תצביעו לו

עידן זילכה (צילום: isef)
עידן זילכה (צילום: isef)
עידן זילכה מתיכון 'הראל' מייצג בימים אלה את ישראל בתחרות הבינלאומית של פרס המים של שטוקהולם לנוער * רוצים שהוא יזכה? תצביעו לו

כמידי שנה, משתתפת ישראל בתחרות הבינלאומית של פרס המים של שטוקהולם לנוער. עידן זילכה מתיכון 'הראל' במבשרת ציון ייצג את ישראל בתחרות עם פרויקט שביצע במסגרת תוכנית 'אלפא' באוניברסיטה העברית וזכה בתחרות הארצית שמתקיימת בחסות הפקולטה להנדסה באוניברסיטת תל אביב ובתמיכת קרן המים של JNF USA שמקדישה את תמיכתה לזכרו של זאבי כהנוב ז"ל.

עידן הגיע לתחרות עם מחקר מוגמר בנושא טיהור מים – הרחקת חומר אורגני ממקורות מים עיליים על ידי מורכב פולימר חרסית. עידן זכה במקום הראשון בתחרות הארצית ועקב כך מייצג אותנו בתחרות הבינלאומית – 'פרס המים של שטוקהולם' כאמור. תחרות זו מתקיימת מידי שנה בשוודיה לרגל שבוע המים במדינה ובחסות בית המלוכה השוודי. זה המקום לציין, כי בעקבות זכייתו הארצית, הוענקה לעידן מלגה לשנת לימודים באוניברסיטת תל אביב.

משבר המים בעולם הולך ומחריף, כאשר באזורים רבים בכדור הארץ מצטמצמים מקורות המים המתוקים שזמינים לשתייה ויחד איתם יורדת איכות המים העיליים שמהווים מקור מים עיקרי ברוב אזורי המחייה בעולם. חומר אורגני מומס הוא מרכיב טבעי שנמצא בכל מאגרי המים העיליים בעולם. בריכוז גבוה, גורם החומר האורגני המומס לריח, צבע וטעם לא רצויים במי השתייה; יוצר קומפלקסים שסותמים את צינורות ההשקיה בחקלאות ואף מגיב עם כלור ליצירת חומרים מזיקים לבריאות האדם שחלקם מסרטנים.

מחקרו של עידן עוסק בפיתוח סופח היברידי שבנוי מחרסית ומפולימר לספיחה מהירה ויעילה של החומר האורגני מהמים. במחקר נערכה השוואה בין המרוכב לסופח תעשייתי שכיח – פחם פעיל. תוצאות המחקר מראות, כי המרוכב שפותח הוא סופח יעיל יותר פי ארבעה ובעל קינטיקת ספיחה מהירה יותר מזו של פחם פעיל. מחקר זה הראה, כי מרוכבי פולימר חרסית יכולים להוות מצע ספיחה אלטרנטיבי למצעי ספיחה שנמצאים בשימוש נרחב בתעשיית טיהור המים.

התחרות הארצית התקיימה בחודש מאי השנה ובין דברי הסיכום של חבר השופטים הארצי נכתב: "עידן הפגין ידע בתחום הנחקר ופיתח חומר לסינון מים שנמצא יעיל יותר מפחם. הוא עשה עבודה מעמיקה ומקיפה ברמה של תזה של סטודנט לתואר שני ועל כן זכה לייצג את ישראל בתחרות הבינלאומית בשוודיה".

עידן זילכה: "מדובר בחוויה יוצאת דופן. זו זכות להציג עבודת גמר שהושקעה בה שנה וחצי מול חבר שופטים מכובד. העבודה הקשה משתלמת".

מתיכון 'הראל' נמסר: "מחקר זה של עידן הוא יחיד במינו, פורץ דרך ומשנה חיים. לא סתם בחרו בו להיות המחקר זוכה הפרס הראשון בתחרות הארצית. אנו גאים בתלמידנו עידן זילכה ומאחלים לו הצלחה בתחרות העולמית בשוודיה".

מעבר לוועדת השופטים הבינלאומית, גם הקהל הרחב מוזמן להתרשם מהפרויקטים שהוגשו לתחרות ולמנות את החביב עליו. נשמח לתמיכתכם בעידן, נציג ישראל והיישוב, והעברת המידע לכל מי שנושא שינויי האקלים בכלל ומשבר המים העולמי בפרט יכול לעניין אותו.

ההצבעה פתוחה עד ה-15.8. קישור להצבעה:

www.siwi.org/stockholm-junior-water-prize/vote.