'שש וארגמן'

אחת היצירות של יורם בוזגלו
אחת היצירות של יורם בוזגלו
תערוכה חדשה של האומן יורם בוזגלו בגלריה לצילום של המכללה האקדמית 'הדסה' ירושלים * התערוכה עוסקת בכיסויי ראש, בבינה מלאכותית ובשבעה באוקטובר

תערוכה חדשה נפתחה בגלריית החוג לתקשורת צילומית במכללה האקדמית 'הדסה' ירושלים. התערוכה, של האומן יורם בוזגלו, בוחנת, חוקרת ומתכתבת עם מגוון נושאים שבהם התמודד במהלך השנים. דמות הפורטרט בתולדות הצילום, איכויות הצילום – האנלוגי, הצילום הדיגיטלי וְעַד לבינה המלאכותית AI. כהמשך לתערוכה, יצר בוזגלו פרק חדש העוסק בשבעה באוקטובר ובו עדיין ניתן לראות את השימוש בכיסוי ראש.

'שש וארגמן' היא תערוכה של יצירות חדשות מתוך סדרה מתמשכת של צילומי פורטרט  'אישה עם כיסוי ראש'. האישה 'המדומה' מתכתבת עם דמויות נשיות מזמנים שונים, אישה המצניעה את ראשה בחן ייחודי ובסגנון אופנתי. 

"שאלתי את עצמי מדוע נשים הולכות עם כיסוי ראש. בסביבה שלי כיום רוב הנשים עם כיסוי ראש. וכשאני חושב על זה, גם בילדותי שתי הסבתות שלי משני הצדדים היו מכסות את ראשן במטפחת ראש. היו להן מטפחות ליום חול רגיל והיו מטפחות ליום שבת וחג. היו מטפחות מיוחדותו מסוגננות עם כל מיני ציורי פרחים או רקמה צבעונית. בדים איכותיים ונוחים. תנועות הקשירה וסידור כיסוי הראש של סבתא מצטייר בזיכרוני כמו תנועות ריקוד, תנועות הידיים, עיטוף הראש והקשירה בצד או מאחור, תנועות גוף משלה, תנועות גוף מיוחדות שאפיינו מבחינתי רק אותה. אהבתי את סבתא ובדרכה הפשוטה והצנועה היא העניקה לי המון השראה וכל זאת בעצם נוכחותה ללא צורך במילים", מספר בוזגלו.  

על העבודה עם AI מסביר האומן: "המפגש שלי עם הבינה AI, התחיל מסקרנות. תחילה יצאו כל מיני דמויות מעוותות וגרוטסקיות אשר לא מצאו חן בעיניי. כשכבר עמדתי לעזוב את זה, העליתי צילום מן הסדרה של 'אישה עם כיסוי ראש' ופתאום הופיעה לנגד עיניי בחורה משודרגת שלא הכרתי, כמעט עם אותו הכיסוי ראש, אותה שפת גוף ועם אותה תאורה מוקפדת שלי מהסטודיו – אישה אחרת באותה אדרת. זו הייתה ההבעה שאני מחפש ושמדברת אליי".

יחד עם 'שש וארגמן' יוצג בתערוכה פרק חדש מהסדרה 'אדמה אדמתי' שנוצר לאחר מתקפת הטרור של החמאסבשבעה באוקטובר. "קראתי לתערוכה כך מתוך השיר 'אדמה אדמתי'", מספר בוזגלו. "זו סדרה שנוצרה כהתייחסות למלחמה תוך כדי המלחמה. היצירות מביעות את הרגשות שכולנו חשנו אחרי מתקפת החמאס – רגשות של פחד, אימה ופאניקה. ישנן יצירות עם מוטיב של מים המביעות תחושות של חוסר אונים, של אבדון, תחושה שאנחנו טובעים. מוטיב נוסף שניתן למצוא הוא מגן דוד החוזר על עצמו כרמז קטן. אחת היצירות המעניינות שבהן ניתן למצוא את המוטיב היא יצירה בה חיקוי של המונה ליזה כשהיא עונדת עגיל מגן דוד".

התערוכה מוצגת בגלריה לצילום ע"ש יוסי נחמיאס בימים ראשון-חמישי, בין השעות 10:00-19:00.

המכללה האקדמית 'הדסה', רח' הנביאים 37, ירושלים.