תודה לרופאים

ברחבי העולם מציינים בימים אלה את 'יום רופא המשפחה' * מבט לעשייה של רופא מקומי

בימים אלה מציינים בעולם את 'יום רופא המשפחה'. הנהלת 'כללית' שיגרה תודה אישית לכל 450 רופאי המשפחה של 'כללית' במחוז ירושלים. על ההיקף העצום של עשייתם מעידה העובדה שבסיכום שנתי נרשמו למעלה מארבעה מיליון ביקורים אצל רופאי המשפחה במחוז ירושלים, קרוב ל-350 אלף ביקורי מטופלים מידי חודש.

זה המקום לשתף בסיפורו של ד"ר מיכאל יושפה, רופא מומחה ברפואת משפחה במרפאת 'כללית' במבשרת ציון. ד"ר יושפה, נשוי ואב לשלושה, בחר במקצוע הרפואה כי חש שכך יוכל לסייע  לאנשים רבים ולתת ערך אמתי לחיים. אחד המקרים שזכורים לו קרה בתקופת הקורונה, כאשר חלק גדול מהאוכלוסייה, כולל צוות המרפאה, היה בבידוד או במחלה. 

"בסביבות  השעה 18:00, קראה לי הפקידה במרפאת 'כללית' במבשרת ציון באופן דחוף לתת עזרה למטופל שנפל בכניסה למרפאה. כשהגעתי, שכב המטופל על הרצפה. הרוקחים ראו אותו מתמוטט והזעיקו עזרה מהמרפאה. ניגשתי אליו, התחלתי בעיסויי לב, ביקשתי מהאנשים סביבי  להביא לי את עגלת ההחייאה מהמרפאה. תוך כדי הטיפול, הצטרפו אליי אחות וד"ר מאור חבקין, רופאת ילדים במרפאת 'כללית' במבשרת ציון,  שתמכו וסייעו. חיברתי את הדפיברילטור, הדופק של המטופל התאים למתן שוק ומיד התחלתי במתן שוקים חשמליים".

בשלב הזה הגיעו כבר מתנדבים של מד"א ו'איחוד הצלה' שהוזעקו על ידי צוות המשרד. לאחר שוק רביעי, חזר המטופל לדופק סדיר. "תוך כדי החייאה, יצא לו המון קצף מהפה ולבקשתי עשה לו אחד הפרמדיקים אינטובציה לצורך הנשמה", מספר ד"ר יושפה. הפרעות הקצב נעלמו אחרי השוק הרביעי. בבית החולים התברר, שלמטופל היה אוטם בשריר הלב ומיד הוכנס לצנתור. המטופל חזר לעצמו מספר שבועות לאחר מכן והגיע למרפאה כדי להודות לכל הצוות עם הרבה מתוקים וחיבוקים.

"יצא לי יותר מ-100 פעמים לעשות החייאה כחלק מההתמחות בבית חולים, אך הייתה זו הפעם הראשונה במרפאה בקהילה. עשיתי את מה שהייתי צריך לעשות ונתתי את המקסימום שתלוי בי".

ורד ישראלי, מנהלת רפואית ב'כללית' מחוז ירושלים: "רופאי המשפחה ב'כללית' מהווים את עמוד השדרה של הרפואה בישראל ומוכנים תמיד להירתם לכל משימה מעבר לתפקידם החשוב בשגרה. אני גאה בצוות רופאי משפחה איכותיים, מסורים ומקצועיים ב'כללית' מחוז ירושלים ומברכת אותם ביום חג זה".