'סופר ג'אז' בים המלח

צילום: אלכסנדר גור
צילום: אלכסנדר גור
ליאוניד פטשקה יוזם פסטיבל ג'אז ראשון בים המלח בשיתוף 'פניני מוסיקה קלאסית' לרגל השנה החדשה 2022

יוזמה חדשה נוספת של הפסנתרן הבינלאומי ליאוניד פטשקה – פסטיבל ג'אז בים המלח.
פטשקה – שנכלל ברשימת 100 נגני הג'אז הטובים ביותר של המאה ה-20 על ידי המכון האמריקאי לביוגרפיות וזכה בהוקרה של פסטיבלי הג'אז המסורתיים בישראל וברחבי העולם – אינו חושש לערב בין מוזיקה לבידור.

סגנונו של פטשקה נוטל את הג’אז למחוזות של מוזיקה אתנית ואלתורים על בסיס הג'אז המסורתי. לאורך השנים, משלב פטשקה בעבודתו פסנתר קלאסי וחשמלי, סינטיסייזר וכלי הקשה מיוחדים. יחד עם זאת, הוא תמיד מחדש. פטשקה יצר מופע משותף עם שלמה גרוניך, ניגן עם נגנים ערבים מעכו ועם נגנים תורכיים ומצריים וגם כתב מוסיקת ג'אז לבלט פאנוב, חיבר בין חזנות למוזיקת גוספל, ביחד עם גיל שוחט העלה לבמה שבעה פסנתרנים ושבעה פסנתרים ועוד…

"הקהל אוהב חידושים", הוא אומר. בעוד שהוא מקפיד לעבוד עם וירטואוזים ברמה המקצועית שלו. הוא אינו חושש לערב בפסטיבל ג'אז עם פלמנקו, מוזיקה לטינית והפעם אפילו עם מופע בוץ – וזאת לאור המיקום של הפסטיבל בים המלח.

פטשקה היה ילד פלא, שהחל לנגן בגיל ארבע ובגיל 20 כשעלה לישראל היו לו כבר 17 מדליות בינלאומיות. הוא הקליט והפיק תקליטים רבים ברוסיה, בארצות הברית ובישראל. הוא מופיע ומוביל מספר רב של הרכבים, להקות ותזמורות. ב-2003 קיבל את 'מדליית  הכנסת', המסמלת את הכרת המדינה והממשל בתרומתו לפיתוח האומנות הישראלית ולהפצתה בחו"ל.

ליאוניד פטשקה הוא דוגמה לאומן וירטואוז שלא מפחד להתעסק גם בצד הכלכלי של המוזיקה.
כשעלה לישראל עטוי מדליות והכרה בינלאומית, בנה את עצמו מחדש והחליט לעשות זאת כאיש עסקים לכל דבר. הוא המייסד והמנהל האומנותי של פסטיבלים בינלאומיים רבים. מזוהה בעיקר עם פסטיבל הג'אז של אשדוד.

כאשר פגעה הקורונה בניידות הבינלאומית, החליט ליזום יותר אירועים בישראל והוא עושה זאת עם שותפה ותיקה, עמותת 'פניני מוזיקה קלאסית'. "אנו בטוחים ששנת 2022 תהיה טובה הרבה יותר וזו בהחלט סיבה למסיבה", הוא אומר.

תוכנית הפסטיבל (מלון 'לאונרדו קלאב' ים המלח)

חמישי, 30.12, 15:00

כניסה למלון. קבלת פנים עם שמפניה וג'אז.

מצעד הדיקסילנד: קאנטרי, ראגטיים, בלוז וסווינג. לאוניד פטשקה, The Isradixie Band – Avraham Felder (Agashkin) ושלישיית הג'אז של לאוניד פטשקה.

קרנבל ג'אז ברזילאי: צמד מוזיקאים ילידי ריו דה ז'נרו (מרצ'לו נאמי, שירה וגיטרה; ג'וקה פרפיניאן, שירה וכלי  הקשה), לאוניד פטשקה (פסנתרן).

פרנק סינטרה – אופרה וג'אז: לאוניד פטשקה וגיל שוחט (פסנתרנים), דניס סדוב (זמר בס) ושלישיית הג’אז של לאוניד פטשקה.

שישי, 31.12

Black Jazz Soul – הסווינג, ה-Soul, הבלוז, הרוקנרול והבוגי ווגי: ליאוניד פטשקה וגיל שוחט (פסנתרנים) רוי יאנג (שירה, אנגליה-ישראל), הילארי סרג'נט (שירה, טרינידד וטובגו) ושלישיית הג'אז של ליאוניד פטשקה.

בשעה 24:00: קונצרט חצות וריקודים.

שבת, 1.1.2022

מקצבים קאריביים ונוסטלגיה צרפתית בסגנון בלוז: עדן הולן (צרפת), ג'ק גונזלס (גיטרה), להקת "Caribbean Dreams" ולאוניד פטשקה (פסנתר).

ג'אם סשן במקצבים של פלמנקו, אמריקה הלטינית וים תיכוני: אושי דאבן – (שירה וקסטנייטות), אנדרי איליין (גיטרת פלמנקו), אמיל חצ'טוריאן (גיטרה) וסופי יצקוביץ' (כלי הקשה), רקדניות בטן ופלמנקו. בהשתתפות לאוניד פטשקה (פסנתר).

האירוח במלון 'לאונרדו קלאב' ים המלח באווירת תקופת החגים באירופה. שלושה ימים ושני לילות. סעודות שף עשירות, משקאות קלים וחריפים ללא הגבלה. כניסה לספא חינם ופעילויות נוספות.
להזמנת כרטיסים: 02-535-6954.

לתכנית: www.music4iruim.co.il.