שנתיים מאסר לגננת המתעללת

צילום אילוסטרציה. אין קשר בין הגן המצולם לתוכן הכתבה
צילום אילוסטרציה. אין קשר בין הגן המצולם לתוכן הכתבה
בית המשפט פסק שנתיים מאסר לגננת שהתעללה בילדים * הורי הפעוטות: "גזר הדין שערורייתי, מתגמד לנוכח הנזק לילידנו" * פרקליטת ההורים: "גזר דין מדאיג. חוסר האחידות בענישה עד לתקופת מאסר כל כך קצרה על עבירות אלימות חמורות שכאלו בחסרי ישע, מדאיג וכואב"

השופט יואל עדן מביהמ"ש המחוזי בבאר שבע, גזר על גננת מתעללת שנתיים מאסר בפועל.

לפני קצת פחות משנה נחשפה פרשה מזעזעת של התעללות בגן ילדים. שני הורים הקליטו בסתר את הגננת ובעקבות תלונה שהגישו נתפסו סרטונים שתיעדו את הגננת כשהיא משליכה פעוטות מגובה רב לעבר מזרנים, מושכת אותם בחוזקה ומרביצה להם. 
ההורים נאלצו לחזות כיצד הגננת מכה את בנם הפעוט בכל חלקי גופו, בדגש מיוחד על הראש והפנים, מושכת אותו בחוזקה ומאכילה אותו בכוח עד שהוא נופל לאחור.
הגננת נעצרה והוגש נגדה כתב אישום, שתוקן בהמשך במסגרת עסקת טיעון עליה חתמה הגננת, ובמסגרתה היא הודתה בחלק מהמעשים שיוחסו לה בתחילה.
ההורים שחשפו את הפרשה, מיוצגים כנפגעי עבירה ע"י עו"ד חוה קליין, אשר הגישה לאחרונה תביעה נזיקית על סך 6.7 מיליון שקלים נגד הגננת, ובה נטען כי האלימות ממנה סבל  ילדם גרמה לו לחרדות, לעיכוב התפתחותי ולאפילפסיה.
השופט עדן תיאר בפתיחת פסק הדין את מעשי הנאשמת כפי שתוארו בכתב האישום המתוקן: "הנאשמת נהגה כלפי הילדים בקשיחות, צעקה עליהם ונזפה בהם, לכל התנהגות של אי ציות, שלתפיסת הנאשמת היוו הפרעה וסטייה מהכללים, הגיבה הנאשמת באגרסיביות, אחזה, דחפה ומשכה בכוח ובכעס את הילדים ובחלק מהמקרים הכתה אותם עד אשר פרצו בבכי. בנוסף, בשעות הצהריים בגן, בעת שהילדים שכבו לישון על גבי מזרנים שהונחו על הרצפה, נהגה הנאשמת באלימות ובאכזריות כלפי ילדים אשר לא שכבו בשקט במקומם, זזו או קמו מהמזרן, בכך שדחפה אותם, משכה אותם בכוח, הרימה אותם בידיה באוויר ואז הטיחה אותם בכוח אל המזרן כשהיא משליכה אותם אל המזרן מגובה ניכר".
במהלך המשפט דרשו הורי הפעוטות כי יוטל על הגננת עונש מאסר ברף העליון, שירתיע אחרים מביצוע מעשים דומים בעתיד, וישקף את הסבל והנזק הבלתי נתפסים שעליו אחראית אותה גננת.
מנגד טענו עורכי דינה של הגננת כי הסבל שנגרם לה כתוצאה מהפרסומים הרבים בגנותה בתקשורת מהווה עונש מספיק, וכי על בית המשפט להתחשב במצבה הבריאותי הרעוע ובגילה המבוגר, ועל כן ביקשו מבית המשפט שלא להטיל עליה מאסר בפועל. 
השופט עדן, הסביר בסיום פסק הדין בן ה-18 העמודים את העונש המקל שאותו בחר להטיל בנימוקים אלה: "השיקול המרכזי בהטלת הענישה ברף התחתון של המתחם ובאי החמרת הענישה משיקולי הרתעה, הינו גילה המבוגר של הנאשמת ומצבה הרפואי. שיקולים נוספים הם היות האירועים הללו חריגים להתנהלותה הרגילה של הנאשמת, כפי שעולה מהמפורט לעיל, היעדר עבר פלילי, והעובדה שאין זה סביר שתשוב לעבודה מסוג זה. שיקולי הענישה והצורך במענה עונשי הולם לעבירות, ריבויין וחומרתן, אינם מאפשרים קבלת עתירת ב"כ הנאשמת שלא להטיל מאסר בפועל".
מיד לאחר פרסום פסק הדין, פרסמו הורי הפעוט שחשפו את הפרשה פוסט בפייסבוק, שבו הביעו זעזוע קשה מקלות העונש:
"היום התקבל הגזר דין נגד הגננת שהרסה לבן שלנו ולנו את החיים. גזר הדין הזה מרגיש כמו יריקה בפרצוף שלנו. האישה הזו, שהשליכה תינוקות על הרצפה והטיחה את הראש שלהם ברצפה, תשב בכלא לא יותר משנתיים, וכנראה גם תשתחרר לפני כן על "התנהגות טובה".
"בעוד שנתיים כשהיא תשתחרר מהעונש הקל שקיבלה, התינוק שלנו עוד לא יבין אפילו, איזה תהליך ארוך של טיפול הוא צריך לעבור, וכמה שנים הוא ייקח, אולי אפילו כל החיים, כדי לנסות לשקם את חבלות ראש שהגננת גרמה לו ולחברים שלו בגן. הקללות הצרחות והאיומים שהיא צרחה על הבן שלנו ועל החברים שלו ילוו אותם לכל החיים. להם בית המשפט לא ימצא נסיבות מקלות. 
"עורכי הדין שלה (גם עורכי דין יש מכל מיני סוגים מסתבר) ביקשו מהשופט להקל עליה בגלל "השיימינג" שהיא עברה בתקשורת, אחרי שהתגלה איך היא בעטה, חבטה והשליכה תינוקות ופגעה בראשם ובכל גופם ונפשם. מזל שלפחות את זה השופט דחה.
"מדינה שגוזרת על גננת מתעללת עם הוכחות חד משמעיות בהקלטות וידאו ברורות מאוד – שנתיים בלבד בכלא, היא מדינה שצריכה להתבייש בעצמה. איך גננת אחת מקבלת תשע שנים בכלא, והשנייה רק שנתיים? לנו לא ברור. שתיהן צריכות לבלות את שארית החיים שלהן בכלא – על החיים שהן הרסו. 
"אל תתפלאו שהפשע משתולל, שההתעללויות ימשיכו, זה לא רק "מכת מדינה" של גננות מתעללות, זה מכת מדינה של שופטים חסרי לב שלא מבינים איזה הרס חברתי הם יוצרים. הם לא מענישים את הפושעים, הם מענישים אותנו כחברה, ואת הילדים של כולנו, שיגדלו במציאות הרבה יותר אכזרית ולא צודקת מזו שקיימת היום. תתביישו לכם!"
עו"ד חוה קליין גם היא לא חסכה את שבטה מגזר הדין המקל: "גזר הדין המקל המיט צער נוסף על המשפחה של הפעוט שבראשו הקטן ובגופו ונפשו העדינה היא חבטה ופגעה כל כך קשות. הצער הזה צריך להיות הצער של כולנו ומלווה בדאגה כנה לעתיד ילדנו כאן, שכן לנוכח המאסר הממושך שנגזר על גננת מתעללת אחרת – התקווה היא לחיבור ואחידות פסיקתית בעבירות זהות חמורות שכאלו של התעללות פיזית ונפשית קשה מאוד בפעוטות. ישנה ציפייה לפרופורציה מתאימה בין מאסרים הנגזרים בגין עבירות אלימות קשות, קל וחומר נגד קטינים, לבין למשל עבירות רכוש ומס". 
עו"ד קליין ממשיכה וטוענת ש"הענישה הקלה הזו לוקחת אותנו למחוזות מדאיגים מאוד". עו"ד קליין גם התייחסה לתביעה האזרחית שאותה היא מנהלת נגד הגננת, והביעה תקווה שבית המשפט יגלה אומץ שיפוטי בכך שיורה על פיצוי כספי הולם שיאפשר מצד אחד לטפל בבנם של מרשיה, שהפך לבעל צרכים מיוחדים עקב מעשיה של הגננת, ומצד שני יבטיח שהיא לא תהנה משפע כלכלי גם בצאתה מהכלא בעוד כשנתיים.