שריפות הענק: מלחמת מנע

שריפת הענק באזורנו באוגוסט האחרון (צילום: איילת שפיבק)
שריפת הענק באזורנו באוגוסט האחרון (צילום: איילת שפיבק)
הממשלה אישרה היום את התכנית הלאומית של ראש הממשלה ושרי ביטחון הפנים והגנת הסביבה להתמודדות ולמוכנות למול שריפות ענק

הממשלה אישרה היום (ראשון, 6.2) את התוכנית הלאומית של ראש הממשלה נפתלי בנט, השר לביטחון הפנים עמר ברלב והשרה להגנת הסביבה תמר זנדברג להתמודדות ולמוכנות למול שריפות ענק כחלק משינויי האקלים ומגמות ההחמרה של השריפות הצפויות בשנים הקרובות.

במסגרת התכנית יוקמו אזורי חיץ ביישובים סמוכי יער וחורש, שימנעו התפשטות שריפות ופגיעה בנפש וברכוש כפי שקרה בקיץ האחרון בהרי ירושלים. כמו כן, יתקיים שיתוף פעולה עם חיל האוויר בכיבוי אווירי וחיזוק מערך הכבאות בתכנית רב-שנתית. היקפה של התכנית עומד על סך של 155 מיליון שקלים.

עיקרי התכנית:

תכנית אזורי חיץ למניעת התפשטות שריפות: יוקם צוות בין-משרדי לביצוע תוכנית לאומית להגנה על יישובים ומוסדות ציבור בסיכון מוגבר לשריפות באמצעות אזורי חיץ, אזורים מסביב ליישובים ומתקנים אסטרטגיים שבהם צמחייה מדוללת, שבילי גישה לרכבי כיבוי וזמינות של מקורות מים. אלה מאפשרים למנוע התפשטות שריפות תוך צמצום הפגיעה בחיי אדם וברכוש. היות שכך, הם מהווים מרכיב מרכזי במניעת שריפות. התכנית תבוצע ביישובים הגובלים ביערות על פי סדר עדיפות שהוגדר בעבודת המטה שריכז המטה לביטחון לאומי (מל"ל). התכנית תתוקצב על ידי משרדי האוצר, ביטחון הפנים, הגנת הסביבה, הפנים, החקלאות ורשות מקרקעי ישראל (רמ"י).

שילוב צה"ל בשיפור מערך הכיבוי האווירי של מדינת ישראל: יוקם צוות מנכ"לים ייעודי לנושא. מנכ"ל משרד הביטחון ומנכ"ל המשרד לביטחון הפנים יגבשו דרכים לשילוב חיל האוויר במאמץ הכולל.

בחינת חלופות נוספות להתמודדות מהירה ומצילת חיים עם שריפות: שיתוף פעולה עם הרשויות המקומיות, קידום הסברה להעלאת מודעות למניעת שריפות, יישום טכנולוגיות חדשות בתחום המחקר, איסוף המודיעין לחיזוי אירועי שריפה, חיזוק המערך הלוחם ברשות הארצית לכבאות והצלה ועוד.

ראש הממשלה נפתלי בנט: "העולם כולו מתחמם בשל שינויי האקלים ואירועי שריפות מהווים סכנת חיים של ממש. אנחנו לא מחכים לאסון הבא, אלא מקדימים תרופה למכה. התוכנית הלאומית שגיבשנו תוסיף אזורי הפרדה במקומות רוויי עצים שבהם קל לאש להתפשט ובכך נמנע פגיעה בנפש וברכוש. אנחנו למודי ניסיון מאירועי השנים האחרונות ומסתכלים במבט צופה פני עתיד איך ניתן לשפר את המוכנות לתרחישי אמת. כך נשמור על אזרחי ישראל".

השרה להגנת הסביבה תמר זנדברג: "מדובר בצעד נוסף וחשוב ביכולת של ישראל להיערך נכון וטוב יותר לשינויי האקלים. האזור שלנו מאופיין באקלים חם ויבש ומשבר האקלים צפוי להחריף מאוד את תכיפות ועוצמת השריפות בשנים הבאות. בהחלטת הממשלה שהתקבלה היום, אנו מניחים את הבסיס להיערכות טובה יותר בנושא שריפות היער תוך שמירה על המגוון הביולוגי והשטחים הפתוחים. מניעת שריפות והיערכות נכונה יותר של היישובים סמוכי היער הן הכרח במציאות של אקלים משתנה".

השר לביטחון הפנים עמר בר לב: "משבר האקלים מציב את המשרד לביטחון הפנים, בדגש על הרשות הארצית לכבאות והצלה לישראל, בפני אתגרים עצומים. לראיה, אנו מתמודדים עם אירועי שריפות ענק בתדירות ובעוצמה שלא חווינו בעבר. ההחלטה שעברה היום היא קפיצת מדרגה משמעותית בהיערכות של המשרד לביטחון הפנים וכבאות והצלה לישראל לאתגרים אלה".

ראש המועצה האזורית מטה יהודה ניב ויזל: "אני מודה לראש הממשלה נפתלי בנט, ליו"ר ועדת ביטחון הפנים של הכנסת מירב בן ארי ולנציב כבאות והצלה ארצי דדי שמחי, שראו לנגד עיניהם את ביטחון התושבים וחשיבות ההיערכות לפני בוא הקיץ. התחייבתי בפני התושבים לדאוג לביטחונם וכך אמשיך לעשות. בנוסף, אמשיך לפעול על מנת לקבל את התקציבים והמשאבים מהחלטת הממשלה היום לטובת היערכות המועצה והיישובים לפני השריפות הבאות".

מנכ"ל משרד הפנים יאיר הירש: "אזורי החיץ ישפרו דרמטית את מוכנות הרשויות המקומיות להתמודדות עם שריפות ויתרמו לשמירה על חיי אדם. מינהל החירום והביטחון במשרד הפנים יוביל את העשייה ואנחנו נעבוד יחד עם הרשויות המקומיות על מנת למקד את המאמצים ולהביא לשיפור יכולותיהן בתחום ההיערכות לשריפות".