שיהיה לנו חנוכה שמח ובטוח

צילום: אבו סעיד, תיעוד מבצעי מד"א
צילום: אבו סעיד, תיעוד מבצעי מד"א
רגע לפני הדלקת הנר הראשון: המלצות מד"א לקראת חג החנוכה

ימים ספורים לפני חג החנוכה, ובצילה של מלחמת 'חרבות ברזל', מפרסם מגן דוד אדום המלצות כיצד לנהוג בחג ולסיימו בשלום, ללא תאונות וללא פציעות.. כדי שגם השנה מנהגי חג החנוכה ימשיכו להסב לכולנו רק שמחה והנאה, חשוב לנהוג בזהירות ולתת תשומת לב, בעיקר לקשישים, אנשים עם בעיות בליעה, תינוקות וילדים וכן להיזהר במיוחד בעת השארת הנרות דולקים בבית..

כבל שנה, חג החנוכה מביא איתו גם מספר סכנות מוחשיות לפגיעות ופציעות סביב מנהגי החג ובמד"א מדווחים על מקרי פגיעה במהלך ימי החג. כך למשל, ילדים הנפגעים מכוויות שמן רותח וכוויות בעקבות התלקחות נרות החנוכה, שאיפת גופים זרים דוגמת סביבונים וחנק כתוצאה מאכילת מטבעות שוקולד וסופגניות. שמירה על כללי הזהירות יכולה למנוע את האסון הבא, ולכן לקראת החג מפרסם מד"א את המדריך המלא לשמירה על בטחון בני המשפחה במהלך ימי החג.

מנכ"ל מד"א, אלי בין: "צוותי מד"א ערוכים מאז השבת השחורה בכוחות מתוגברים ובפריסה ארצית, במטרה להעניק מענה רפואי מהיר, מקצועי ויעיל ככל הניתן וכך להציל חיים. אני מבקש מהציבור הרחב לקראת ובמהלך ימי החנוכה לנהוג בזהירות רבה ולהקדיש תשומת לב יתרה בעיקר בקרב ילדים ואוכלוסיית קשישים בכל הנוגע להדלקת נרות, אכילת סופגניות ומנהגי חג נוספים. אנא הקפידו על כל כ=ללי הזהירות שיכולים לסייע לשמור על חייכם ועל חיי הילדים. אני מאחל לכולם חג אורים שמח ובטוח".

חנוכייה והדלקת נרות:

·        הדלקת הנרות תתבצע בחנוכייה המיועדת לנרות חנוכה, כשהיא יציבה ושלמה. אין לעשות שימוש בחנוכייה לא יציבה, מאולתרת או העשויה מחומרים דליקים, דוגמת חנוכיות שהוכנו לנוי כחלק מפעילות בגן או בבית ספר..

·        החנוכייה תוצב על משטח יציב ובלתי דליק כגון שיש. יש להימנע מהצבת החנוכייה על משטח שאינו מבודד מחום ודליק, דוגמת מפה, ניירות או עיתונים או בקרבת וילונות, ארונות חשמל ופתחי מזגן.

·        אין להתהלך עם חנוכייה דולקת.

·        יש להימנע מלהשאיר את החנוכייה חשופה לרוח, שעלולה להפיל את הנרות ולגרום לשריפה. כמו כן, יש למנוע מצב בו רוח תעיף חומר דליק לכיוון הנרות, כמו וילונות, ניירות, מפת =F9ולחן וכדומה.

·        בדירה בה מוחזקים בעלי חיים יש לנקוט במשנה זהירות מחשש שבעל החיים יקפוץ ויפיל את החנוכייה

·        הדלקת נרות בידי ילדים תעשה אך ורק בהשגחת מבוגר

·        יש להרחיק חנוכיות, מצתים וגפרורים מהישג ידם של ילדים.

·        חל איסור מוחלט להשאיר נרות דולקים ללא השגחת מבוגר.

·        על מנת למנוע כווית בפנים, יש להקפיד להרחיק את ראשם של ילדים וילדות בעלי שיער ארוך מהחנוכיות, בזמן ההדלקה ולאחריה.

·        במקרה של שריפה יש לחייג 102 למכבי האש

במידה ונתפסה אש בבגדיו של אדם יש להרחיק אותו ממקור החום, ולגלגל אותו על הקרקע. מומלץ להיעזר בשמיכה כדי לחנוק את האש, ולהזעיק באופן מידי את מד"א בטלפון החירום 101 או באמצעות יישומון "מד"א שלי", המאתר את מיקומכם המדויק. עד להגעת כוחות מד"א, יש להסיר את בגדיו של הנפגע ולשטוף את האזורים הפגועים בהרבה מים זורמים פושרים (אין להשתמש במים קרים, קרח או משחות).

מאכלים מטוגנים:

·        בזמן השימוש בשמן חם יש להשתמש בלהבות האחוריות (הרחוקות יותר) של הכיריים, להשגיח על הכלי לכל אורך הטיגון ולהרחיק ילדים מהאזור.

·        יש להפנות את ידית המחבת פנימה, כדי שילד לא יוכל לתפוס בה, ועל מנת להימנע מהיתקלות בידית המחבת והפיכתה.

·        אין לשפוך מים על שמן בוער. במידת הצורך יש לכסות את הסיר או הכיריים עם מכסה או באמצעות במגבת רטובה.

·        מומלץ שלא לחמם סופגניות במיקרוגל מכיוון שהריבה מתלהטת בשניות ויכולה לגרום לכוויות. יש להיזהר גם מנגיעה בסופגניות או לביבות שחוממו מחדש בידיים חשופות, משום שהשמן שנמצא= בהן עלול לגרום לכוויות.

במקרה של כוויה מקומית – יש לשטוף במים זורמים. אין למרוח חומרים מסוגים שונים המחריפים את סכנת הזיהום ואין לפוצץ שלפוחיות, מאותה סיבה. יש להזעיק את מד"א בטלפון החירום 101 או באמצעות יישומון "מד"א שלי".

מניעת חנק

·        בצק הסופגנייה עלול להיות מסוכן לתינוקות, ילדים, קשישים ולאנשים הסובלים מבעיות בליעה. לכן, יש לחתוך את הסופגנייה לחתיכות קטנות, ולהשגיח בזמן האכילה.

·        הרחיקו לגמרי מילדים עד גיל 5 סביבונים קטנים, מטבעות וכן מטבעות שוקולד.

במקרה חנק, אם הנפגע מסוגל לדבר או להשתעל, יש לעודד אותו להשתעל בלבד, ובמקביל להזעיק את צוותי מד"א. אם הנפגע אינו מסוגל לדבר, אינו משתעל או שאינו נושם, יש להתקשר למד"א בטלפון חירום 101 או באמצעות יישומון "מד"א שלי", ולפעול לפי הנחיות החובשים והפראמדיקים במוקד לביצוע פעולות החייאה.

מומלץ להוריד לטלפון הסלולרי את יישומון "מד"א שלי", דרכו ניתן, בלחיצת כפתור, ליצור קשר עם החובשים והפראמדיקים במוקד החירום 101 של מד"א, כשבמקביל מועבר למוקד מיקומכם המדויק. בנוסף, אפשר להזין ביישומון מידע רפואי חיוני אודותיכם מבעוד מועד.

מקווים לנס גדול: הנחיות ארגון בטרם לחג חנוכה

האם מותר להשתמש בחנוכייה שהילד יצר בגן? למה חשוב לשים לב בהדלקת נרות באזורים בהם מתגוררים המפונים?  ומה הסכנה במנהג מעות החנוכה? מומחי ארגון בטרם עם מדריך בטיחות לחג

חג החנוכה עוד רגע כאן, ונראה שהשנה יותר מתמיד אנחנו מייחלים לנסים ולניצחון של האור על החושך. עד שזה יקרה, לכל אחת ואחד מאתנו יש את הכוח להגביר את האור בשמירה על המנהגים המסורתיים של אחד החגים הכי מתוקים שיש לנו.

השנה משפחות רבות יחגגו את חנוכה בבתי מלון, בתי הארחה, אכסניות ובתים מארחים. במיוחד בסביבה חדשה, שאינה דומה לסביבה הביתית, יש להיזהר עוד יותר עם הדלקת הנרות. במידת האפשר, עדיף להדליק נרות במרחבים הציבוריים ובלובי בצורה מאובטחת ולא בחדרים עצמם.

הנחיות ארגון 'בטרם' לחנוכה בטוח:

הדלקת נרות

  • בוחרים חנוכייה יציבה העשויה מחומרים שאינם דליקים. הילדים הביאו מהגן חנוכייה שיצרו בעצמם? שמרו אותה ליופי. מומלץ לא להדליק בתוכה נרות
  • מעמידים את החנוכייה על משטח יציב, הרחק מחפצים דליקים כמו וילון או מפה
  • ילדים מתחת לגיל 9 מדליקים נרות בעזרת מבוגר בלבד. בתום השימוש מרחיקים מצתים וגפרורים מהישג ידם של ילדים
  • לא משאירים נרות דולקים ללא השגחה
  • למניעת שריפה, מומלץ להתקין בבית גלאי עשן. הגלאי מתריע על שריפה בשלב מוקדם ומאפשר לכבותה במהירות, או לקרוא לכבאות והצלה ולפנות את הילדים בזמן

טיגון לביבות וסופגניות

  • ילדים יכולים לעזור בשלב ההכנה: קילוף ירקות וגירוד על פומפייה, שבירת ביצים, וערבוב חומרים בקערה
  • בזמן הטיגון מעדיפים את הלהבות האחוריות בכיריים ומסובבים את ידיות הסיר לכיוון הקיר
  • מרחיקים ילדים בזמן הטיגון מחשש להתזת השמן

סביבונים ודמי חנוכה

  • מרחיקים סביבונים קטנים מילדים צעירים. כל סביבון שיכול להיכנס לקופסה של ביצת הפתעה – עלול לגרום לחנק
  • סביבונים מנגנים ומאירים – מוודאים שהסוללה סגורה היטב ואינה יכולה לצאת. בכל חשש לבליעת סוללה יש לפנות מידית לטיפול רפואי

מעות חנוכה – מרחיקים מילדים צעירים מטבעות שעלולים להיבלע ולגרום לחנק