תקווה נדל"נית חדשה

תמונה כללית
מועצת רשות מקרקעי ישראל אישרה את תכנית 'מחיר מטרה' ל-180 יישובים בישראל וביניהם מבשרת ציון, אבו גוש וקרית יערים * הזכאים לדיור במסגרת תכנית זו יזכו להנחות של עד 300 אלף שקלים

ביום חמישי האחרון (9.9) אישרה מועצת רשות מקרקעי ישראל את תכנית 'מחיר מטרה' – תכנית הדיור של שר הבינוי והשיכון זאב אלקין, במסגרתה יימכרו דירות לזכאים שאין בבעלותם דירה, בהנחה של 20 אחוז לעומת מחירי דצמבר 2020, אך עד 300 אלף שקלים.

על פי החלטה זו שהתקבלה, תכנית 'מחיר מטרה' תפעל עד אפריל 2026 ורק ברשויות שבהן המחיר למ"ר דירתי הוא עד 23.4 אלף שקלים כולל מע"מ. כלומר ביישובים שבהם דירות עולות יותר מכ-2.3 מיליון שקלים זכאים לא יוכלו לקנות דירות בהנחה. ביישובים אלה ישווקו קרקעות במכרזים רגילים והדירות יימכרו במחיר השוק. עם זאת, מגבלה זו לא תחול על רשויות במדד חברתי כלכלי 4 ומטה. ברשויות אלה יהיו דירות מוזלות לזכאים, גם אם מחירי השוק שלהן גבוהים יחסית.

מה זה 'מחיר מטרה'?

תכנית 'מחיר מטרה' היא שיטת שיווק קרקעות ביוזמת משרד הבינוי והשיכון, המאפשרת לרוכשי דירה ראשונה ולמשפרי דיור לרכוש דירה חדשה במחיר הנמוך בכ-20 אחוז ממחירי השוק באותו אזור. נכון לינואר 2021, על פי המידע המופיע באתר משרד הבינוי והשיכון, עד אוקטובר 2018 נבנו דירות במסגרת תכנית 'מחיר מטרה' רק בראש העין ובמודיעין. כאמור, הפעם הורחבה התכנית לכ-180 יישובים בישראל, שלושה מתוכם באזורנו – מבשרת ציון, אבו גוש וקרית יערים.

דירת 'מחיר מטרה' היא דירת מגורים שתיבנה במסגרת פרויקטים חדשים בכל רחבי הארץ, שיועדו לתכנית זו.  מדובר בדירות ששטחן נע בין 60 מ"ר ו-150 מ"ר. מחיר הדירה ייקבע במכרז עצמו ויהיה נמוך ממחיר השוק באותו אזור בכ-20 אחוז.

התכנית מיועדת לחסרי דירה ולמשפרי דיור. המונח 'חסר דירה' מציין יחיד בן 35 ומעלה ותא משפחתי שאין למי מיחידיו זכויות כלשהן בדירה או בחלק מדירה, ושלא היו להם זכויות כאמור 10 שנים קודם לרכישת הדירה הנמכרת במחיר מטרה. המונח 'משפר דיור' מציין יחיד בן 35 ומעלה ותא משפחתי שבבעלות מי מיחידיו דירת מגורים יחידה אשר תימכר בתוך 12 חודשים מיום קבלת טופס 4 לדירה הנרכשת או שהייתה בבעלותם דירת מגורים יחידה ב-10 השנים שקדמו לרכישת דירת 'מחיר מטרה'.

זה המקום לציין, כי כדי להקל על ציבור הרוכשים הסיר משרד הבינוי את האיסור על השכרת הדירה. לעומת זאת, לגבי מכירת הדירה, מי שרכשו דירה במסגרת 'מחיר מטרה', לא יהיו רשאים למכור את דירתם במשך 5 שנים מיום קבלת טופס 4 או 7 שנים ממועד ביצוע ההגרלה שבה זכו בדירה (המוקדם מביניהם).

מי אינו זכאי בתכנית 'מחיר מטרה'? בעלי יותר מדירה אחת ב-10 שנים האחרונות, יחידים מתחת לגיל 35 וזוגות שנרשמו לנישואין אך טרם נישאו.

משרד הבינוי והשיכון מגדיר מפרט טכני איכותי לדירות 'מחיר מטרה'. המפרט קובע כסטנדרט רכיבים שלגביהם הקבלנים דורשים בדרך כלל תוספת תשלום על מחיר הדירה. מפרט 'מחיר מטרה' מחייב את מוכר הדירה להציע לכם לבחור בין מגוון דוגמאות, עיצובים וצבעים של פריטים, דוגמת: משטח עבודה במטבח: עשוי משיש או אבן קיסר ובחירה בין שלושה גוונים לפחות, שאחד מהם הוא בהיר-ניטרלי. ריצוף וחיפוי: בחירה בין שני סוגי ריצוף ובין שלוש דוגמאות לפחות, שאחת מהן היא בגוון ריצוף בהיר-ניטרלי. דלתות הפנים: בחירה בין שלוש אפשרויות לפחות לגוון הדלת, שאחת מהן בגוון לבן. נוסף על כך, דירת 'מחיר מטרה' כוללת חנייה אחת לפחות.

שר הבינוי והשיכון זאב אלקין: "סימנו לעצמנו מטרה ואנחנו בדרך אליה. התפקיד שלנו במשרד הבינוי והשיכון הוא לספק פתרונות דיור לאזרחי ישראל והיום עשינו צעד משמעותי בתחום זה".

מנכ"ל משרד הבינוי והשיכון אביעד פרידמן: "התוכנית שאושרה היום היא בשורה של ממש לזוגות הצעירים ולמשפחותיהם".