שר הפנים החליט: דחיית בחירות רק באזורי העימות

1540900530.4686
לאחר גל של פרסומים לפיהם הבחירות לרשויות המקומיות, שנדחו בשלושה חודשים, יידחו פעם נוספת, מסר השבוע שר הפנים כי הבחירות יתקיימו ב-30 בינואר למעט מספר רשויות בצפון ובדרום * המועמד למועצה ג'רמי סלטן מביע מורת רוח: "מצפים מאתנו לבחור בין פרישה מהמרוץ ובין הפקרת חברינו באמצע מלחמה"

כפי שפורסם לא פעם, הבחירות לרשויות המקומיות נדחו בשלושה חודשי עקב המלחמה והם יתקיימו ב-30 בינואר 2024. ח"כ יעקב אשר, יו"ר ועדת הפנים, עוד כשדובר על ה-30 בינואר, הכניס סעיף שעל פיו יוכלו הבחירות להידחות פעם נוספת, זאת לאחר המלצת ועדת הפנים לכנסת. ההחלטה תהיה מותנית באישור רוב של שלושת רבעי מחברי הוועדה.

כך או כך, גורל ההחלטה הסופית הונח בידי שר הפנים, משה ארבל, וזה הודיע השבוע כי הן יתקיימו במועד זה, מלבד ברשויות שתושביהן פונו בהוראת המדינה בעקבות המצב הביטחוני. המועד החדש ברשויות אלה, מציין ארבל, יהיה החל מחמישה חודשים מהמועד שבו תסתיים חזרה התושבים ובאופן שיאפשר את ביצוע הליך הבחירות מראשיתו באותן רשויות מקומיות. השר ארבל הוסיף, כי בהתאם לסמכות שניתנה לועם החלטת הכנסת על דחיית הבחירות לאור המלחמה, בחן את האפשרות לדחות את מועד הבחירות בכלל הארץ בחודש נוסף, אך הגיע למסקנה כי אין בכוונתו לעשות זאת.

אחד הטיעונים לדחייה נוספת של הבחירות – בכל הארץ ולא רק באזורי העימות – היה כי על המועמדים יהיה להתחיל הכול כמעט מהתחלה. מתמודדים חדשים יצטרכו להתמודד מול אלה המכהנים, שמטבע הדברים זכו לתשומת לב יתירה בזמן המלחמה.

כך התבטא השבוע ג'רמי סלטן, מועמד למועצה: "לקיים בחירות בזמן מלחמה זו טעות. העיקרון הבסיסי של בחירות זה לאפשר לכל המתמודדים ולכל הסיעות תנאים שווים במהלך הקמפיין. התבשרנו על כך שמועמדים ישתחררו באופן אוטומטי מהמילואים אלא אם כן יסכימו להסיר את מועמדותם בבחירות. בעצם מצפים מהמילואימניקים שמשרתים באופן פעיל מאז השבעה באוקטובר – ואני בתוכם – לבחור בין פרישה מהמרוץ וביטול זכותנו להיבחר לבין הפקרה ערכית של חברינו באמצע מלחמה. 'לכל זמן ועת' אמר החכם באדם. הגנה על המולדת קודמת לכל. הזמן הזה חייב להיות מוקדש אך ורק למטרות המלחמה – מיטוט כנופיית החמאס-דעא"ש, החזרת החטופים הביתה וחיזוק האחדות הישראלית. כל דבר אחר, ובפרט קמפיין בחירות אינטנסיבי, מיותר כעת ויפגע בעיקר בצורך הקריטי של המשך תחושת האחדות בינינו".