שחיתות בצמרת?

סגירת חשבונות, כתב סתרים, ושפה ייחודית * מה קורה מאחורי הקלעים של השלטון באיראן?

משמרות המהפכה באיראן החלו לטעון ולפרסם חשדות חדשות כנגד אחיו של הנשיא לשעבר חסאן רוחאני, חסין פרדיון, אשר מרצה עונש מאסר. תחילתה של הפרשה ביולי 2017, כאשר כנגד האח, אשר שימש כמזכירו של אחיו הנשיא, הועלו האשמות שונות שעיקרן הטענה ל"שחיתות שלטונית". לאחר מספר ימים בהם ישב במעצר, שוחרר האח בערבות של 500 מיליארד ריאל (15 מיליון דולר). יש לציין, כי חסין פרדיון הכחיש ועודנו מכחיש כל קבלת שוחד מצדו. במהלך שנת 2019, גזר בית המשפט את דינו לחמש שנות מאסר ובאוקטובר 2019 החל לרצות את עונשו בכלא 'באווין' הידוע לשמצה.

בשבועות האחרונים, קיים הפרלמנט האיראני 'הצבעה' אודות פרשה זו, כאשר המסקנות הידועות מראש לא איחרו להגיע. ביניהן הוחלט על הקמת ועדה פרלמנטרית אשר תבחן את תפקוד ממשלתו של רוחאני, את סגן הנשיא מוחמד נבהדיאן ואת מינויים של מספר חברים לתפקידים שונים בזמן כהונתם.

יש לציין, כי הנשיא חסאן רוחאני בן ה-73 שימש כנשיא הרפובליקה האסלאמית באיראן בין השנים 2013-2021 ונבחר לשתי תקופות כהונה. כבר מראשית כהונתו הוא דבק בקמפיין הבחירות שלו והעביר ביקורת קשה ונוקבת כנגד קודמיו בתפקיד. מדיניותו הכלכלית של חסן רוחאני התמקדה בפיתוח כלכלי ארוך טווח תוך הגדלת כוח הקנייה של הציבור, צמיחה כלכלית, גיוס כספים, צמצום היבוא ושליטה באינפלציה שאותה ראה כגורם מזיק לכלכלה. תוכנית זו אף כללה בתוכה את רצונו של רוחאני בסבסוד אזרחי המדינה ולהיות להם כמדינת רווחה. עד כמה שניתן במדינה דתית קיצונית כמו איראן, נושא זכויות האדם היה נר לרגליו של הנשיא רוחאני. האחרון הכיר במעמד האישה ובשוויון זכויות ואף מינה את אלהאם אמינזאדה כיועצת לענייני משפט, את שאהינדוכט מולברדי כיועצת לענייני נשים ואת מסומה אבתקאר כסגנית נשיא. זכויות אדם ומינוי נשים לתפקידים בכירים אינם מובנים מאליהם במדינה אוטוקרטית כמו איראן הנשלטת על ידי אנשי דת.

יש לציין, כי האח אשר עודנו מרצה את עונשו, היה נציגו האישי של הנשיא בשיחות הגרעין בין השנים 2013-2015. כבר אז נטען כי האחים מתקשרים בשפת האם שלהם, סורח'ית, ניב פרסי הידוע לקומץ אנשים בלבד. חששותיהם התבססו על הלכי הרוח שהמשטר נוקט גם כלפי בכירים והכל בעידוד המנהיג העליון.

האם יש אמת בטענות לשחיתות ולמינויים פוליטיים או שמא מדובר בסגירת חשבונות עם הנשיא אשר זכה לשתי תקופות כהונה? לטענת איראנים גולים, חסאן רוחאני אומנם לא היה צדיק, אך הביא לשינויים רבים וניסה להביא למהלכים כלכליים, זכויות אדם וקידומן של נשים בחברה האיראנית. כבר בספטמבר 2013 דאג לשחרר 11 אסירים פוליטיים, ביניהם עורכי הדין לזכויות אדם נסרין סוטודה ומוחסין אמנז'דה. אין ספק כי מהלכים אלה היו למורת רוחם של רבים, אשר אספו מידע והמתינו לרגע בו יסגרו חשבון עם הנשיא. השאלה היא, האם בזה תתספק הוועדה הפרלמנטרית שמונתה או שמא נראה המשך רדיפה אשר תכלול את הנשיא עצמו? אך דבר אחד כבר ברור לכל, המטרה היא להכתים את תקופת כהונתו של חסאן רוחאני ואת מורשתו.