תערוכה אחת, שני אומנים

צילום: זהר ברנרד כהן ועומרי דובוסק כהן
צילום: זהר ברנרד כהן ועומרי דובוסק כהן
יצירותיהם של פנחס שער ומשה קסטל: שתי דרכים בעלות אופי לאומי באומנות מודרנית

משה קסטל (1991-1909) ופנחס שער (1996-1923) הם אומנים בעלי כישרון אדיר, שיצירותיהם מתאפיינות בשפה ציורית ייחודית, המשלבת באופן פואטי בין זיכרונות הילדות, שרבים מהם קשורים לעלילות יהודיות, התנ"ך והמקרא; לבין תחייתו של העם היהודי בארץ ישראל. תערוכה שמציגה את עבודותיהם, מבליטה את המקוריות ואת הערך של האמנות שהתפתחה מחיזוק השורשים הלאומיים ויש בכך מסר לאומי וחינוכי ראשון במעלה.

פנחס שער היה אומן דגול על גבול הגאונות עם קול אומנותי מאוד ייחודי, לא רק בפרספקטיבה ישראלית, אלא במבט כלל עולמי. מעטים זוכרים אותו היום, כי תערוכת היחיד הגדולה האחרונה שלו בארץ התקיימה במוזיאון תל אביב לאומנות בשנת 1961. היום, בפתיחת תערוכה זו, כשאנו מציינים מאה שנה להולדתו, מחזירה תערוכה זו לתודעה את אחד האומנים המקוריים, המבריקים והייחודיים ביותר שפעלו בארצנו אי פעם.

חתן פרס נובל, אלי ויזל, כתב במבוא לקטלוג תערוכותו של שער 'שלח את עמי' שהתקיימה במוזיאון היהודי בניו יורק בשנת 1975 (וכאן מתחיל המפגש בין שני ענקי אומנות, שער וקסטל): "הוא היה אומן אמתי, שיודע להביע על הבד את חלומותיו וגם יודע לגרום לאחרים לחלום. ציוריו מזכירים את הבקרים מלאי השמש של ילדות יהודית בירושלים".

אולם, ילדותו של פנחס שער עברה רחוק מאוד מירושלים, אליה הגיע רק בהיותו בן 26. בימיו הצעירים חווה בגטו לודז' סבל בל ניתן לתיאור. תוך שימוש באומנותו, הצליח פנחס שער להתגבר על סיפור חייו הטראגי ולהשאיר אחריו יצירות אומנות מדהימות, מלאי שמחה, חדווה ותקווה, ואף הטביע את חותמו על שורה של אומנים, ביניהם נפתלי בזם, שמואל בונה וליאו רוט. שילוב ייחודי ויוצא דופן בין המורשת היהודית והחידושים הקוביסטיים, מבסס את מעמדו של שער כאומן מקורי בנוף האומנותי הישראלי והמערבי של תקופתו. חיפוש דרכו של פנחס שער היה מקביל לזה של משה קסטל, שגם הוא שילב בין המורשת היהודית מחד, לסגנונות מודרניסטיים באומנות מאידך.

הביוגרפיה האומנותית של פנחס שער היתה דומה במובנים רבים לזו של קסטל. תערוכות היחיד של שניהם התקיימו פעמים רבות בערים המרכזיות במערב אירופה, במיוחד בצרפת, בלגיה ושווייץ. בשנת 1968, ראה אור בשפה הצרפתית אלבום תמונות גדול, שהוקדש כולו ליצירותיו של פנחס שער. באותה שנה ממש, ראה אור בשווייץ – בצרפתית ובאנגלית – אלבום התמונות המקיף הראשון של משה קסטל. במוזיאון היהודי של ניו יורק, שמורות מספר יצירותיו של משה קסטל. שם, כאמור, התקיימה לפני כמעט יובל שנים תערוכת יחיד של פנחס שער.

אוצר התערוכה: ד"ר אלק ד. אפשטיין.

נעילת התערוכה: 4.1.24.

שעות ביקור בתערוכה: בכל יום בין השעות 10:00-14:00 למזמינים מראש.

למידע נוסף: 02-5357000 ובאתר המוזיאון, www.castelmuseum.co.il.

מוזיאון הצייר משה קסטל, רח' המוזיאון 1, מעלה אדומים.