'תנועה והאנשה'

צילום: באדיבות 'סדן הפקות אומנות'
צילום: באדיבות 'סדן הפקות אומנות'
תערוכת יחיד לאומן לאו ריי בגלריית Gallery Art & About שבעמק חפר

ג'ובראן חליל ג'ובראן כתב בזמנו: "מציאות של אדם אחר לא נמצאת במה שהוא חושף בפניך, אלא במה שהוא אינו מסוגל לחשוף בפניך. לפיכך, אם תבין אותו, אל תקשיב למה שהוא אומר, אלא למה שהוא לא אומר".

כך הוא לאו ריי, אומן ישראלי ובינלאומי יליד וילנה, שמציג בימים אלה את יצירותיו בתערוכת היחיד החדשה שלו שמתקיימת בגלריית 'ארט & אבאוט' שבעמק חפר. אוצרת: יסמין עזריה.

תערוכות עירום הן נדירות יחסית בישראל, כי נושא העירום הוא נושא מסורתי שמרני, אך עבור האומנים משחר ההיסטוריה יש בו פן אנטומי, מניפסט של חיות ועוצמה.

לאו ריי חושף בפנינו עירום מרתק, לגיטימי ונעים לצפייה, אך בד בבד לא תמיד אוהד לדמות המצוירת.  הוא בוחן ומעלה שאלות ואנו נמשכים לדמויות שהוא יוצר בצבעוניות יוצאת דופן כפרפרים אל האש. בתערוכה זו יש גם הרבה "ממה שהוא איננו אומר", גלוי ונסתר, חשוף ומוסתר.

יש בציוריו מיזוג מוצלח של צורות פיגורטיביות ומופשטות בגישות אומנותיות שונות, החל מסוריאליזם ועד לפוסט-מודרניזם. אין בדמויותיו נשים ספציפיות, אלא הוא מתעד בהומור ודרך הבעות הנשים את הלך ורחשי ליבו באותו היום.

הוא ספונטאני ואיננו מתחנף לנשותיו. במין הומור בדיוני הוא משלב בציורים חיות – ספק מפלצות קטנות ספק יצורי פרא בלתי מבוארים. הוא קורא תיגר נגד המושלמות האינסטגרמית של ימינו והנשים שלו הן 'פיקסואיות' ורחוקות מלהיות מפורכסות, יפות או מושלמות. גוף העבודות הוא פירוק והרכבה והנשים הן מטאפורה למורכבותם של החיים עצמם.

ריי אוהב את הצבע וידוע בשימוש בטכניקות רבות לאורך קריירת הציור שלו. הוא צנוע, ממעט במילים ואת הכול הוא מוציא דרך ציוריו. הציורים הם הקומוניקציה והצינור לבאר את העולם שלו מולנו. זה הדיאלוג.

לדבריו, "אני משתמש בכל הגוונים האפשריים. אם מישהו ימציא עוד גוון, אשתמש בו גם. אני עובד ברישום, תחריט, גואש, דיו, שמן אקריליק וקולאז'". יש באיוריו שוב ושוב שפת ידיים נואשת שמבקשת ליצור דיבור ודיאלוג עם הסביבה, עם הנוכח הקיים ועם הנוכח הנסתר. במקום שבו החיים הם מאבק נפשי קשה, בא ריי וממשיך את ציור ההד שבוקע ממנו.

התערוכה תיפתח בשבת (21.5, 11:00) ותינעל ב-16.6.

גלריית Gallery Art & About, רחוב צבי הנחל 7, אזור תעשייה עמק חפר.

אתר הגלריה: www.art-and-about.

שעות ביקור בתערוכה: ראשון-חמישי – 11:00-17:00, שישי-שבת – 11:00-14:00.