תקשורת לכולם

על הנעשה במגמת התקשורת של כיתת החינוך המיוחד בתיכון 'הראל' * על הישגים אליהם הגיעו התלמידים לאחרונה ועל תכניות עתידיות כמו למשל הקמת ערוץ רדיו

מגמת התקשורת בכיתת חינוך מיוחד נפתחה לפני שמונה שנים. במסגרת המגמה, לומדים בכיתה המקדמת את מקצוע הצילום כמקצוע הרחבה, דבר המקנה לתלמידים קבלה של תעודת בגרות מלאה. המגמה, כמגמת חינוך מיוחד, מלמדת את התלמיד כיצד להתבונן דרך עיני האחר, מעניקה לו כלים חשובים לחיים כמו פיתוח יצירתיות, ביטחון עצמי, רפלקציה עצמית ועמידה מול קהל.

בשנים האחרונות, נמצאת מגמה זו בשיא פריחתה. שני תלמידים הגיעו לתחרות ארצית בתחום הצילום. מאות בתי ספר השתתפו בתחרות זו והנציגים שלנו זכו להגיע למקום מכובד בגמר: שיראל פינטו ואוראל חמווי הם התלמידים שייצגו אותנו בכבוד.

שיא נוסף, בהובלתו של רכז המגמה שגיא בן יהודה, הוא יצירה של ערכת קלפים טיפוליים שנוצרו מתוך הצילומים השונים שצולמו במגמה לאורך השנים. הצילומים נאספו והפכו אותם למשחק חברתי טיפולי. הערכה הגיעה למקומות רבים, נמכרה לפי הזמנה והוכחה כמועילה. הערכה נשלחה לגורמים בכירים במשרד החינוך. כמו כן, רכשה עיריית ירושלים כמות גדולה של ערכות והיא תעניק אותן לבתי ספר שונים בעיר.

החזון של המגמה הוא להקים בקרוב מסלול רדיו שבו תלמידי החינוך המיוחד יפעילו תחנת רדיו אזורית מידי בוקר עבור תושבי מבשרת ציון והסביבה. שגיא בן יהודה: "החלום שלי שהתלמידים יגיעו מידי בוקר להפעיל תחנת רדיו שתשודר דרך אפליקציה מיוחדת לתושבי מבשרת ציון" .

בימים אלה נפתחת תערוכת צילום, פרויקט הגמר של המגמה, בה מציגים התלמידים סדרות של תמונות שצולמו לאורך השנה בנושאים מרתקים ומגוונים: היישוב היהודי בחברון, הקהילה הרפורמית בירושלים, זוגות מכל הגוונים והצבעים, ההתמודדות עם מגפת הקורונה ועוד. התערוכה תהיה פתוחה לקהל החל מן השבוע הקרוב. בוחן מטעם משרד החינוך התרשם מאוד מיצירות התלמידים ואלה הגיעו להישגים מעולים.

תלמידת י"ב, דבורה שניידר: "במגמת התקשורת אני מקבלת משהו מעבר ללימודים רגילים בכיתה. הלמידה שלי את עולם הצילום העניקה לי עניין וסקרנות ותרמה מאוד לתקופת הלימודים שלי בתיכון. אין סוף ליצירתיות בתיכון 'הראל'. המורים דואגים תמיד לחשוב מחוץ לקופסה ומנסים להגיע לכל תלמיד ותלמידה בדרכים שונות ומגוונות".

מתיכון 'הראל נמסר: "תודה מיוחדת למועצה המקומית מבשרת ציון ולראש המועצה יורם שמעון שנתנו תמיכה רבה למגמה לאורך השנים. המועצה עזרה ברכישת ציוד צילום מקצועי יקר ועזרה להפיק את ערכת הקלפים הטיפוליים. מגמת התקשורת בניצוחו של שגיא בן יהודה, נתמכת על ידי צוות החינוך המיוחד, רכזת החינוך המיוחד הדס אסא ומנהלת בית הספר ליאת שגב, שעוזרים ומעודדים את הפעילות לאורך כל הדרך".