תרגיש בטוח, נהגת ברכב

על פי נתונים שפרסמה השבוע עמותת 'אור ירוק' לרגל יום האישה הבינלאומי, רק כ-13 אחוז מן התאונות הקטלניות בעשור האחרון הן במעורבות של נשים נוהגות * ומה המצב אצלנו?

על אף שקיימת תפיסה רווחת לפיה נשים נוהגות באופן מסוכן יותר מגברים, עולה מנתוני עמותת 'אור ירוק', המתפרסמים לרגל יום האישה הבינלאומי שיחול בשמונה במרץ, תמונה הפוכה ובמקרים רבים נשים דווקא נוהגות בטוח יותר. על אף הידיעה שנשים נוהגות פחות מאשר גברים, חדותם של הנתונים ועוצמתם של הפערים מציגות תמונה ברורה אודות מי הנהג הבטיחותי יותר.

על פי נתוני עמותת 'אור ירוק', המבוססים על נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (למ"ס), 12 אחוז בלבד מהתאונות הקטלניות (בהן הרוג אחד לפחות) שהתרחשו בתחום העירוני בשנת 2021 היו במעורבות רכב הנהוג בידי אישה. בשנת 2021 אירעו 189 תאונות דרכים קטלניות בערים, מתוכן ב-23 תאונות בלבד היו מעורבות נהגות.

עוד עולה מן הנתונים, כי בשנת 2021 היו מעורבות בתאונות דרכים (קטלניות, קשות וקלות) בתחום הערים והיישובים 3,151 נשים לעומת 8,989 גברים שהיו מעורבים בתאונות דרכים בשנה זו. בממוצע של עשור, מעורבות מידי שנה בתאונות קטלניות בערים 23 נהגות ו-151 נהגים גברים.

ומה המצב אצלנו? בשנת 2021 נפגעו במבשרת ציון 11 נשים בתאונות דרכים, שלוש מתוכן במצב קשה. באבו גוש נפצעו שלוש נשים במצב קל, בקריית יערים נפצעה אישה אחת קשה ובגבעת יערים נרשם מקרה אחד של אישה שנפצעה קל. ומה לגבי מעורבות נשים בתאונות? במבשרת ציון אירעו שמונה תאונות במעורבות של נשים נוהגות, שתי תאונות מתוכן קשות. באבו גוש אירעו שלוש תאונות במעורבות של נשים נוהגות, מתוכן תאונה אחת קשה ותאונה אחת קלה במעורבות נשים נוהגות נרשמה בגבעת יערים.

ארז קיטה, מנכ"ל עמותת 'אור ירוק': "מהנתונים עולה תמונה לפיה נשים נוהגות בטוח יותר מגברים. הן מעורבות פחות בתאונות דרכים קטלניות באופן משמעותי ונוטלות פחות סיכונים בזמן הנהיגה. המדינה צריכה להשתמש בידע הזה ולעודד יותר נשים לעסוק במקצועות הנהיגה באופן מקצועי, בעיקר בתחבורה הציבורית שסובלת כבר שנים ממחסור של אלפי נהגים ונהגות. עידודן של הנשים לעסוק בנהיגה מקצועית, באוטובוסים ובמוניות, יתרום להגברת תעסוקה של נשים, יעזור לצמצם את פערי השכר בין נשים לגברים ויוביל לצמצום כמות תאונות הדרכים ולהגברת הבטיחות על הכביש".

מספרים מעניינים נוספים

סקר שערכה עמותת 'אור ירוק' באמצעות מכון המחקר 'מאגר מוחות' (2017) ונועד לבחון מה עמדות הציבור ותפיסותיו כלפי נהיגה של נשים לעומת נהיגה של גברים, חושף כי למרות מעורבותן הנמוכה של נשים בתאונות דרכים בהשוואה לגברים, דווקא יותר אנשים מרגישים בטוח לנסוע עם גבר.

38 אחוז מהנשאלים טענו כי הם מרגישים בטוח יותר לנסוע עם גבר שנוהג ורק שבעה אחוזים טענו כי הם מרגישים בטוח יותר לנסוע עם אישה שנוהגת. 55 אחוז טענו כי הם מרגישים בטוחים באותה מידה.

עוד עולה מהסקר, כי כמחצית מהגברים (49 אחוז) מרגישים בטוחים יותר כאשר גבר נוהג, זאת לעומת כרבע (26 אחוז) מהנשים בלבד.

כשנשאלו מי לדעתם נהג טוב יותר, טענו 41 אחוז כי גבר נהג טוב יותר, 17 אחוז טענו כי אישה נוהגת טוב יותר ו-42 אחוז טענו כי אין הבדל.

נשים לא אוהבות שגברים נוהגים מהר. גברים לא סובלים שאישה נוהגת לאט.

כשנשאלו מה הכי מרגיז אותך בנהיגת של המין השני:

נשים:

56 אחוז טענו כי הן לא אוהבות שגברים נוהגים מהר מדיי.

10 אחוז טענו כי הן לא אהבות שגברים נוהגים בנתיב השמאלי שלא לצורך.

ארבעה אחוזים מהנשים טענו כי נהיגה איטית של גברים מרגיזה אותן.

שני אחוזים מהנשים לא אוהבות את אופן ומשך החנייה.

גברים:

30 אחוז מהגברים מתרגזים שנשים נוהגות לאט מדיי.

18 אחוז מתרגזים שנשים נוסעות בנתיב השמאלי שלא לצורך.

10 אחוז לא אוהבים את משך ואופן החנייה.