שיח של כבוד וקבלת האחר

על "ואהבת": ערב של שיח יהודי, ישראלי וקהילתי במטה יהודה

אתמול (שלישי, 2.8), התקיים במועצה ערב מיוחד תחת הכותרת "ואהבת" – שיח יהודי, ישראלי וקהילתי.

מדובר באירוע ייחודי מסוגו שמקיימת המועצה במהלך חודש אב. יחד התכנסו תושבים ותושבות מיישובי המועצה לאירוע אחר – לא הופעה של זמר, לא שירה או ריקודים – ערב שבאים לשמוע, להקשיב ולדבר אחרת. תקופת 'תשעת הימים' שבין ראש חודש אב לצום תשעה באב מהווה הזדמנות טובה להיזכר ולדבר על השסעים והפערים בחברה הישראלית ועל היכולת של כל אחד ואחת מאתנו לצמצם אותם, שיח מאחד ומקרב לבבות, חוצה מגזרים, דעות וקולות.

בפאנל ייחודי שהורכב לטובת הערב הוזמנו הרב ד"ר בני לאו, כלת פרס ישראל מרים פרץ, שר התרבות והספורט ותושב המועצה חילי טרופר, שר התקשורת ותושב המועצה יועז הנדל, הפעילה החברתית ותושבת המועצה מלכי טפרברג, וראש המועצה ניב ויזל. את הפאנל הנחה העיתונאי ומגיש הטלוויזיה עופר חדד.

בין הנושאים שעלו במסגרת הערב: המועצה כמראה למגוון הקולות בחברה הישראלית, חיבורים ויחסים בין יהודים וערבים, דתיים וחילוניים, מושבים וקיבוצים ועוד. איך עושים בחירות בלי לדבר פוליטיקה, השיח המתלהם של חברי הכנסת ואיך עושים את זה אחרת, האם מסתכלים על העשייה שלך או ששופטים אותך רק על הדעה שלך? ועוד.

מרים פרץ סיפרה על המרוץ שלה לנשיאות ואיך התייחסה בכבוד לנשיא יצחק הרצוג שהתמודד מולה מבלי לראות בו אויב. מרים סיפרה שאת מטה הבחירות שלה היא הקימה באחד מיישובי המועצה ואנשי המטה המרכזיים היו בני משפחתה. כך אמרה על הבמה: "מפה אני מרגישה חלק מהמועצה. אגלה לכם שהבת שלי היא תושבת המועצה ומכאן ניהלתי את מטה הבחירות שלי לנשיאות". עוד הוסיפה, כי "במרוץ לנשיאות ראיתי במתמודד מולי אח ולא אויב וזה בסדר להתמודד ולא להצליח. הרצוג הוא הנשיא שלי וההצלחה שלו היא ההצלחה שלי. כאשר פגשתי אותו בזמן ההתמודדות, ניגשתי אליו וחיבקתי אותו. לא נהגתי בו כאילו הוא היה אויב מר שלי. אני מרגישה וחושבת שאפשר לעשות את הדברים אחרת. כואב לי על כנסת ישראל, משהו קרה שם". בסיום דבריה זכתה פרץ למחיאות כפיים רבות מהקהל.

מלכי טפרברג סיפרה על חשיבותן של יוזמות חברתיות שמפגישות אוכלוסיות שונות ומגוונות, בעיקר כאלה שמטרתן הוא קידום חינוך ושיח מכבד בהכרת האחר – השונה ממני והשווה לי. ראש המועצה ניב ויזל הוסיף לדבריה את הפעולות שמקדמת המועצה למען שילוב ילדים עם צרכים מיוחדים במועצה והשקעת המועצה בתחום, כמו הקמת סניף חדש של תנועת 'כנפיים של קרמבו' במועצה לשילוב ילדים עם ובלי צרכים מיוחדים.

השרים יועז הנדל וחילי טרופר סיפרו למה בכל זאת בחרו ללכת לתפקיד ציבורי משמעותי ועל הבחירה לנסות ולהשפיע על חיי כלל אזרחי המדינה.

ראש המועצה ניב ויזל הודה למשתתפים שהגיעו להתארח בערב זה ולקהל שהגיע ובחר לבוא ולשמוע את הדברים החשובים שנאמרו. בנוסף, הזכיר ליושבי הפאנל איך מקפידים במטה יהודה לשמור ולכבד את כולם ואת כולן וכיצד נהגו התושבים בזמן מבצע 'שומר החומות', כאשר הפגינו יהודים וערבים תושבי המועצה סולידריות זה לצד זה. "במקום לזרוק אבנים חילקנו בקלאוות ופרחים", סיפר ויזל והוסיף, "במטה יהודה יש ביקוש הולך וגדל דווקא לבתי הספר שמשלבים דתיים וחילוניים. זה אומר עלינו הרבה. זה המקום להודות לאגף חברה וקהילה במועצה על הפקת הערב ולמועצה על היוזמה החשובה לקדם שיח מכבד, ראוי ומקרב. במטה יהודה יש מקום לכל הדעות. אנחנו מקבלים את כולם, שומעים את כולם ורואים את כולם".