'שירת אינאנה'

צילום: הדפס אומנותי ירושלים
צילום: הדפס אומנותי ירושלים
תערוכת יחיד לאומנית ליליאנה קליינר בגלריה לאומנות שבטית ואומנות ישראלית

ד"ר ליליאנה קליינר היא אומנית חזותית ומטפלת יונגיאנית שמתמחה בניתוח חלומות ובחקר מיתולוגיה נשית. בעבודתה ובחייה היא מגשרת בין תרבויות ויבשות, חותכת גבולות ותוויות ומביאה חזון של תרבות כלל עולמית ותחיית קדושת הנשי.

עבודותיה המופלאות של ד"ר קליינר מוקדשות בתערוכה זו לאינאנה האלה השומרית המדהימה. זו אלת האהבה והמלחמה ששיחקה תפקיד מרכזי בתודעה הפופולארית של רוב העמים הקדומים במזרח התיכון. לימים נודעה אינאנה כאלה 'אישתר' באכד וכאלה 'ענת' בכנען. סיפוריה של אינאנה נחרטו על חימר לפני כ-6,000 שנה, נמצאו בעיראק במאה העשרים ותורגמו לאנגלית וגם לעברית. הסיפורים נכתבו לפני התנ"ך והקוראן בתקופה מכריעה בהיסטוריה של הציוויליזציה, שבה דרך חיי הנוודות התחלפה בהתיישבות החקלאית. כך הושמדה רוחניות האלה של החברות המטריאכליות הנוודיות שחיו בהרמוניה וביראה מפני הטבע על ידי השתלטות המונותיאיזם הפטריאכלי וכיבוש הטבע הפראי לצרכי האדם.

הנשיות הקדושה עדיין קיימת בטבע הפראי, היכן שיד האדם עוד לא אילפה ואנסה את אימא אדמה לצרכיו ולניצולו. כאשר אנו חווים את הטבע בעוצמתו הפראית וביופיו, עולה בנו הרצון לקוד לו ביראת כבוד ולהרגיש בענווה עמוקה שאנו רק חלק מזערי מהיקום המופלא.

בסיפוריה של אינאנה קיים פוטנציאל לעורר בנו כוחות חדשים. חוכמתה העתיקה יכולה לגעת ברגשות ובתובנות שנקברו עמוק בתת מודע הקולקטיבי שלנו במשך דורות ולעורר את הידע העצמי שנדרש לשינוי בר קיימא מן השורש. דרכה של אינאנה מציעה נתיב של אינטגרציה פנימית ואישית והשתתפות של כל החיים עלי אדמות. אינאנה מביאה מסר של ריפוי לליבנו הפצוע ופותחת דלתות חדשות לתודעה של שלמות.

ד"ר קליינר הקדישה עשור מחייה לחקר דמותה המופלאה של  האלה השומרית. לדבריה, "התערוכה  מוקדשת לאינאנה, שמייצגת את השלמות לפני שהושרש הפיצול הפטריאכלי 'פרוצה או אישה טובה'. אני מקווה שהיצירות שלי יעוררו מקום לא מודע בקרב נשים ויזכירו להן תקופות שבהן היה הגוף הנשי מקודש ומחובר לטבע, לרוח ולאדמה והאישה הייתה שייכת לעצמה ולא לאף גבר".

באמצעות ציוריה, מנסה קליינר להשיב את הרוחניות לתוך החומר ואת החושניות, החוזק והשמחה לגוף הנשי.

אוצרות התערוכה: ד"ר גליה דוכין-אריאלי ומיכלי אדלר

הגלריה לאומנות שבטית & אומנות ישראלית, מרכז בעלי המלאכה 13, תל אביב. טל' 055-9230022.

התערוכה תיפתח מחר (שישי, 20.5, 12:00) ותינעל ב-18.6.

שעות הביקור בתערוכה: שלישי-חמישי – 11:00-19:00, שישי-שבת – 10:00-14:00.

אתר האומנית: www.lilianakleiner.com.