'שירי ידידות'

התזמורת האנדלוסית הישראלית אשדוד פותחת עונה בהפקת ענק המציינת 100 שנים לקובץ "שירי ידידות" * מפגש פסגה נדיר של בכירי הפייטנים

התזמורת האנדלוסית הישראלית אשדוד – ששמה לה כמטרה לשמר ולטפח את המסורת המוזיקלית העשירה שצמחה בקהילות היהודיות שעל אדמת מרוקו – פותחת את עונת המנויים החדשה בהפקת ענק, חגיגה מוזיקלית יוצאת דופן המציינת 100 שנים מאז נדפס הקובץ המרכזי של 'שירת הבקשות' בעיר מרקש.

במפגש פסגה נדיר, ישתפו פעולה על הבמה בכירי הפייטנים בארץ ויגישו בלווי התזמורת ותחת שרביט המנצחים של המנהל המוזיקלי, רפי ביטון, פיוטים נבחרים מתוך הלקט. ר' חיים לוק, אמיל זריהן, ליאור אלמליח, מני כהן, שמעון אילוז, יגל הרוש, אליה מויאל, דויד ויצמן ומקהלת המרכז לפיוט ושירה אשדוד יעלו על נס 100 שנות שירה ורצף תרבותי היסטורי שנשתמר הודות לעבודתם המאומצת של יחידים.

במה שיהפוך בדיעבד למבצע הצלה חסר תקדים, התקבצו לפני 100 שנה בדיוק ארבעה מהפייטנים הבולטים של יהדות מרוקו – ר' דוד יפלח, ר' דוד קיים, ר' חיים אפריאט ור' חיים עטר. בעבודת ליקוט מוקפדת, אספו, תיקנו וערכו מאות שירים ופיוטים של פזורת הקהילות היהודיות במרוקו לקובץ מרכזי תחת השם 'שירי ידידות'. אסופת הפיוטים, שהפכה במהרה למקובלת על מרבית יהדות מרוקו, כללה טקסטים, שנדפסו קודם לכן לצד שירים שמעולם לא הועלו על הכתב, אלא עברו בעל פה מדור לדור. כך הצילו מבלי דעת מאבדון השכחה ומכליה בין היתר גם את 'שירת הבקשות', מנהג שהוא תרבות שלמה, הנשענת על יצירה אמנותית, מוזיקלית וטקסטואלית עילאית שהיא חלק בלתי נפרד מהמסורת של יהדות צפון אפריקה בכלל ומרוקו בפרט.

'שירת הבקשות' – מסורת פיוטית ייחודית מרהיבה – הייתה נהוגה בקהילות היהודיות של צפון אפריקה. מידי שבת בחורף, מחצות ליל של שבת בראשית ועד פרשת זכור, נהגו יהודים מכל רחבי היבשת לקום באשמורת הבוקר, להתאסף בבתי הכנסת ולשיר שירי שבח והודיה לבורא עולם ושירי כיסופים לארץ הקודש. זה מתחיל ומסתיים בשני שירים קבועים, כאשר ביניהם משתנים הפיוטים מידי שבת ומעטרים את פרשת השבוע. עדויות ראשונות לפיוטים אלה מופיעות במחזורי תפילה מספרד שלפני הגירוש. את המסורת עתיקת היומין, שהגיעה לישראל עם גלי העלייה הגדולים ממרוקו, חידשו ר' דוד בוזגלו והחזן והפייטן ר' מאיר עמר. מה שהתחיל בבתי הכנסת במדינות המגרב גדל והתעצם. עם הקמתה, הפיחה התזמורת האנדלוסית חיים חדשים במסורת זו, כשהוציאה את הפיוט מבתי הכנסת והניחה אותו על במת הכבוד של היכלי התרבות בסדרות קונצרטים של 'שירת הבקשות' בהשתתפות מיטב הפייטנים בישראל. בכך, מציעה התזמורת חוויה פיוטית מרגשת, המדמה למעשה את המתרחש בבתי הכנסת ומשמרת מסורת בת מאות שנים. נדידת הפיוט מבית הכנסת אל במת היכלי התרבות אינה עניין של מה בכך. למעשה, מדובר בצעד מהפכני שיש לרשום לזכות התזמורת האנדלוסית הישראלית אשדוד.

המנצח והמנהל המוזיקלי, רפי ביטון: "למעשה הוציאו את השירה, שבמשך מאות שנים הדהדה בבתי הכנסת ללא ליווי כלי, כיוון שמדובר היה בשבת ובתפילה, ופתחו בפני הקהל את שעריה. התזמור לוקח שירה עתיקה וקושר אותה למבנים מוזיקליים יפהפיים. כך למעשה תמכה הבמה במה שקרה בין חלליו הסגורים של בית הכנסת ונותנת בו חיים חדשים. צריך לומר שהדור הצעיר הולך ומתמעט בכל הנוגע למסורת הדתית החברתית של 'שירת הבקשות', אך כמסורת מוזיקלית היא עולה ופורחת. אם לפני 20 שנה צעיר מרוקאי שניגן על כלי נגינה חלם להגיע לאקדמיה למוזיקה בתל אביב ולהיות זמר קלאסי, היום בקרב הצעירים יש יותר ויותר כמיהה לחזור אל השורש ולגלות את העושר התרבותי שלנו. עכשיו, בעקבות כינון היחסים הדיפלומטיים עם מרוקו, ניתן גם לתור אחרי גדולי המוזיקאים וללמוד אצלם. זה משהו שמחובתנו לחזק".

בקונצרט הפתיחה, בשונה מקונצרטים בהם מיטב המבצעים עולים לבמה בזה אחר זה – הפעם מדובר בחבירה ממשית ושילוב כוחות בדומה לאיחוד השורות שנעשה במרוקו לפני מאה שנים לטובת כתיבת 'שירי ידידות' ומתוך הבנת כוחו של איחוד. בקונצרט צפויות הפתעות, בהן יצירה חדשה שהלחין רפי ביטון לכבוד האירוע, המושתתת על ההקדמה שכתבו עורכי 'שירי ידידות' ומדברת על חשיבות הוצאתו לאור למען הדורות הבאים, כדי לקבץ פזורים ולהרבות ידידות בין אדם לרעהו. יש גם מחרוזות פיוטים, שנערכו במיוחד לקונצרט וינדדו ממקאם למקאם, יוצרים זרימה מוזיקלית בדומה למעשה הרקמה של קובץ 'שירי ידידות'. ר' חיים לוק, גדול הפייטנים בדורנו וזקן השבט החוגג 80, יבצע פיוטים מתוך 'שירת הבקשות' ו'שירי ידידות' המזוהים עמו. כך גם מני כהן, אמיל זריהן, שמעון אילוז בביצועים מסורתיים מופלאים שזכו להכרה נרחבת בזכות ביצועים. הדור הצעיר יותר של עילויי הפיוט – ליאור אלמליח, יגל הרוש ודוד ויצמן – יתרמו את כשרונם בביצועים משלהם שצובעים בגוון אישי ומיוחד את הערב.

מועדי המופעים (שעה קבועה: 20:30):

ראשון, 7.11, היכל התרבות מודיעין.

שני, 8.11, אולם הנרי קראון, תיאטרון ירושלים.

רביעי, 10.11, אולם על שם רקאנטי, מוזיאון תל אביב.

שני ושלישי, 15-16.11, המשכן לאמנויות הבמה, אשדוד.

רביעי, 17.11, היכל התיאטרון, קריית מוצקין.

חמישי, 18.11, המשכן לאמנויות הבמה, אשדוד.

שני, 22.11, המשכן לאמנויות הבמה באר שבע.

רביעי, 24.11, המשכן למוסיקה ואמנויות רעננה.

חמישי, 25.11, אולם על שם רקאנטי, מוזיאון תל אביב.

מחיר כרטיס:  99–119 שקלים.

טלפון לרכישת מנוי וכרטיסים: 073-760-6022.