תאריך יעד לבית הספר החדש

בינואר האחרון דווח מעל דפים אלה על יוזמה של מספר הורים ביישוב להקמת בית ספר חדש אצלנו, שיהיה חווייתי יותר ושונה מהקונבנציונלי והמוכר * השבוע נרשמה התקדמות בנושא * המועצה מגלה נכונות והכדור בידי ההורים

עולם החינוך הוא דינאמי ועובר שינויים. מבשרת ציון אומנם יישוב קטן ויציב, אך די באכלוס של שכונות חדשות כדי להביא את מערכת החינוך המקומית להיערך אחרת. כפי שכבר נכתב כאן בעבר, ייבנו בשכונות החדשות גני ילדים, מעונות יום, בתי ספר וגם מערכת החינוך העל-יסודית תעבור שינוי מבני משמעותי.

דינמיקה זו פותחת פתח לכניסתם של זרמי חינוך נוספים למערכת. תדמיינו לכם בית ספר עם כיתות קטנות יותר, שיעורים שלא בהכרח מתקיימים אך ורק בכיתות, מורים שזורמים עם התלמידים בכל הקשור בבחירת נושאים ללמוד ולהעמיק בהם. פחות לחץ הישגי ותחרותי ובעיקר הרבה חוויות טובות.

בינתיים, בית ספר כזה לא קיים אצלנו, אבל יש מודלים כאלה ואחרים בישראל של בית ספר כזה ויש תושבים שהרימו את הכפפה במטרה שיהיה אחד כזה גם במבשרת ציון. כתבה נרחבת על כך פורסמה מעל דפים אלה בינואר האחרון (גיליון 1050).

הנחשונית שבחבורה היא שרון חן, אימא לילד בגן וילד נוסף בן שנה וחצי. היא נולדה במבשרת וגדלה בה, למדה בתיכון 'הראל', בשלב מסוים עזבה ולאחרונה חזרה לגור כאן. היא כבר חושבת מה יקרה כאשר בנה הגדול, שהוא רק בן שלוש, יגיע לכיתה א'. "מצאתי את עצמי דואגת לחינוך שלהם. ההורים שלי גרים כאן, נולדתי וגדלתי כאן ואני לא רוצה לעבור מכאן".

לשאלה "מה מפריע לך במערכת החינוך המקומית" ענתה אז שרון: "זה לא משהו ספציפי לגבי מערכת החינוך המקומית, זו בעיה שלדעתי קיימת בכל הארץ. אני חרדה מלדמיין את בני הקטן מעביר 12 שנים על כיסא מול לוח, מעתיק, משנן, שוכח ויוצא בלי כלים אמתיים. זה מדאיג אותי. לכן התחלתי לבדוק מה קורה. נפגשתי עם מנהלות של בתי ספר יסודיים והופתעתי לטובה מהרוח שלהן. לדבריהן יש רוח של שינוי, אבל הרגשתי שעדיין יש פער בין מה שאני חולמת ובין מה שקורה בשטח. בנוסף, דיברתי עם הורים מיישובים אחרים שיזמו הקמת בתי ספר אחרים בארץ שפועלים תחת משרד החינוך, כך שיש תקדימים".

שרון העלתה כבר אז את הנושא ברשתות המקומית ולדבריה: "התגובות טובות, כבר הצטרפו אליי שתי אימהות, דנה ברנדר ושרה נחמיאס. שלושתנו באות בשכונות שונות של מבשרת. נפגשנו עם מנהלת אגף החינוך, נעמי חזן, שגילתה אהדה לרעיון שלנו. היא בעצמה ניהלה בהצלחה מסחררת בית ספר ניסויי בירושלים שהוא שונה מהקונבנציונלי. במהלך הימים האחרונים פנו אלינו יותר מ-100 הורים שהתעניינו בהקמת בית ספר חדש ושונה".

היא אף תיארה בקווים כלליים את החזון שלה לבית הספר החדש: "לא יכולה לפרט כרגע מודל מסוים כי יש כמה כאלה שפועלים בארץ. דווקא בגלל שהרעיון הוא לקלוע לליבו של התלמיד, אנו, ההורים, צריכים לשבת יחד ולמפות צרכים ורצונות. זה תהליך ארוך ולכן אני חושבת עליו כבר עכשיו ולא רגע לפני שצריך לרשום את הילד לכיתה א'. בגדול אני מדברת על כיתות קטנות, יחס יותר אישי לתלמידים, נראות אחרת של הכיתה, למידה חווייתית בקבוצות או באופן פרטני, למידה זורמת שבה בוחרים התלמידים מה מעניין אותם במסגרת החומר הנלמד, העשרה וקידום מתוך מה שמסקרן את הילד, קשר עם הקהילה, עבודת צוות, זמנים שונים, למידה בחוץ, ללא תעודות ויותר שיח עם הילד והתבוננות פנימית, היכרות עם מקצועות שונים ועם מה שנעשה בעולם".

ארבעה חודשים וחצי חלפו מאז והשבוע נמסר עדכון להורים: "קיבלנו תאריך יעד מהמועצה לאיסוף שמות מתעניינים כדי שנוכל להתקדם לכיוון הקמת בית ספר יסודי פתוח במבשרת, אופציה לקבלת מבנה שיוקצה עבורו וכן אופציה להקמת גן ברוח בית הספר. יש לנו בדיוק חודש להראות שיש כמות מתעניינים של לפחות שתי כיתות  מכל שכבה א'-ג' לספטמבר 2023. כמובן שאין התחייבות קונקרטית בחתימתכם להרשמה לבית הספר, אבל כדי שהוא בכלל יקום.- הקולות שלכם יכריעו. זה הזמן להעביר לקבוצות ההורים בגנים, בשכונה, לחברים, למכרים וכל מי שזה יכול לעניין אותו. אחרי המפגש הקודם, שבו הגיעו הורי היישוב, ניסחנו חזון ערכים שגובש מתוכו באופן טבעי ויפיפה. אם גם אתם חולמים על בית ספר כזה עבור הילדים שלכם – מלאו את הטופס, ואנחנו נדאג לשאר מול המועצה".

הפנייה מיועדת להורים לילידי שנים 2015-2017 אשר יעלו בספטמבר 2023 לכיתות א'-ג' וכן להורים לילידי שנים 2018-2019 אשר יעלו בספטמבר 2023 לגני מועצה.

מהמועצה המקומית מבשרת ציון נמסר בתגובה: "בשנים הקרובות צפויה מערכת החינוך במבשרת ציון להתרחב ולהתפתח – הן במסגרות הגיל הרך – במעונות היום ובגני הילדים; הן בבתי הספר היסודיים והן בבתי הספר העל יסודיים. בתי הספר וגני הילדים במבשרת ציון מהווים מקור השראה לתהליך תקין של התפתחות חינוכית שאותה מובילים הצוותים החינוכיים במועצה. כחלק מתפיסה חינוכית חדשנית, מבקשת המועצה המקומית מבשרת ציון להרחיב את הגישות החינוכיות ביישוב, בכדי לתת מענה לכל קשת האוכלוסייה ולהשאיר את כל תלמידי היישוב כאן אתנו במוסדות החינוך המקומיים וכן להפחית במידת האפשר את היציאה של תלמידים ללמידה במסגרות מחוץ ליישוב. לפני מספר חודשים, התקבלה פנייה באגף החינוך מאת קבוצת תושבים, המבקשים לבחון את האפשרות שהמועצה תקים בית ספר שמקדם תפיסות חינוכיות המבוססות על דיאלוג, חקר וחשיבה ביקורתית. בהמשך לפנייה זו, קיימה המועצה ערב למידה יחד עם אגף החינוך במועצה וקבוצת הורים, בהשתתפות מחזיק תיק החינוך אריה מלמד ומנהלת אגף החינוך נעמי חזן. המועצה, יחד עם ההורים, ממשיכה תהליך למידה זה ובוחנת את מידת ההיענות של משפחות ביישוב לתפיסות חינוכיות אלה".

לפרטים נוספים: שרון 0524-352050.

מידע נוסף, לינק לקבוצת הווטסאפ ועדכונים נוספים ניתן למצוא בדף הפייסבוק 'היוזמה לקידום החינוך במבשרת'.