרה תמר זנדברג: "קם היום שיתוף פעולה מאוחד סביב ההגנה על הרי ירושלים. העובדה שהתקבצנו כאן סביב שטח כל כך ערכי, מראה כמה רחב המכנה המשותף וכמה כולנו מגויסים למען המטרה החשובה של ההגנה על האזור הייחודי הזה. בעת הזו, ברור שכדי להגן על מרחב הרי ירושלים כמרחב שמור, מתפקד וערכי לאורך זמן, אנחנו צריכים לעבור מקרבות בלימה של תוכניות שמבקשות להרוס את הטבע, ליוזמה ולקידום המרחב. יש לנו חזון משותף ואנחנו צריכים לשאוף אליו ביחד. בלימת תכנית ספדי הייתה אחת ההצלחות הסביבתיות הגדולות שהיו בישראל, שמעבר להסרת האיום, תרמה תרומה משמעותית להעלאת המודעות לחשיבותם של הרי ירושלים, ייחודיותם וערכיותם. העקרונות שעמדו בבסיס ההתנגדות לתוכנית ספדי עדיין עומדים: העדפת התחדשות עירונית והתכנסות לתוך מרכזי הערים, תוך השקעת משאבים ליצירת עירוניות בריאה ומתפקדת, לצד שמירה אמיצה על השטחים הפתוחים, הרציפים והערכיים ככאלה – נכונה היום אף יותר משהייתה אז. בהסתכלות על המרחב, על כלל השחקנים – הממשלתיים, המקומיים והאזרחיים – לא ניתן יהיה לעשות קפיצת מדרגה בשימור ובהגנה על ייחודיות המרחב ללא שילוב כוחות אמתי. לצורך זה יש להבין ולכבד את המאפיינים השונים של כל ארגון סביב השולחן הזה – כל אחד ותפקידו, כל אחד וסמכויותיו. עלינו למפות את הצרכים והאתגרים העומדים בפנינו ולראות כיצד אנחנו יכולים לפעול בשיתוף פעולה לעיגון ההגנה על הרי ירושלים".