שירת הבקשות: על הבמה

רוני איש-רן (צילום: שאהר בורקאן)
רוני איש-רן (צילום: שאהר בורקאן)
ארבעה ימים של חוויה רוחנית-מוזיקלית מיוחדת במינה עם 'אעירה שחר' - מופעי שירת הבקשות ב'בית הקונפדרציה' וב'זאפה' ירושלים

'בית הקונפדרציה' בירושלים, בניהולו של אפי בניה, ממשיך בעשייתו המיוחדת. הפעם יקיים ארבעה מופעים רצופים בסדרה חדשה המוקדשת למנהג העתיק של 'שירת הבקשות' בקרב קהילות ישראל -חוויה רוחנית מוזיקלית מיוחדת במינה בהשתתפות מוסיקאים ישראליים המתחברים לשורשיהם ופייטנים מהמובילים הפועלים כיום בארץ. הסדרה תועלה בימים שני עד חמישי, 21-24.6 ב'בית הקונפדרציה' וב'זאפה' ירושלים.

החל מן המאה ה-16 נהגו כמה מקהילות ישראל, ובראשן חוג המקובלים בצפת, לקום אחר חצות בלילות שבת בחורף ולהגיע לבית הכנסת לאירועי שירת פיוטים – הלא היא 'שירת הבקשות'. במהלך השנים התפשט המנהג בקרב קהילות ישראל במזרח התיכון והיה לחלק מרכזי במסורות הפיוט שלהן. הפייטנים המקומיים אף הוסיפו פיוטים משלהם, כמו גם לחנים מן המסורות המוזיקליות שבהן חיו. כל אלה העשירו וגיוונו את 'שירת הבקשות'. בקהילות מסוימות ממשיך מנהג זה להתקיים במתכונתו המסורתית עד היום.

את הסדרה ערך רוני איש-רן, מורה לשירת הפיוט המזרחי, פייטן ומלחין. על הצד המוסיקלי בסדרה זו הוא אומר: "מאז המאה ה-16 המוסיקה היא חלק משמעותי מאוד מעולם הפיוט. לא בכדי הנהיג רבי ישראל נג'ארה את הנוהג לציין ליד כל פיוט שכתב את שם הלחן המקורי לפיו נכתב (תורכי, ערבי או ספרדי) ומעבר לכך את שם המקאם (סולם מוסיקלי) של הלחן. נוהג זה, שאומץ בקרב קהילות המזרח, מייצב את המוסיקה כחלק בלתי נפרד מהפיוט. הנוהג האמור יצר עולם מוסיקלי עשיר ועמוק שבזכותו, במידה רבה, השתמר וחי הפיוט בקהילות השונות משך מאות בשנים. הסדרה באה לחשוף את האוצרות המוסיקליים האדירים מארצות המזרח – פיוטים חלק מצריים, תורכיים, פרסיים, צפון אפריקאים ועוד".

כל ערב בסדרה (מלבד יום חמישי) יורכב משני חלקים: החלק הראשון יהיה מופע מוזיקלי אישי, בו האמנים שלמה בר, יאיר דלאל ולאה שבת ישירו ויספרו על המוזיקה מארצות המזרח שלצליליה גדלו ועל הקשרים בינה לבין עשייתם המוזיקלית. בחלק השני של הערב יתקיימו מופעים בהם ישתתפו פייטנים מובילים: הרב חיים לוק, משה חבושה, רפאל ברזני ואחרים, שיציגו ארבע מסורות שונות: מרוקו, בבל,  טורקיה (אורפה) וחאלב.

פירוט המופעים:

שני, 21.6, 18:30, 'בית הקונפדרציה', המסורת המרוקאית אלי שורשים: שלמה בר ישיר ויספר על מסעו משולי המוזיקה הישראלית אל לב הקונצנזוס. הוא יתאר את הקשר בין יצירתו האישית לבין השפעות מוזיקליות מסורתיות ועולם הפיוט המרוקאי שעל ברכיו גדל בילדותו.

שני, 21.6, 22:00 (פתיחת דלתות: 20:00), 'זאפה' ירושלים, שיר ידידות – שירת הבקשות המרוקאית: יגל הרוש ואנסמבל 'שיר ידידות' מארחים את הרב חיים לוק. המסורת העשירה של שירת הבקשות המרוקאית מושתתת על יסודות המוזיקה האנדלוסית. המופע יציג חיבור בין-דורי בין הרב חיים לוק, מגדולי פייטני מרוקו ונושאי המסורת בדורות האחרונים, ובין הרוש ואנסמבל 'שיר ידידות', שיגישו פרשנות חדשה לפיוטים עתיקים.

שלישי, 22.6, 18:30, 'בית הקונפדרציה', המסורת העיראקית – מבבל לישראל: יאיר דלאל ינגן, ישיר ויספר על המוזיקה הערבית והעיראקית, על מקומן בהתפתחותו המוזיקלית ועל המוזיקאים היהודיים יוצאי עיראק, מקומם בעולם המוזיקה בעיראק והשתלבותם בתזמורת 'קול ישראל' בערבית.

שלישי, 22.6, 18:30, 'בית הקונפדרציה', יעוף חלומי – שירת הבקשות הבבלית: שירת הבקשות הבבלית הייתה ידועה בקרב חכמי הקבלה הבבליים שנהגו להסתופף בבית-הכנסת או באחד הבתים ולשורר עד עלות השחר. הפייטן ונגן העוד משה חבושה יופיע בליווי אנסמבל ויציג שירה מיוחדת זו, הנעה בין מסתורין, ערגה, געגוע ושמחה.

רביעי, 23.6, 18:30, 'בית הקונפדרציה', 'בדרך שלך' – המסורת הטורקית-אורפלית: לאה שבת תשיר ותשתף את הקהל בתחנות בהתפתחותה המוזיקלית ותספר על מקומה של המוזיקה הטורקית בבית בו גדלה ועל התהליך של חיפוש המקום האישי בנבכי המסורת והתרבות היהודית.

רביעי, 23.6, 20:30, 'בית הקונפדרציה', אורפאנין – שירת הפיוט של יהודי דרום-מזרח טורקיה: העיר אורפה שבדרום מזרח טורקיה שימשה לאורך שנים רבות כמרכז יהודי. יוצאי העיר נקראים בשם אורפלים ולהם מסורת פיוטים שנכתבו על ידי חכמי הקהילות ומוזיקה אשר הושפעה מהמוזיקה הטורקית והכורדית וממסורת הפיוט של קהילת חאלב. המופע יציג הרכב נגנים וזמרים אשר התכנס במיוחד עבור ערב זה.

חמישי, 24.6, 22:00 (פתיחת דלתות: 20:00), 'שחר אבקשך' – שירת הבקשות החאלבית-ירושלמית: שירת הבקשות החאלבית הפכה לחלק מהווי השבת בשכונות ירושלים. פיוטים אלה מושרים בבתי הכנסת בשבתות החורף לפנות בוקר. קבוצת פייטנים, בראשות משה חבושה, שגדלה על ברכי המסורת ומנחילה אותה בבתי הכנסת השונים בירושלים ומחוץ לה, תבצע מבחר מפיוטים אלה.

האירוע יתקיים בהשתתפות ראש העיר מר משה ליאון. המופע  בתמיכת משרד התרבות והספורט, מינהל התרבות ועיריית ירושלים, האגף לתרבות.

רכישת כרטיסים: בימות: www.tickets.bimot.co.il.

למידע נוסף: 'בית הקונפדרציה' בפייסבוק, באתר בית הקונפדרציה www.confederationhouse.org ובטל' 02-5399360, שלוחה 5.