שמים לב, תרתי משמע

היום (שלישי, 22.2) חל יום המודעות לדפיברילטורים * המועצה תציב שש עמדות חכמות חדשות של המכשיר ברחבי היישוב בימים הקרובים

היום (שלישי, 22.2), צוין בעולם את יום המודעות הבין לאומי לדפיברילטורים (להלן מפעם, על פי המינוח העברי), וזו הזדמנות מצוינת להזכיר כי במבשרת ציון יש לא פחות מ-45 נקודות שבהן הציבה המועצה מפעמים מצילי חיים. מכשיר זה, למי שלא יודע, מטרתו היא לתת מענה רפואי ראשוני במקרה של אירוע לבבי. במקרה חירום, אין הפעלת המפעם מצריכה ידע רפואי או ניסיון קודם. המכשיר נוח, פשוט, נגיש וקל לתפעול.

המפעמים נמצאים בכל בתי הספר היסודיים ביישוב, בחטיבת הביניים, בתיכון 'הראל,' במתנ"סים, במרכז יום לקשיש, במגרש הכדורגל, בבניין המועצה, בבית האמפי וכן בכל בתי הכנסת ביישוב.

ראש המועצה יורם שמעון עדכן השבוע, כי בימים הקרובים תציב המועצה שש עמדות חכמות של מפעמים עם שליטה מרחוק של מגן דוד אדום במיקומים הבאים: בגן הכבשים, ברחבת מפעל הפיס, בפארק הכושר שברחוב הדרור, בגן זהבית, בפארק השלום ובמרכז שכונת עין חמד. "המכשירים שהציבה המועצה הם חצי אוטומטיים והם מהמתקדמים בעולם. המכשירים מלווים בהדרכה מלאה בשפה העברית על כלל הפעולות הנדרשות באירוע חירום וזאת מרגע פתיחת אריזת המכשיר", מסר ראש המועצה, "לידיעתכם, בכל מקום שהציבה המועצה דפיברילטור, הצבנו גם מזרקי אפיפן, למקרים שבהם הסובלים מאלרגיה יחוו חלילה התקף אנפילקטי. אני קורא לכל אחת ואחד מכם באופן אישי, לשוחח היום עם בני המשפחה הקרובים על נושא חשוב זה. יחד נציל חיים".

ממד"א נמסר, כי במדינת ישראל מדווחים כ-8,000 מקרי מוות בשנה כתוצאה מדום לב, מתוכם כ-50 אחוז מתרחשים מחוץ לכותלי בתי החולים. זו סיבת המוות השנייה בשכיחותה במדינה. בכל 60 שניות שחולפות ללא טיפול מרגע דם הלב, פוחתים סיכויי ההישרדות של החולה בכשבעה עד עשרה אחוזים. ככל שמתן מכת חשמל מתרחש מהר יותר, הסיכוי של החולה לחדש את פעילות הלב גדל .

חיים רבים כבר ניצלו ברחבי הארץ באמצעות מכשירי המפעם שהציבו מגן דוד אדום בשיתוף מפעל הפיס, רשויות וגופים נוספים, שכל אזרח יכול להפעיל בקלות, ללא ידע רפואי מוקדם. המכשיר נותן מכות חשמל על פי הצורך, מכתיב את קצב ההחייאה, ומספק הוראות הפעלה קוליות וחזותיות ברורות. במקביל, המפעם מחובר למוקד החירום 101 של מד"א, כשהמפעיל מקבל הנחיות טלפוניות נוספות מהחובשים והפרמדיקים במוקד החירום 101 של מד"א. באותו הזמן, צוותי מד"א מקבלים פרטים על המטופל עוד בדרכם למקום האירוע. מגן דוד אדום פרש אלפי מכשירי מפעם למען הציבור ברחבי המדינה, מאות מהם מוצבים על עמדות מפעל הפיס מדן ועד אילת.

אלי בין, מנכ"ל מד"א: "בשנים האחרונות, פועל מגן דוד אדום בנחישות על מנת להנגיש את מכשירי המפעם לאזרחים בכל רחבי מדינת ישראל, במטרה להציל חיים. לצד הצבת אלפי המכשיר במרחב הציבורי לרשות הכלל, אלפים מכונני מגן דוד אדום, עובדים ומתנדבים מתניידים עם מכשיר צמוד ברכבם הפרטי או באופנוע החירום על מנת לעזור ולהציל חיים בכל עת. אני מבקש להודות לשותפנו לדרך במפעל הפיס ולגורמים הרבים הנוספים שפועלים יחד אתנו במרץ למען הציבור ומסייעים בהצלת חיים תוך פעילויות רבות להעלאת המודעות לשימוש במכשיר בציבור והצבת מאות מכשירים במקומות ציבוריים, מכשירים שללא ספק בעזרתם ניצלו חיי אדם רבים ברחבי הארץ".

ד"ר רפאל סטרוגו, סמנכ"ל רפואה במד"א: "באירוע של דום לב, מפסיק ליבו של אדם לפעום באופן סדיר וכתוצאה מכך זרימת הדם והחמצן לאיברי הגוף נפסקת. הדרך להשבת קצב הלב היא באמצעות מכת חשמל, כאשר הגורם הקריטי בקביעת השרידות של אדם הוא מהירות קבלת הטיפול בכל דקה הסיכוי להשיב את קצב הלב לקצב תקין יורד בכ-10 אחוז ומחקרים מראים כי לאחר ארבע דקות עשוי להתחיל נזק מוחי עקב חוסר זרימת חמצן למוח, כך שלמעשה יש לנו חלון צר מאוד של דקות ספורות בלבד לתת לאדם מכת חשמל. נוכח קריטיות הזמן, עובר אורח מזדמן הוא החוליה הראשונה בשרשרת הצלת החיים במקרה דם לב במרחב הציבורי ועליו לחייג 101 למגן דוד אדום. הפרמדיק במוקד יעניק הדרכה טלפונית לביצוע עיסויים והבאת מפעם (תוך הפעלת עוברי אורח נוספים במקרה הצורך), עם הגעת המפעם למקום האירוע יעניק הפרמדיק מהמוקד הדרכה כיצד לחבר את שתי המדבקות ולהפעילו כראוי על מנת להבטיח שימוש תקין. כשבמקביל כמובן, כונני מד"א רכובים על אופנועים וניידת טיפול נמרץ נמצאים בדרכם להמשיך את הטיפול הרפואי מציל חיים ויפנו לבית חולים".

מידע ופרטים על נקודות ההדרכה, סרטוני הדרכה ולומדות להפעלת מכשיר המפעם ניתן למצוא באתר מד"א בכתובת https://www.mdais.org/defi.

מ'איחוד הצלה' נמסר: "היום אנחנו מציבים זרקור על מכשיר הדפיברילטור שבאמצעותו כל אחד יכול להציל חיי אדם בשטח בעת חירום ועל הכרת הפרישה הרחבה שלו במקומות ציבוריים ברחבי הארץ. בזכות הפרישה הארצית של הדפיברילטורים של 'איחוד הצלה' במקומות ציבוריים, גם אתם יכולים להציל חיים".