תמונות מחיי אישה

צילום: באדיבות 'סדן הפקות אומנות'
צילום: באדיבות 'סדן הפקות אומנות'
תערוכת יחיד לאומנית דבי אשרת בטרמינל העיצוב בת ים

תערוכת היחיד של האומנית הרב תחומית דבי אשרת, המתקיימת שלא באקראי בחודש האישה הבינלאומי, עוסקת בהיבטים שונים של חייה כאישה. אוצרת: אילנה כרמלי לנר.

דבי היא רנסנס של תרבות, אסתטיקה, יופי מעצים ושימת לב לפרטים הקטנים. היא קלאסיקה והיא מנהלת שיחה אינטימית נשית ופרטית עם כל צופה וצופה ביצירותיה.

התערוכה הנוכחית היא סיכום זמני כאשר אשרת מושכת חוטי קווים המסתעפים ומסתבכים ממנה החוצה. מסעות של התפתחות, מסעות של ילדות ובגרות, מסעות נשיים, מסעות רגשיים, מסעות של כאב.

התערוכה משולה לזרקור המאיר אירועים של שמחה ושל עצב. אירועים של ילדות ואבלות, אירועים של בגרות והתבגרות, אירועים של נוכחות וטקסיות.

היצירות משקפות את כברת הדרך שעברה האומנית בחייה בכל הנוגע לעיסוק בנשיות ובאופן ספציפי במורכבות שבין אינטימיות ובין בדידות. המעברים והחיבורים בין המחט הפוצעת את הבד ובין ה'נקיות' שלו, יוצרים מערכת מורכבת שבבסיסה תלות אינהרנטית בחומרים השונים, השואפים לעצמאות אך מתמזגים לכדי קולאז' שלם.

באמצעות צבעוניות זהירה, מציירת היא משחק עדין בין עולם האופנה לבין עולם כלל לא זוהר של קושי ושל התמודדות. יש שהרקמה מופיעה כמשטח של צבע ויש שהיא נוכחת כרישום צבעוני מרומז ורווי תנועה. סופרפוזיציה של רקעים בצבעים 'טבעיים' המתאחדת על ידי חוט שלפעמים מספר סיפור ומעורר זיכרון.

העבודות מעלות שאלות של מלאות מול ריקנות, של חיוניות מול קמילה, נגיעות מוחבאות של אבל – מודע או לא מודע בחלקו. היא עוסקת בחקירת חומרים ובהבאתם לתוצרים סימבוליים. מאז ומתמיד בחרה דבי בהתהוות נשיותה ומשמעותה. נשיות מופנמת ומוחצנת (בניגוד להווייתה שלה), המשתקפת בהיבטים תרבותיים וטקסיים שונים, בכוחה של אישה ובאסתטיקה שלה לאורך כל מסע חייה.

היא רוקמת סיפורים בתה, מציירת, רושמת, צובעת ורוקמת על שקיות תה משומשות (Ready Made, מחזור וקיימות) ולדבריה "כך אני מצליחה להחיות חומר ישן ולחבר את הפרטים הקטנים לשלם הגדול מסך חלקיו. אני רוקמת את רקמת חיי, מתכתבת עם עולם הקראפט ועם מלאכות נשיות קדומות המהדהדות את שפתה של 'האם הגדולה'. כך אני יולדת ויוצרת את החדש העכשווי האקטואלי שלי".

יצירותיה מעבירות סוג של געגוע, תום והזמנה להתבוננות פנימית. זרקור על מסתורין, סוד שצריך לפענח ומשהו שמצריך חיפוש עצמי.

תהליך היווצרות החיים והלידה מקבל אף הוא מקום בתערוכה זו. "הוא מרכיב חשוב בחיי כאישה – פיזית בלידת ילדים ורוחנית כאשר אני מגלה את עצמי, 'יולדת את עצמי' ומתמודדת עם המציאות הפנימית והחיצונית בכל פעם מחדש", אומרת דבי.

מספר יצירות המוצגות בתערוכה, נוצרו בעקבות סיפור אישי כואב שחוותה המשפחה. אשרת חשפה באומץ את סיפור חייה של בתה הסובלת מפוסט טראומה עקב התעללות נפשית שחוותה על ידי מפקדה במהלך שירותה הצבאי. היצירות נוצרו בעקבות שירים, מכתבים ומשפטים מיומנה האישי של הבת, שעובדו על ידיה ליצירות אומנות. לדברי דבי, "הקול הוא קול הבת והידיים ידי האם".

יצירה ייחודית שתוצג היא מעין שמיכה שמטרתה לעטוף ולחבק באנרגיות של אהבה וחום מכל אחת ואחד שהנושא נוגע לליבו, ושיתף מלל, סימבול או ציור המשמשים חלקים של פסיפס טלאים ענק שחוברו ליצירה אחת גדולה באורך של למעלה משלושה מטרים.

סימבולים של שמלה שיוצגו בתערוכה משמשים ככיסוי לימים יפים וטובים ומהווים עזר ליציאה מהשתבללות פנימה אל העולם החוצה. "אני רואה את החיים כשילוב של גם וגם. גם כאב וגם שמחה, גם מר וגם מתוק. השמלה מסמלת בעיני משהו נשי, רך, חיובי, יפה  ומשחרר", אומרת דבי.

במסגרת הנושא 'מצמיחה כנפיים ועפה לחופשי', מבטאת אשרת את כמיהתה להתרומם מעל קשיי היום יום ומורכבות החיים, להשתחרר ולעוף לחופשי.

טרמינל העיצוב, רחוב אהוד קינמון 32, בת ים.

התערוכה תיפתח חגיגית ביום חמישי (22.2, 19:00) ותינעל ב-19.3.

שעות ביקור בתערוכה: ראשון-חמישי – 09:00-17:00.