תחנות בזמן

תזמורת 'ירושלים מזרח ומערב' מארחת את אהוד בנאי בתיאטרון ירושלים

תזמורת 'ירושלים מזרח ומערב' בניצוחם של תום כהן ומתן יונה, מגיעה לתיאטרון ירושלים עם הקונצרט השני בסדרת המנויים ותארח את אחד מעמודי התווך של התרבות הישראלית בת זמננו, הטרובדור הכנעני אהוד בנאי. בנאי, שעיצב את ה-DNA של המוזיקה הישראלית, ייקח את הקהל למסע בכל התחנות שעיצבו את דמותו המוזיקלית, החל מהפיוט הפרסי שספג בבית אביו, דרך השפעות הרוק שהשאירו חותם על הצליל שלו, מסיפור ההצלחה הראשון ועד הנסיקה לכתיבת להיטי ענק שמלווים את חיי כולנו.

במופע יבצע בנאי ממיטב שיריו האהובים המוכרים, בעיבודים מיוחדים ובשפתה המוזיקלית של תזמורת 'ירושלים מזרח ומערב' שמחברת ומשלבת בין מזרח למערב. בין השירים יחלוק אתנו אהוד את יכולתו המופלאה לספר סיפור ויארח את הזמרת הצעירה סמא שופאני, בעלת קול הקטיפה שתאיר תקופות מיוחדות ביצירתו. בין השירים שיבצעו התזמורת ובנאי במופע: "בלוז כנעני", "טיפ טיפה", "עבודה שחורה", "דוד ושאול", "פלורנטין", "הילד בן שלושים", "זמנך עבר", "הכוכב של מחוז גוש דן", "עיר מקלט", "ג'מלי פורוש" ואחרים.

אהוד בנאי נולד ב-1953 בירושלים למשפחת אומנים, שחקנים ומוזיקאים שמוצאה מפרס. בנאי הוציא עד היום 15 אלבומים ושני ספרים, הלחין מוזיקה לתיאטרון, קולנוע ומחול וזכה פעמיים באוסקר הישראלי לכתיבת מוסיקה לסרטים.

הקסם של בנאי טמון בשילוב הייחודי של השפעות וצבעים מוזיקליים מגוונים: רוק ששורשיו בשנות השישים, "גל חדש" משנות השמונים, מוזיקה עממית מאסיה ועד אירלנד, מהביטלס ובוב דילן ועד מוזיקה ערבית ישראלית, מפולק ובלוז בריטיים ועד תפילות ופיוטים מהמקורות היהודיים.

שיתוף הפעולה של התזמורת עם בנאי הוא הראשון בפרויקט 'דיוקן אמן – תחנות בזמן', פרויקט חדש וייחודי של תזמורת 'ירושלים מזרח ומערב'. במסגרת הפרויקט, תארח התזמורת אומנים שתרמו משמעותית לעיצובה של המוזיקה הישראלית. מסע שמתחיל בשירים מבית אבא, עובר דרך ההשפעות המוזיקליות השונות שנספגו ומטפס עד ליצירות האישיות שנגעו ברבים ועיצבו את ה-DNA התרבותי שלנו.

תום כהן, המנצח הראשי ומנהלה המוזיקלי של התזמורת: "כתזמורת ששמה לה למטרה לנסח צליל ישראלי חדש ועתיק בו זמנית, כזה ששואף לבשר עתיד במקביל להיותו נטוע עמוק בעבר – אנחנו רואים חשיבות עליונה בהתעמקות ביצירתם של אומנים שיצירתם האישית השפיעה עמוקות ואף עיצבה את ה-DNA התרבותי של כולנו. במסגרת הפרויקט הזה שאנחנו קוראים לו 'דיוקן אמן – תחנות בזמן', ננסה לעמוד על התרומה הייחודית הזו עם דמות ענקית אחת בכל פעם – והכי נכון להתחיל כזה מסע עם האיש שהמסע הוא תמצית הווייתו – הטרובדור הכנעני, מספר הסיפורים האולטימטיבי, היידישע ראסטה מאן – אהוד בנאי. ההתרגשות ויראת הכבוד מובנות לכן ולכם מאליהן. אני משער כי כל שנותר הוא רק ליהנות מרוחב היריעה ומעומק היצירה של האיש הנפלא הזה שכולנו חייבים לו כל כך הרבה".

אהוד בנאי: "את תום כהן הכרתי בזכות העבודה המשותפת שלו  עם 'כנסיית השכל' שאליהם גם אני התחברתי ושיתפתי פעולה פעמים רבות. יש לי תחושה שקיים חיבור טבעי ולא מאולץ בין היצירה שלי לבין העולם המוזיקלי הרב גוני של תום ותזמורת 'ירושלים מזרח ומערב'. גם אני כמוהם עומד על פרשת דרכים בצומת שבין טאר לגיטרה ובין מפוחית בלוז לסרנדה. בקשר המתהווה עם התזמורת אני מרגיש שאני נכנס לתוך הרפתקה מוזיקלית מרתקת ושזה בדיוק הזמן הנכון לזה. בזמנים האלה המוזיקה היא גשר על מים סוערים, היא הקול האנושי שמבטא את עצמו באמצעות צלילים שנותנים כנפיים למילים, הקול האנושי הבודד שמחפש את החברותא, את ההד ואת המשותף והמאחד". 

תזמורת 'ירושלים מזרח ומערב' היא תזמורת קאמרית המונה כשלושים נגניות ונגנים המגיעים מכל קצוות הארץ והמגזרים המרכיבים את החברה הישראלית ובמגוון גילאים נרחב. כל שלוש הדתות המונותאיסטיות מיוצגות אצל הנגנים והיוצרים. הם מנגנים על כלים קלאסיים מזרחיים, כלי קשת, כלי נשיפה וחטיבת קצב. עיבודיה של התזמורת נכתבים על ידי מנהלה המוזיקלי, המנצח תום כהן, מוזיקאי בעל שם בינלאומי הידוע ביכולתו הייחודית להעביר באמצעות עיבודיו ושיטת הניצוח המקורית שלו את המוזיקה של ארצות ערב וצפון אפריקה למוזיקאים ולקהלים שונים ומגוונים. הם מושתתים על השפה המוזיקלית אשר פותחה בה לאורך השנים, שמשלבת ומחברת מתודות מוזיקליות ממזרח וממערב לכדי שפה אחידה, קוהרנטית ואורגנית שמפגישה, למשל, מקאמים ומקצבים מארצות ערב והאסלאם עם הרמוניה ואסתטיקה מהמערב. לאורך השנים הקים כהן תזמורות אחיות שמושתתות על האבטיפוס של תזמורתו הירושלמית ברחבי העולם ועליהן הוא מנצח עד עצם היום הזה.

11.1.2022, 20:30, תיאטרון ירושלים,

לרכישת כרטיסים: www.anda.pres.global/order/306.