30 שנה ל'אדי קינג'

'סינמטק' תל אביב בהקרנה חגיגית בפורמט דיגיטלי חדש לסרטו של גידי דר שהשפיע על יוצרים רבים בתעשיית הקולנוע הישראלית

'סינמטק' תל אביב יקיים הקרנה מיוחדת לאחד הסרטים המסקרנים והמיוחדים בתולדות הקולנוע הישראלי – 'אדי קינג', סרטו של גידי דר, שיצא למסכים ב-1992 וכעת יוצא לאור לראשונה אחרי רסטורציה בפורמט דיגיטלי חדש ובהמשך יעלה לצפייה ב-VOD של ה'סינמטק'.

הסרט 'אדי קינג' היווה פריצת דרך קולנועית מפתיעה על רקע הקולנוע של אותם השנים – סרט נועז ואסתטי, שבישר את סרטי האינדי העצמאיים וחוקר את השפה הקולנועית באופן קיצוני ואת השפה העברית ואת שימושיה בקולנוע. סרט שנעשה בתהליך של חיפוש חסר גבולות של יוצרים צעירים שאין להם מה להפסיד.

הסרט הוא סיפורו של אדי (איתן בלום), שחקן מובטל שמתאהב ביוליה (רונית אלקבץ), חברתו של מוריס העבריין (שולי רנד) ונסחף אחרי השניים לעלילת פשע שהולכת ומסתבכת והופכת מרגע לרגע למופרכת יותר ויותר.

הפקת הסרט הייתה עצמאית ודלת תקציב. הקרן לעידוד קולנוע ישראלי איכותי לא אישרה תמיכה לסרט. דר הצליח לקבל את הציוד בחינם מחברת השכרה ואת הפילם קיבל משאריות של הפקה אמריקאית שצולמה בארץ. הוא גייס צוות של אנשים צעירים וחסרי ניסיון: אריאל סמל, הצלם והמעצב האומנותי (שזהו סרטו הראשון); דני יצחקי, שהחל בסרט את הקריירה שלו כעורך; כאשר פס הקול שעוצב על ידי חן הרפז, נעשה מחוסר תקציב באולפן ולא בסט.

בסרט משתתפים איתן בלום בתפקיד הראשי בתצוגת משחק ייחודית ונהדרת שחוקרת את גבולות האמינות הקולנועית; שולי רנד בתפקיד מלא נוכחות של עבריין כריזמטי ומלנכולי, באחד מתפקידיו האחרונים כחילוני; ורונית אלקבץ ז"ל, בתפקיד נועז וחסר פחד שמסמן את הגדולות שעוד נכונו לה; אלברט אילוז וכן גבי שושן ז"ל בתפקיד עבריין בשם שושן ששר את הלהיט שלו "16 מלאו לנער" תחת איומי אקדח.

גידי דר: "'אדי קינג'" הוא סרט על קולנוע, סרט על האפשרות לעשות פנטזיה בישראל, מדינה שהמציאות בה רומסת כל חלום. מצד אחד זהו סרט אסקפיסטי ומצד שני סרט על עצם ההוויה שלנו כאן. עשינו את 'אדי קינג' כנגד כל הסיכויים – בסוף שנות השמונים שהיו עשור קשה מאוד בקולנוע הישראלי. הצלחתי באופן פלאי לאסוף סביבי אנשים סופר מוכשרים, אפופים בחלומות, שהיו מוכנים למצדה קולנועית. היינו מוכנים ללכת בחשיכה ולהמציא את הדרך. מאז שיצא ב-1992, לא ממש טיפלתי בו. קלטת המאסטר הלכה ודהתה ופורמטים דיגיטליים הפכו אותה ללא ראויה לתצוגה. שנים לא היה עותק סביר לראות את העבודה הזו, שכל כך השקענו בה ויש בה כל כך הרבה יופי. ואז בא רוסו, מנהל הארכיון ב'סינמטק' ירושלים, וגאל את הסרט. סרקנו מחדש, יחד עם אריאל סמל הברקתי אותו כחדש אל תוך הדיגיטלי. נראה לי שהגיע שוב הזמן של 'אדי קינג'".

חמישי, 4.8, 20:30, 'סינמטק' תל אביב.

במאי: גידי דר. תסריט: גידי דר ואיתן בלום. מפיקים: גידי דר ורפי בוקאי ז"ל. צילום וארט: אריאל סמל, עריכה: דני יצחקי ז"ל. עיצוב פס קול: חן הרפז.

משחק: איתן בלום (אדי), שולי רנד (מוריס), רונית אלקבץ (יוליה), שלמה בסן (קולמן), אלברט אילוז (יקוש), גבי שושן (שושן), החוקר (פיצ'ו בן צור) והבלש (רפי בוקאי).

לפרטים נוספים ולדף הסרט – כאן