תחת סכנת אש

דו"ח של שירותי הכבאות מתריע, כי בית הספר 'אלון' נתון לסכנת אש בשל תנאים פיזיים וטופוגרפיים של המקום * ההורים מבהירים כי לא יהססו להשבית את הלימודים אם לא יתוקנו הליקויים שעליהם הצביע דו"ח הכבאות * המועצה: "נעשה כל שיידרש לטיפול בסכנת השריפות"

בית הספר היסודי 'אלון' שממוקם בקריית ענבים ומשתייך למועצה האזורית מטה יהודה, נמצא בלב אחד הנופים היפים והירוקים שיש במדינת ישראל. אך לוקסוס זה מלווה בסיכון לא קטן – סכנת האש. לא מעט שריפות פרצו באזור בשנים האחרונות והסמיכות בין שטח מיוער לשטח מיושב (מוסד חינוכי לצורך העניין) מייצרת לא מעט חששות.

מנהל בית הספר דרור איווניר העלה את הנושא במכתב להורים ובו כתב: " דו"ח ביקורת כבאות אש והצלה מצביע על דרגת סיכון גבוהה של בית הספר. הדו"ח מתייחס להיעדר מעטפת הגנה מפני שריפות, למספר מבנים שנמצאים בסכנה מיידית בזמן שריפה ולצורך מיידי של חישוף, דילול וכריתה כדי למנוע את התפשטותה של שריפה בעוצמה גבוהה".

להלן מוקדי הסיכון מתוך אותו דו"ח של הכבאות: מטען אש בעוצמה גבוהה מאוד (מדרון תלול בשיפוע 75 אחוז, מתוך הדו"ח) מהחלק הדרומי למזרחי שמסכן את מבני בית הספר; החלק הצפוני אף הוא בעל מטען אש גבוה מאוד ועץ ברוש בגובה של 15 מטרים בסכנת קריסה על מתקנים של בית הספר; מבנים לא מאוישים בחלק הצפוני שטבולים באורנים ובברושים; כבלי חשמל בתוך העצים; מטען אש גבוה במעטפת הפנימית של בית הספר.

הדו"ח אף מפרט אלו פעולות נדרשות לבצע במקום: בצמוד ולאורך קירות המבנה – רצועה שרוחבה לא יפחת משלושה מטרים, נקייה מכל עץ וצמח, למעט גינה שמתקיימת בה תחזוקה והשקיה קבועה; בצמוד לרצועה האמורה, רצועה שרוחבה לא יפחת משבעה מטרים; בכל מבנה מוגן ומתקן מוגן יוצב שילוט במקום שיכלול מידע שימושי למקרה של שריפה חלילה.

בסיכום הדו"ח נכתב: "נדרש ביצוע מיידי של תיאור הדרישה ולמנוע סכנה של התפשטות השריפה בעוצמה גבוהה שעלולה לפגוע בתלמידים".

ובחזרה למכתבו של המנהל, שמעלה ליקויים נוספים: "עוד הגיע למועצה בשבוע שעבר דו"ח בטיחות הנוגע לשרשרת ליקויים כלליים שעליהם אנו מתריעים זמן רב ובעיקרם סעיפים של סכנת מעידה ופציעה, נפילה מגובה והילכדות ראש. בתקופה האחרונה, מקודמת במועצה תוכנית לבניית בית ספר באזור שמעל 'אלון' ובצמידות לו, אשר ישמש את בית הספר 'קס"ם', כאשר דרך הגישה אליו תהיה מסובת ההסעות שלנו. אנו באים בדרישה למועצה לבחון היטב את כל ההשלכות של מהלך כזה עלינו. איננו מוכנים להתפשר על שלומם ועל ביטחונם של הילדים".

ההורים מודאגים. כך מסר ל'זמן מבשרת' מ', אב לתלמיד בבית הספר: "על פי הדו"ח, לומדים הילדים שלנו במלכודת אש שעדיין לא מטופלת ושצריכה להיות מטופלת מיידית, אחרת לא נוכל לשלוח את ילדינו לבית הספר. הטיפול הוא באחריותה של המועצה ולא צריך לחכות שיקרה אסון". הורה נוסף, ק', מסר: "זה דו"ח שאסור לזלזל בו. משיחות עם הורים נודע לנו שהנהגת ההורים אמורה להיפגש עם נציגי המועצה כדי לזרז את הטיפול בבעיה זו. אם היא לא תטופל, נצטרך להשבית את הלימודים".

מהמועצה האזורית מטה יהודה נמסר בתגובה: "מיד עם קבלת הדו"ח, החלו בעלי התפקידים ללמוד אותו ולפעול לפיו. נעשו בשטח סיורים מקדימים על מנת לתכנן את חישוף העצים, דילול העשבייה ומתן מענה למעטפת הפנימית ליצירת אזורי חיץ בתוך שטח בית הספר ומתן מענה במעטפת החיצונית שגובלת בשטחים שאינם של המועצה ונדרש תיאום עבודות עם קק"ל ועם גופים נוספים. לגבי נושא הבטיחות בבית הספר, נעשה בכל שנה מבדק בטיחות בבתי הספר כמו גם השנה. הדו"ח הופק והועבר לטיפול אגף הפיתוח. לגבי גישת תלמידים מסובת ההסעות – הכניסה לא תהיה מהסובה ולא תיגרם שום בעיה תחבורתית או בטיחותית. הפרויקט מלווה ומפקח על ידי הוועדה המקומית, מהנדסת המועצה, מהנדס תחבורה, משטרה, משרד התחבורה ועוד. כל אלה מעורבים בתכנון הפרויקט ובביצועו. המועצה תמשיך להקצות משאבים חריגים ככל שיידרש לטיפול בסכנת השריפות ולשמירה על בטיחות תושביה".

מדוברות כבאות והצלה נמסר בתגובה: "בכבאות והצלה עורכים ביקורות, כמו גם בבית הספר 'אלון' שבקריית ענבים. דו"ח הביקורת הוצג למועצה האזורית מטה יהודה ולהנהלת בית הספר. משהוצג דו"ח הביקורות, מוטלת עליהם האחריות לביצועו ולמימושו. כבאות והצלה מחוז ירושלים תעקוב אחר התקדמות תיקון הליקויים וככל שיידרש תפעל על פי סמכותה בדין".