'שחקי שחקי'

צילום: הראל קיי
צילום: הראל קיי
ערב מחול חדש של רנה שינפלד, שנוצר בין האזעקות ומורכב משתי יצירות, העוסקות במלחמת 'חרבות ברזל', מושפעות ממנה ומגיבות עליה

רנה שינפלד לא תיארה שתפרוץ מלחמה אכזרית ונוראית כל כך המעוררת שאלות, תהיות, בלבול וחרדות – בדיוק כאשר תכננה ליצור ערב שיציין 45 שנה ללהקתה, 60 שנה ללהקת 'בת שבע' שהיא ממייסדיה ויום הולדת 85.

"כל הזמן שאלתי את עצמי האם הריקוד מדבר מספיק חזק והאם יש לו זכות קיום בכלל ליד המלחמות והרוע האנושי שבני אדם יוצרים? האם יש לי זכות ליצור או להיפך, האם חובתי ליצור דווקא בימים אלה?", שואלת רנה ועונה לעצמה: "אני מתחברת למשפט הידוע ‘אומנות או נמות’. מבחינתי, האומנות מחזיקה אותי, במיוחד בימים אלה. יחד עם זאת, חשוב לי להמשיך את שרשרת היצירה ולהגיע לקהל שזקוק כל כך לאומנות כתומכת ומביעה את שעובר עלינו, מנחמת ומעודדת. אני מרגישה מין חובה להמשיך ליצור ולשחק, כשם היצירה החדשה 'שחקי שחקי'. למרות כל הקשיים והמאבקים, ביצירה יש כוח נשי והיא מסתיימת בתקווה ובאמונה. "המציאות המאתגרת שחדרה לתוך הסטודיו בזמן החזרות, נתנה משמעות עוצמתית ליצירה וחיבור מחודש ומעמיק לזהות שלי. הריקוד אינו מתאר או מבטא את האירועים, אך יש בו מן האווירה והוא מושפע מהמלחמה ומהחיים בארץ בתקופה זו. אנחנו מזועזעים ולא מתרגלים למצב, אבל מתחסנים ונאבקים. ממשיכים ללכת וממשיכים גם לרקוד".

רנה בחרה למופע וליצירה הראשונה בערב זה את השם "שחקי שחקי", כשם השיר של שאול טשרניחובסקי שאביה שר לה כילדה אחרי השואה: "שחקי על החלומות כי עודני מאמין באדם וברוחו רוח עז, לא מכרתיה לעגל פז… כי עודני מאמין בך…". 

פסקול היצירה מורכב משירים שכתבה, הקריאה והקליטה בקולה ובהם: "אין לה במה להיאחז", "לא בטוח שניתן להשיב את הרוח", "פוחדת לעלות במדרגות", "ברגל עם הדגל", "בצד ליד המצעד". בנוסף, ילוו את היצירה צלילי יצירות של המלחין הישראלי שעובד בניו יורק, ארי פרנקל .

בריקוד, עושה רנה שימוש באביזרים שונים, כגון עיתונים שמביאים לבמה את הרצון התמידי בתקופה זו לדעת מה קורה, ניירות צלופן כדימויים לדגלים ולראייה דרך פילטרים, חול שמסמל את האדמה, הזמן החול ועוד אביזרים שיחד עם התנועה מבטאים את אסון התקופה ואת הרצון לתקווה, אחווה ושקט.

היצירה השנייה במופע היא "היו לילות" לכוריאוגרפיה של רנה שינפלד והרקדניות היוצרות ג'ואנה עופר, אילה יעקב, לנה ריקנר, דניז קליין ודורית כוכבי. הפסקול כולל צלילים מתוך מוזיקה של המלחין הפולני פנדרצרקי, שנכתבה לאחר מלחמת הירושימה ומורגשת בו האווירה שלאחר מלחמה, כאשר הרקדנים 'קמים מעפר' ומנסים להשתקם, כמו גם הקטע המוזיקלי שנקרא 'אה פורטונה' של המלחין הגרמני קרל אורף, הפונה לאלת הגורל לעזרה.

מחיר כרטיס: 60-90 שקלים.

לפרטים נוספים ולרכישת כרטיסים: did.li/inbal-rina  ובטלפון 03-5173711.

מועדי המופע (מרכז סוזן דלל, תל אביב): חמישי, 18.1, 20:30; ושישי, 19.1, 13:00.