תהיה שביתה?

בניין המועצה
אם לא יהיה שינוי של הרגע האחרון, ביום שלישי הקרוב תצא לדרך שביתה במועצה המקומית מבשרת ציון * במי תלוי הדבר? כרגע בהסתדרות ובבית הדין לעבודה

נכון לעכשיו, ביום שלישי הקרוב אמורה להתחיל שביתה במועצה המקומית מבשרת ציון. על השביתה הוכרז בשבוע שעבר כאשר עוד קודם לכן הייתה פנייה של ההסתדרות לממונה על יחסי העבודה במשרד הכלכלה בנושא. כפי שפורסם, לטענת ההסתדרות, הרקע לשביתה הוא כוונת המועצה לפטר עשרות עובדים וכי מתבצע לאחרונה הליך מזורז של עריכת שימועים לעובדים רבים.

עיקר הטענות מופנות לראש המועצה יורם שמעון ולמנכ"ל המועצה תמיר פרץ. כך צוטט מעל דפים אלה בגיליון הקודם דני בונפיל, יו"ר מרחב ירושלים בהסתדרות: "המצב במבשרת ציון נורא. נראה כי ראש המועצה והמנכ"ל עובדים לבד והשירות העירוני הולך לכיוון של הפרטה. לא כל דבר אפשר להביא מבחוץ, בטח לא עובדות סוציאליות. צריך לזכור כי מי שעושים את העבודה בשטח הם העובדים. אם התושבים שבעי רצון, זה בזכותם. היו בעבר צעדים שנעשו בהסכמה אבל לא כל דבר יכול ראש המועצה לעשות".

סוף פסוק? המועצה תולה את יהבה בבית הדין לעבודה שיוציא צו מניעה. האם נקטה המועצה צעד שכזה? מסתבר שכן. כך נמסר השבוע מהמועצה: "המועצה פועלת בשנים האחרונות לייעל את מערך כוח האדם ברשות. צר לנו כי ועד העובדים והסתדרות אינם רואים בהליך ההתייעלות כצעד חיובי, ראוי ונכון למועצה – כמו לכל גוף ציבורי. המחלקה המשפטית של המועצה הגישה לבית הדין האזורי לעבודה בקשה לצו מניעה. וכפי שאירע בכל המקרים מהסוג הזה בשנים האחרונות, הנהלת המועצה סמוכה ובטוחה כי בית הדין לעבודה יוציא צו מניעה לעיצומים המוזכרים בסכסוך העבודה, שכן אין להם בסיס והצדקה. לצערנו, המועצה נאלצה לפטר בשנים האחרונות לא מעט עובדים לאחר שאלה לא עמדו ביעדים ובמטרות שהוגדרו מראש או שמבחינת שאלת הצורך – בהתאם למבנה הארגוני, הסתבר שיש מקום לצמצם את המשרה או את התקן של העובד. עובדי המועצה אינם נמדדים על פי ותק או סוג התפקיד, אלא על פי תפוקות, תוצרים ועמידה ביעדי תכנית העבודה השנתית, לכל עובד. שום איום בשביתה או בעיצומים לא ישנה מדיניות אחראית זו של המועצה".

לא נמסר מידע על תאריך לדיון בבקשה אך הדעת נותנת כי הוא יתקיים בימים הקרובים, לפני התאריך המתוכנן לתחילת השביתה. אז מה צפוי לנו? אם ייעתר בית הדין לבקשת המועצה יש שתי אפשרויות: או שההסתדרות תיסוג מהרעיון או שתערער לבית הדין הארצי לעבודה. ואם לא ייעתר בית הדין לבקשת המועצה יכולה זו האחרונה לערער לבית הדין הארצי לעבודה או לתת לשביתה לצאת לדרך בתקווה כי יימצא פתרון לסיימה בהקדם האפשרי.

ומה אומרים בהסתדרות על בקשת המועצה לצו מניעה? דני בונפיל, יו"ר מרחב ירושלים בהסתדרות, מסר בתגובה: "שיגישו". מסתבר כי כל ארגון הנתון לאיום של שביתה נוקט בנשק של בקשת צו מניעה מבית המשפט, דבר לגיטימי ונורמלי. עוד מסר בונפיל ל'זמן מבשרת' "אני לא חייב לעשות שביתה בתאריך הזה". פירושו של דבר, שגם אם אחרי כל המשוכות המשפטיות תתאפשר השביתה – הכדור בידיים של ההסתדרות. נמתין ונראה.