007 גרסת המזרח התיכון

במזרח התיכון יש כל הזמן ניסיונות להפר את השלווה (צילום: Peggy and Marco Lachmann-Anke, Pixabay)
במזרח התיכון יש כל הזמן ניסיונות להפר את השלווה (צילום: Peggy and Marco Lachmann-Anke, Pixabay)
כך רוקמים איראן וגורמי המודיעין שלה כל העת מבצעים במטרה לפגוע במרקם האזורי ולהרוס אותו וליישם את חזונה להגמוניה שיעית אזורית

בימים האחרונים התבשרו חובבי ז'אנר סרטי 'ג'ימס בונד 007' על יציאת סרט חדש בסדרת סרטי הריגול 'בשירות הוד מלכותה'.

בסמוך לצאת הסרט לאקרנים, התבשרנו על מעצרו של אזרח ממוצא אזרי בניקוסיה. האחרון, על פי החשד, הוא מחסל מקצועי אשר תכנן לרצוח אנשי עסקים ישראליים. החשוד יצא מרוסיה בטיסה ללרנקה ומשם חצה את הגבול לחלק הטורקי של קפריסין. יחידת הלוחמה בטרור באי תפסה את חשוד כאשר בכליו נמצאו אקדח ומשתיק קול. יתרה מכך, במהלך השבועיים שקדמו למעצרו, נמצא כי הוא שכר אופנים וחצה במספר הזדמנויות את הגבול. הרכבים ודירת המגורים הזמנית הושכרו לאותה תקופה על ידי חברת קש (מאיראן) הממוקמת בטורקיה. לטענת הרשויות, בין שלל הדברים אשר נתפסו, נמצאו מספר דרכונים וסכומי כסף גדולים.

כוחות הביטחון באי, הנמצאים דרוכים כל הזמן בשל ניסיון העבר, כאשר אירועי חיסול בוצעו באי במהלך שנות ה-70 של המאה הקודמת ואף לאחר מכן. הזכור מבניהם היה מבצע 'זעם אל זעם', תכנית אופרטיבית שבאה לסגור חשבון עם אדריכלי הפיגוע המתועב של רצח הספורטאים באולימפיאדת מינכן ב-1972. חוסיין עבד אל-חיר, סוכן 'ספטמבר השחור', שהתגורר בבדרך קבע בניקוסיה, אותר וחוסל. החיסול יוחס ללוחמי 'המוסד'.

חשיפת הפרשה היא אחת מיני רבות ומהווה עבורנו תזכורת מרה כי איראן ומשמרות המהפכה אינם בוחלים בשום אמצעי, זאת על מנת להוציא לפעול את זממם כנגד מדינת ישראל וכל מי שמזוהה איתה. אין זה סוד כי חוליות איראניות פועלות ברחבי אירופה ובמערב כל העת.

קורי העכביש אותם טוו איראן באמצעות גרורותיה ידועים למערב. כזכור, נעצרו במהלך שנת 2018 סגן שר המודיעין סעיד אשמי והמרגל אסד אללה אסדי לאחר פיגוע כנגד המוג'דהין (מפלגת שמאל איראנית גולה) בצרפת. אסדי נעצר ביולי 2018 בעיר אשפנבורג שבגרמניה. מעצר זה התאפשר לאחר תפיסתם של מספר איראנים בבלגיה ברכב שכור אשר היה מלא בחומרי נפץ. בד בבד, חשף שר החוץ השוודי סטף בלוק כי ברשותם מידע מוצק על חוליה איראנית אשר חיסלה שני גולים איראניים על אדמתם.

זה עיקר עיסוקו של המודיעין האיראני מבוקר עד ערב. גם באירוע האחרון, נעשה ניסיון להסיט מאיראן את אור הזרקורים ונטען כי האזרי בן ה-38 מחזיק בדרכון רוסי, אך ניסיונות אלה לא צולחים. כל מי שעוקב במתרחש, יודע כי בשני העשורים האחרונים איראן וארגוני הפרוקסי שלה כדוגמת חיזבאללה, אינם בוחלים בשום אמצעי ומעסיקים גם אנשים אפלים כרוצחים שכירים במטרה להגשים את חזונם. דבר שאינו נעלם מעיני האיראנים הוא, שבאירוע בעל אופי בינלאומי קיימת היתכנות כי המתנקש ייעצר לפני או בסמוך או לאחר הרצח. לכן, נעשית בשנים האחרונות פנייה דווקא לגורמים פלילים בניסיון לטשטש את העקבות ובכך למנוע את ההאשמות נגדם.

לסיכום, איראן וגורמי המודיעין שלה רוקמים כל העת מבצעים במטרה לפגוע במרקם האזורי ולהרוס אותו. לעיתים אנו חושבים כי הסכסוך עם איראן הוא רק על בסיס של התחמשות גרעינית. אך איראן, כפי שאני טוען שנים ארוכות, מעורבת באופן פעיל מאחורי סכסוכים אזוריים ובינלאומיים במטרה לייצר משוואה חדשה ובכך ליישם את חזונה להגמוניה שיעית אזורית.