תערוכה חדשה: 'מחובקים'

יצירה של מיכל זכאי (צילום: באדיבות 'סדן הפקות אמנות')
יצירה של מיכל זכאי (צילום: באדיבות 'סדן הפקות אמנות')
'גלריה משרד' בתל אביב מציגה: 'מחובקים' – תערוכת יחיד לאמנית מיכל זכאי

מחר (שישי, 6.8, 11:00), תיפתח תערוכה חדשה מיצירותיה של מיכל זכאי. שם התערוכה: 'מחובקים'.

נושא החיבוק עלה לאחרונה בהקשר של מגפת הקורונה שהפכה את המגע הגופני היומיומי למקור סכנה, אך דומה כי דווקא ההגבלות על החיבוק בתקופה זו מזמנות חשיבה על המשמעויות הפסיכולוגיות והתרבותיות הכרוכות בו.

מיכל זכאי: "העיסוק שלי בחיבוק החל במחשבה על הריפוד והחיבוק בראשית החיים, כאשר המגע העוטף והמחבק של האם מתווך בין התינוק לעולם ומניח את המצע הרגשי המאפשר התפתחות וגדילה. מחקרים מראים, כי חום אנושי עוזר להתפתחות תקינה של תינוקות. הוא עוזר להם להבין את גבולות הגוף שלהם, לישון היטב, להרגיש נינוחים במהלך הערות ולהיות בריאים יותר. המגע הוא המקשר הדומיננטי בין התינוק לסביבתו למרות מציאותם של החושים האחרים. עם לידת נכדותיי, נמהלה תחושת העונג של חיבוק התינוקות בזיכרונות ינקות בקיבוץ, שם הטיפול בילדים נמסר למטפלות והמגע עם ההורים היה מוגבל. חסך במגע של ההורים היה מועצם אם ההורים היו עסוקים בענייני הקיבוץ ולא היו מודעים ובשלים לתת את החיבוק בראשית החיים לכל ילד לפי צרכיו הייחודיים".

נקודת זמן זו של הבנת החסר בחיבוק והפצע שנגרם לעתיד הילד, חשפה את היוצרת לעמותת 'חיבוק ראשון', עמותה שנוסדה בשנת  2004. זו עמותה התנדבותית הפועלת בבתי חולים, ששמה לה למטרה לחבק תינוקות חסרי משפחה.

על פעילותה בעמותה ועל הקשר ליצירתה, מספרת מיכל זכאי: "ההיכרות עם העמותה העצימה אצלי את החוויה והתובנה של משמעות החיבוק הראשון. מחשבות על ינקות בקיבוץ וההיכרות עם 'עמותת חיבוק ראשון' הביאו אותי להעלות באמצעות עבודותיי את הנושא. אני מבקשת להאיר דרך עבודותיי את שאלת איכותו או חסרונו של החיבוק הראשון, כיצד הוא מוטבע בגוף ובנפש ומעצב את המציאות הרגשית של הילד ובהמשך את האדם הבוגר".

שעות פתיחה: שלישי-חמישי – 10:00 – 17:00, שישי – 10:00 – 13:00.

'גלריה משרד', זמנהוף 6, תל אביב.

אוצרת התערוכה: רחל סוקמן.

אתר האמנית: www.michalzakai.com.

נעילת התערוכה: 29.8.