10/20 ומופע

עיריית ירושלים מציגה: מחול ופרפורמנס במרחבים אלטרנטיביים ייחודים בירושלים * סדרת המופעים תתקיים בין התאריכים 03-06.08.21 | הכניסה חופשית

10/20 ומופע – סדרת אירועי מחול ופרפורמנס ביוזמת המחלקה למחול באגף תרבות ואמנויות בעיריית ירושלים, בהובלת יעל – בית ליוצרי מחול ופרפורמנס עצמאיים בירושלים,  תתקיים בפעם השניה השנה (2021), במרחבים אינטימיים אלטרנטיביים ייחודים ברחבי ירושלים.

מדובר בסדרת אירועי מחול ופרפורמנס שמאפשרת לקהל לפגוש את ירושלים על סמטאותיה, פינותיה הנסתרות ואתריה המוכרים בראי אמנותי, כבמה אינטימית, אלטרנטיבית וייחודית   ליוצר, ליצירה ולקהל הצופים, כאשר לכל מופע לוקיישן ייחודי בעיר, שמותאם ומתכתב עם העבודה המוצגת לקהל.

לצד אתגרי התקופה וכשגרה, עיריית ירושלים רואה חשיבות רבה במתן אפשרות למרחב פעולה ויצירה עצמאית מקורית, תלוית מרחב ומקום בעיר ומשכך במסגרת סידרת האירועים הראשונה שהתקיימה במרץ והנוכחית שתתקיים באוגוסט, קודמו בשנת 2021 שיתופי פעולה מקוריים ויצירתיים בין האמנים למוסדות התרבות ומתחמי האמנות בעיר כגון: אלוין ירושלים, בית אליאנס, בית הקהילה היוונית, בית יעל, סטודיו להקת ורטיגו, הפונדק, גלריית טדי, סינמה הוסטל, בית הנסן, המפעל, המזקקה, גלריית ברבור, מתחם התחנה, גלריית ביתא, Feellביית, סטודיו משלך, עמק המצלבה, סטודיו לקדרות בחוצות היוצר ועוד..

הסידרה מציעה לאמנים חשיפה וחופש יצירה, לצד מלגת מחקר ופיתוח עבור היצירה, הפקתה והצגתה לקהל הרחב תוך הנגשת אירועי תרבות ואמנות חינמית במרחבים ייחודיים ואלטרנטיביים ברחבי ירושלים,

קידום ויצירת שיתופי פעולה מקוריים, אמנותיים בין האמנים,  תוך גיבוש, חיזוק והעצמת קהילת היוצרים העצמאיים בעיר ועוד.

בסדרת האירועים הקרובה ישתתפו 16 יוצרי מחול ופרפורמנס ירושלמים שיציגו עבודות סולו, דואט\וטריו. בין היוצרים המופיעים: מיה יוגל, מרים אנגל, גיל קרר, סיגל ארמוזה, לירון בן יעקב יערה ארליך, לילך סגיר, הילה כהן, יסמין גריב, לנה ריקנר ודניז קליין, מיכל מג לויטין, רומי אלון ויעל הרמתי.

בשנת 2021 באמצעות 10/20 ומופע מחול ופרפורמנס במרחב התאפשר למחלקה למחול ולבית יעל להעניק כ- 14 מלגות פיתוח בשווי של קרוב ל- 50,000 ₪, ליוצרים, עבור היצירה, הפקתה, והצגתה במרחבים ייחודיים ואלטרנטיביים ברחבי העיר ירושלים, בנוסף למעטפת שיווקית ותפעולית.

להלן מידע אודות חלק מהמופעים הצפויים:
LIttle boy – מאת ובביצוע מיה יוגל

דמות משייטת במרחב לא מוכר, נעה במרחב קיומי חדש, בו מתקיים סדר עולמי, חברתי ציבורי, שונה. היא צפה בעולם ונמשכת אל מרכזו: נביעה, חור שחור או חידה. היא נלכדת במבוך כאוטי, מוקפת סילואטות חיות, נעלמת בתוכן ויוצאת מתוכן. היא מפוררת את הסדר הסמלי ואינה מחליפה אותו באחר. האם היפוך הסדרים יהפוך את הקוסמוס לכאוס? האם זהו סוף העולם? או אולי לידה מחדש?

WOMEN DESERVE MORE מאת ובביצוע הילה כהן

ספר לי על אישה אחת שלא הוטרדה מינית, ואספר לך מי אתה. 

אין אחת כזאת. 

מילה, מבט, החפצה, מגע בלי הסכמה, אונס. 

Women deserve more  הוא סולו קצר, שעוסק בנושא של הטרדה מינית באופן ישיר, ומראה, באופן חמוץ, עד כמה אלימות מינית היא חלק שגרתי מחיינו. 

אני רוצה לייצר שיח בנושא הטרדה מינית, דרך האמנות שאני עוסקת בה. הייתי רוצה שהקהל יוכל להתחבר לסיפור שאני  מספרת, להתרגש, לתהות בתוך עצמו לגביו,  ולייצר שכבה נוספת של מודעות לנושא.

הסולו נוצר בתמיכת בית יעל ליוצרי מחול ופרפורמנס עצמאיים בירושלים.

מקפלת שמחה – מאת ובביצוע הדר אלפסי

בין ניגון חסידי לאוריגמי.

אוריגמי, אומנות קיפולי הנייר אשר עשתה את דרכה אלינו מיפן הרחוקה, דורשת ריכוז, דיוק ומידת מה של אובססיביות.

כך גם התפילה.

.במיצג אשר מורכב מקטעי תנועה, שירת ניגון ואוריגמי. מבקשת האומנית – אישה על רצף האמונה, להתחקות אחר מהלך חייה שלה ושל נשים באשר הן, בחיפוש אחר דיוק, יופי וסדר פעולות קבוע מראש הנדרש מאישה דתייה, לעיתים אף במחיר חייה שלה. אותן היא מסמנת באמצעות שמלות אוריגמי המוצגות בחלל.

החיבור בין הטקסיות הדתית החוזרת על עצמה מאפיינת גם את מלאכת קיפול הנייר ומעבירה לצופה את חווית הדבקות דרך תנועה, קול ואוריגמי ודרך ייצוג הבגד הנשי – שמלה.

טיזר – https://youtu.be/VA6u6gBGKJU

חמסין מאת לירון בן יעקב

אישה זקנה עומדת מול תקופת חייה האחרונה. בה העתיד מבשר רק את בואו של מוות וודאי. יגיע מתי שיגיע. היא נודדת ברוחה לזיכרונות חייה הרבים. חברי ילדות, לב שבור, תמימות, אובדן, חרטה עמוקה, גם שמחה ואהבה גדולה לחיים. הזיכרונות נהיים ממשיים עד שלעתים היא אובדת בתוכם. מופע השואב השראה מעולם המחול האתני ומספר סיפור בדרך של תיאטרון מחול, לכ-7 נאמברים, המבצעים את המהלך הדרמתי של המופע.  

התחלתי לעבוד על המופע הזה לפני יותר מ- 4 שנים, עם הפסקות מרובות, וכמעט ללא תקציב.  ילדתי את בני השני, הקורונה הגיעה ואז גם עוד מלחמה. והכול נראה שמתעכב, ועולות השאלות על הפריווילגיה ליצור כשהעולם בוער. ולמרות הקשיים, ודווקא בגללם עמדתי מול הדבר הזה וראיתי שאני חייבת לשחרר. והנה אני מגיעה לפרזנטציה ראשונה. 

 – מאת ובביצוע לילך סגירfalling up

בזמן הזה בו נשרף כל מה שהיה לו ערך, בזמן שמנהיגים זרעו פחד ושנאה, בזמן שמחלה משתוללת, בזמן בו השקרים הגדולים של העולם צפים כמו מתוך בטן האדמה, בזמן הזה שבו הכמיהה למגע הייתה אסורה, הבדידות גברה על כל הגיון, בזמן הזה אני הייתי כאן.

הייתי ורקדתי, ויצרתי, ודיברתי וחשבתי אומנות, והקשבתי למוזיקה, וחיפשתי השראה בכל דבר, בזמן הזה של חושך תרבותי התעקשתי להיות נר קטן דולק שיאיר לי את הדרך אל התשוקות, החלומות, אל הריקוד הזה של החיים של מפסיק.

היה זמן שבו אש כילתה ושרפה.

הגיעה העת לצמוח שוב, לגדול, לפרוס את הגוף על האדמה ולקבל ממנה כוח. הגיע הזמן של הריקוד הפנימי לגלות לי סודות שלא העזתי לומר, הגיע הזמן להיות עדים ליצירה המבקשת לפרוץ החוצה, הגיע זמן להסתכל בעיניים של הקהל קרוב קרוב, לגעת, ולגלות חום גוף, קירבה, אהבה.

זמן לנוע במרחבים המאפשרים להזדמנויות להפתיע, זמן לחפש אחרי הצגה בתיאטרון, הקונצרט, ההופעה, הגלריה. אחרי הרקדנית, השחקן, הזמרת, הנגן, אחרי התמונה, הציור, הפיסול.

אחרי כל מה שנותן לנו תזכורת למה אנחנו אנשי נפש, אנשי רוח, א.נשים.

STOP THE WAR – כוריאוגרפיה וביצוע מרים אנגל

התהליך על STOP THE WAR, התחיל עם פרוץ מצב המלחמה האחרון, בהיותי ברזידנסי ביוון. רחוקה מהבית, מהמשפחה בתחילתו של תהליך מחקר יצירתי. הכאב, הפחד ותחושת ההתשה מהמצב, מהשיח האלים והאלימות סביבנו נכנסו עמוק לתוך תהליך העבודה שלי ברגעים הראשוניים שלו, ו"השתלטו" על התוכן שלה. אי אפשר היה לברוח, להתנתק, להיפך – היצירה הפכה עבורי תגובה ישירה למצב המלחמה וכך קיבלה גם את שמה.

על שיתוף הפעולה עם האמנית אורנית ארנון: האובייקט שיצרה אורנית עבור העבודה הוא כדור קרח. אותו גוש קרח, משתנה בהתמדה, משנה מצב צבירה, מתכלה והוא מייצג בפני עצמו בתוך הפעולה הפרפורמטיבית. תהליך העבודה והמחקר בחיבור בין המחול, המילה המדוברת והחומר – האובייקט הפלסטי, פתח מורכבויות ואפשרויות מרתקות.

קונצ'רטו למנדולינה ומיתרים בדו מג'ור – מאת גיל קרר

לאסוף את עדינותנו אל בין ידינו, עדינות ככוח פנימי; לעמוד איתנים, לרקוד לצלילי המנדולינה וכלי המיתר, ולחזור אל חווית הריקוד הבסיסית, מתוך ענווה ושמחה, וכהוקרה לחיים.

הכוריאוגרפיה היא מעין ריקוד – בוגר נערי וילדי, אשר מביא שמחה וחיות ללא הפרעות, ללא תנאים. מוסיקה ותנועה כחגיגה, מרחב של הנאה וחופש, פשטות ווירטואוזיות, אינטימיות וחברות https://vimeo.com/505660731

קפסולה ביוגרפית – מאת ובביצוע סיגל ארמוזה

"קפסולה ביוגרפית" היא מחקר תנועתי שנוצר כתשובה לבידוד ולניכור שנכפו על כולנו בעקבות הריחוק החברתי שחווינו בשנה האחרונה. העבודה נבחנת דרך "מסגרת" (Frame)  שמתמרנת בעדינות בין יסודות מנוגדים, בין חידוש וקיבעון,  געגוע ומרחק, זיכרון ושכחה, מרגיע ומקומם, גבוה ונמוך, מסתורי ויומיומי, מרד וקונפורמיזם,  דחייה וסגידה.  

העבודה "ממוסגרת" במרחב שנחווה כמצומצם – אך הוא עשיר בתקוות, חלומות, פחדים ורגעים שמעוררים את הגוף לחקור ולחוות את עצמו ואת גבולותיו. 

מצ"ב:

  • לינק לתכנית המלאה – לאתר, לדף המופעים ולפרטים ורישום אליהם: https://bit.ly/3z8kATQ