תובנות שגילינו

סכנה שהתעצמה. מנהרת טרור בעזה (צילום: דובר צה"ל)
סכנה שהתעצמה. מנהרת טרור בעזה (צילום: דובר צה"ל)
במלחמה זו התוודענו למספר רב של תובנות שלא היינו מודעים אליהן קודם לכן וששינו לחלוטין מושכלות יסוד שהיו לנו עז אז

בימים שחלפו מאז השבעה באוקטובר התוודענו למספר רב של תובנות שלא היינו מודעים אליהן קודם לכן וששינו לחלוטין מושכלות יסוד שהיו לנו עז אז. לחלק מהן השפעה משמעותית על התנהלותנו היומיומית כפרטים וכמדינה. אציין להלן רק חלק מהן.

התובנה שנשיא רצות הברית ג'ון ביידן, שנמנע במשך תקופה ארוכה מלפגוש את נתניהו, לא זו בלבד שאיננו עוין את מדינת ישראל, אלא שהוא הנשיא האמריקאי הידידותי ביותר שהיה לישראל מאז  ומעולם.

התובנה שללא תמיכתה של ארצות הברית לא הייתה ישראל יכולה להתמודד עם מלחמה רב זירתית ובוודאי שלא עם איראן.

התובנה ששילוב הבנות בדרגים הלוחמים בצה"ל – כמו בשריון ובגדוד 'קרקל' – איננו רק מילוי סיסמה של שוויון מגדרי, אלא שבנות אלה הן לוחמות נועזות שלא נופלות מהבנים הלוחמים ופועלות באומץ ובנחישות בשדה הקרב.

התובנה שהייתה זו שגיאה חמורה להקטין באופן דרמטי את  צה"ל, תוך ביטולן של חטיבות שריון וחיל רגלים והוצאתם מהשירות של אלפי טנקים מתוך מחשבה להפוך את צה"ל ל'צבא קטן וחכם' שנשען על חיל האוויר ועל יכולות טכנולוגיות; וכי אין תחליף ל"מגפיים על הקרקע" של יחידות החי"ר ולטנקים בשדה הקרב.

התובנה שלא היה בסיס לקונספציה שקרסה שיש להכיל את פעולות החמאס, לקנות את השקט היחסי בתשלומים מקטאר ובהכנסת עשרות אלפי פלשתינים לישראל כדי לספק להם עבודה.

התובנה שהמודיעין של מדינת ישראל על כל זרועותיו איננו חסין מכישלונות מהדהדים.

התובנה שהחמאס איננו רק ארגון רצחני וששואף להשמדתה של ישראל, אלא שיש לו צבא מאורגן שכולל חטיבות, גדודים ופלוגות ומונה כ-30 אלף איש.

התובנה שהמנהרות שבנה החמאס לא זו בלבד שלא הוכחדו כפי שסברו בתום מבצע 'צוק איתן', אלא שהן מהוות עיר תחתית מבוצרת שכמותה לא נבנתה באף מקום אחר בעולם ושרשת המנהרות עולה בהרבה על אלה שאיתן נאלץ הצבא האמריקאי להתמודד בעבר.

התובנה שטילי נ"ט (ובמיוחד ה'קורנט') הפכו לנשק אפקטיבי ביותר בשימושם החמאס וחיזבאללה לשם פגיעה במבנים, מוצבים וכלים משוריינים – לרבות טנקים – כאשר מסתבר שהגנת 'מעיל רוח' לא הצליחה למנוע פגיעות רבות בטנקים ולגרום להריגתם של רבים מהשריונרים.

התובנה שהייתה זו שגיאה לכרות את הסכם הגז עם לבנון בו ויתרה ישראל על שטחים ריבוניים שלה במדף היבשתי בים, זאת מתוך מחשבה כי יקנה הדבר לישראל שקט בזירה הלבנונית – כאשר קיומו של ההסכם לא מנע מחיזבאללה לנהל מלחמה בעצימות כזו או אחרת נגד ישראל.

התובנה שהייתה זו שגיאה להשלים עם הפרת מועצת הביטחון 1701 ועם זליגת 'כוח רדואן' של החיזבאללה עד לקו הגבול עם ישראל בניגוד להחלטה האמורה, כמו גם ההכלה של ניסיונות ההתגרות של חיזבאללה (האוהל והפיגוע הגדול שתוכנן בצומת מגידו).

התובנה שהשלום עם הפלשתינים רחוק מתמיד.

התובנה שהחותים אינם רק בעיה פנימית של תימן ושהם לכל היותר בעיה של סעודיה ומדינות המפרץ.

התובנה שהרפורמה המשפטית והמאבק נגדה אינן הדבר החשוב ביותר למדינת ישראל.

התובנה ש'אחים לנשק' איננו רק ארגון מחאה, אלא גם ארגון שנושא על כתפיו את מרבית הסיוע האזרחי לחיילים ולתושבים המפונים מהדרום והצפון.

התובנה ששרי ש"ס הם השרים המוצלחים ביותר ושמשרדיהם פועלים ביעילות מאז השבעה באוקטובר.

התובנה שהאוניברסיטאות בארצות הברית ובחלק ניכר מארצות אירופה הפכו להיות חממה לארגונים פרו פלשתיניים ואנטישמיים.

התובנה שבציבור הרחב בעולם המערבי התעצמה מאוד ההשפעה הפלשתינית. 

והתובנה שרק בעת צרה ידענו בארץ ובתפוצות להתאחד ולהתגבר על המחלוקות.