לראות את הבלתי נראה

צילום: באדיבות היוצר, ג'ייקוב סטינסן
צילום: באדיבות היוצר, ג'ייקוב סטינסן
על תערוכה בינלאומית ראשונה מסוגה בישראל ובעולם, פרי יוזמה של הגן הבוטני האוניברסיטאי גבעת רם ירושלים וקרן אאוטסט לאמנות עכשווית

בחול המועד סוכות נפתחה בירושלים התערוכה הגדולה ביותר של עבודות אמנות עכשווית שנוצרו בטכנולוגית מציאות רבודה (AR) שנראתה בישראל. התערוכה, "לראות את הבלתי נראה", נוצרה ביוזמת ובהובלת הגן הבוטני בירושלים וקרן אאוטסט לאמנות עכשווית בשיתוף ותמיכת הקרן לירושלים והיא חלק מפרויקט בינלאומי ענק בו תוצג אותה התערוכה בו זמנית ב-12 גנים בוטניים ב-6 מדינות ברחבי העולם. אוצרים: הדס מאור וטל מיכאל הרינג.

בתערוכה 'לראות את הבלתי נראה', עבודות חדשות בטכנולוגית AR של 13 אמנים ישראליים ובינלאומיים מובילים: מל או'קלהאן (אוסטרליה) אל אנאטסוי-אניאקו (גאנה), רפיק אנדול (טורקיה), אייזק ג'וליאן )בריטניה), אורי גרשט (ישראל), איי וֵויוֵוי (סין), סיגלית לנדאו (ישראל), שרה מיוחס (ארצות הברית), דייטו מנאבה (יפן), טימור סי-קין (גרמניה), מוחמד קאזֵם (איחוד האמירויות הערביות), יאקוב קודסק סטינסן (דנמרק) ופמלה רוזנקרנץ (שווייץ). עבור חלק מן האמנים זו הפעם הראשונה שיצרו עבודות בטכניקת מציאות רבודה AR.   

התערוכה נפתחה בו זמנית ב-12 גנים בוטניים ב-6 מדינות ברחבי העולם: הגן הבוטני בדנוור (ארצות הברית), פרויקט עדן (קורנוול, אנגליה), הגן הבוטני ירושלים (ישראל), הגן הבוטני הלאומי קירסטנבוש (קייפטאון, דרום אפריקה), הגן הבוטני מארי סלבי (פלורידה, ארצות הברית), האגודה לגננות של מסצ'וסטס (ארצות הברית), הגן הבוטני המלכותי (אונטריו, קנדה), הגן הבוטני המלכותי אדינבורו (סקוטלנד), הגן הבוטני המלכותי ויקטוריה (מלבורן, אוסטרליה), הגן הבוטני המלכותי ויקטוריה (קרנבורן, אוסטרליה), הגן הבוטני של סן דייגו (ארצות הברית) והגן הבוטני בטוסון (ארצות הברית).  

ניתן לצפות בעבודות התערוכה, תוך כדי שיטוט במרחבי הגן הבוטני הפורחים, באמצעות אפליקציה ייעודית לתערוכה SEEING THE INVISIBLE הניתנת להורדה באפסטור לאייפון ובגוגל פליי לאנדרואיד.

בתערוכה החדשנית יוצגו העבודות במיקומים דומים ב-12 הגנים הבוטניים ברחבי העולם ובכך ייווצרו קווי דמיון, כמו גם הבדלים, ביניהם. למשל, אותה העבודה עשויה להיות מוצגת בינות קקטוסי סגוארו גבוהים בטוסון, בליבו של יער עצי סקוויה ענקיים באדינבורו או במרחבי הגן הבוטני בירושלים.

התערוכה, המבוססת על טכנולוגיית AR, מאפשרת יצירת עבודות גדולות-ממדים המתקשרות עם הנוף סביבן ללא המגבלות החלות על עבודות אמנות פיזיות. כך, רבות מהעבודות שנוצרו לתערוכה עוסקות בנושאים הקשורים לטבע, סביבה, קיימות, והמפגש בין העולם הפיזי והדיגיטלי.

כחלק מהתערוכה יעלה פרויקט 'עדן' הבינלאומי תוכן חינוכי נלווה לילדים, מורים, ומשפחות, אשר יהיה זמין בגן הבוטני בירושלים, כמו גם בכלל הגנים הבוטניים השותפים בפרויקט, וכן און-ליין למבקרים מרחבי העולם.

חנה רנדל, מנהלת אקזקוטיבית בגן הבוטני בירושלים: "למבקרים בגן הבוטני בירושלים צפויה חוויה יוצאת דופן, במהלכה יוכלו לשוטט בגן, ליהנות מהצמחים והטבע ובמקביל לצפות ביצירות האמנות באמצעות האפליקציה. אנו מתרגשים מאוד מהפרוייקט המאפשר לנו שיתופי פעולה חדשים עם גנים בוטניים ברחבי העולם, וכן להעניק למבקרי הגן חוויית אמנות עכשווית ייחודית באוויר הפתוח, בייחוד בתקופה מאתגרת זו".

תום עמית, מנכ"ל הגן: "אנו מקווים כי התערוכה החדשה תסלול את הדרך לשיתופי פעולה רבים נוספים בעתיד. אני מזמין את הקהל הרחב לבקר בגן הבוטני בירושלים וליהנות מתערוכה חדשנית וייחודית שלא נראתה כמותה בישראל”.

הדס מאור, אוצרת שותפה: "התערוכה מאפשרת לאמנים ישראלים ובינלאומיים שטרם יצרו בטכנולוגיית מציאות רבודה להרחיב את עיסוקם בנושאים העומדים בלב עשייתם האמנותית, בדרכים חדשות לחלוטין. בכך, שואפת התערוכה להציג לא רק אמנות עכשווית פורצת דרך, אלא גם להפגיש את המבקרים עם מנעד רחב של חוויות הקשורות במדיום מתפתח זה".

טל מיכאל הרינג, אוצר שותף: "השילוב של עבודות ה-AR בסביבה רוויית טבע מפורר את ההפרדה הבינארית בין מה שבדרך כלל נחשב 'טבעי' ל'דיגיטלי', ומאפשר למבקרים לחוות את התערוכה בצורה שמחוברת יותר לאופן בו אנו חיים כיום, כאשר מרחבי החוץ והטבע קיבלו עבורנו משמעות נוספת ומשקל מחודש בחיינו בתקופה האחרונה. התערוכה מציגה דרך חדשה לאנשים לבוא במגע עם האמנות ועם הטבע בו זמנית".

המייסדת-השותפה של קרן 'אאוטסט' לאמנות עכשווית קנדידה גרטלר, והמנהלת של 'אאוטסט' ישראל, מירב קטרי: "שיתוף הפעולה בינינו לבין הגן הבוטני בתקופה הקורונה בנושא התערוכה פקח את עינינו לגבי אפשרויות אינסופיות להזדמנויות רבות ושיתופי פעולה בנושאי אמנות עכשווית. אנו נרגשות משיתוף הפעולה עם הגן הבוטני בגבעת רם וגנים בוטניים מובילים מכל רחבי העולם בתערוכה המגשרת בין העולם הפיזי לעולם הדיגיטלי ליצירת מודל חדש".

למידע נוסף ותיאום ביקור מראש: www.seeingtheinvisible.art.

לרכישת כרטיסים מראש – בימות  6226* ובאתר https://www.eventim.co.il/.

הגן הבוטני האוניברסיטאי: 02-6794012 באתר ובעמוד הפייסבוק של הגן.

הגן הבוטני גבעת רם  הוא פנינה של טבע בלב ירושלים. הגן פועל כמרכז חינוכי ומחקרי ומכיל אוסף מגוון של צמחים מכל העולם בתצוגה גיאוגרפית. הגן הינו מוקד לבילוי, לתיירות ולאירועי תרבות כמו גם מרכז לחינוך, הדרכה ומחקר. זהו הגן הבוטני הגדול בישראל, שטחו משתרע על פני 120 דונם, ובו אוסף הצמחים החיים הגדול ביותר בישראל ובמזרח התיכון. בגן גדלים יותר מ- 6600 מינים וזנים של צמחים שונים מהעולם, המוצגים בשש חלקות גיאוגרפיות (אפריקה הדרומית, אירופה, אמריקה הצפונית, אוסטרליה, דרום-מערב ומרכז אסיה והים התיכון). חלקות הגן מדמות את נופי הצומח של כל אזור ומציגות מופעי שלכת ופריחה מרהיבים לאורך כל השנה.

קרן אאוטסט לאמנות עכשווית – הינה עמותה בינלאומית עצמאית המובילה ותומכת במיזמי אמנות חדשניים המגיעים אל קהל נרחב ככל האפשר מאז 2003. העמותה פעילה בתשע מדינות, וגייסה למעלה מ-13 מיליון ליש"ט (כ-58 מיליון ש"ח) לתמיכה במרחב היצירתי. הקרן ידועה ביצירת מודלים רבי-השפעה לפילנתרופיה קשובה בתחום האמנות, באמצעות תוכניות ושיתופי פעולה ציבוריים-פרטיים פורצי דרך. העמותה הייתה הראשונה שנקטה בגישה החדשנית של תמיכה קולקטיבית בין-מוסדית למימון מיזמי אמנות מאתגרים באנגליה, ומתגאה כיום בפעילותה הכלל-עולמית. אאוטסט מונעת על ידי השראה, מופעלת בזכות ניסיונה, ידועה בהשפעתה, ומתמקדת ברעיונות ואנרגיה אפקטיביים, מתוך מחוייבות להיות נוכחת ברגע תחילתו של שינוי חברתי.