מי מלכלך את האגם?

עבודות השבוע ליד האגם (צילום: באדיבות דוברות 'נתיבי ישראל')
עבודות השבוע ליד האגם (צילום: באדיבות דוברות 'נתיבי ישראל')
תושבים שוחרי סביבה ממבשרת ומיישובי הסביבה פתחו עצומה בעקבות מצבו האסתטי של אגם בית זית

אזורי טבע רבים יש באזורנו. אחד האטרקטיביים שבהם הוא אגם בית זית. ערכם של לא מעט בתים שמחלונם ניתן לראותו עולה באופן משמעותי על אלה שלא זכו לנוף מרהיב זה.

אלא שלדברי שוחרי סביבה באזרנו, המצב של האגם לא מרנין לאחרונה. באתר atzuma הם פרסמו עצומה אינטרנטית ובה כתבו:

"לפני כשנה ניצל האגם העונתי בבית זית (עמק מוצא), היחיד בהרי ירושלים, מתכניות בינוי הרסניות, רק כדי ליפול שוב קורבן לאוזלת ידן של הרשויות. כיום, מלא האגם בהררי פסולת בניין. במקום עופות מים צפות בו שקיות פלסטיק. במקום חוף מדושא – פוסעים לידו בתוך הררי זבל. אין אח ורע בשום מקום להזנחה כזו כששום רשות מקומית לא לוקחת אחריות על הניקיון.

לא די בזו שבניית כביש 16 ההרסנית, עם הגשר וערימות הפסולת הרסו את הנוף, העלימו את חיות הבר מהאזור והרסו את המסדרונות האקולוגיים שלהן; לא די בזו שתוכנית הרסנית נוספת בשלבי תכנון מנסה להשתרבב מהדלת האחורית (חניון ומרכז מבקרים בתוך העמק, כך במקור), מתעקשת חברת 'מקורות' משום מה, תחת האמתלה ההזויה של פחד מטביעות (מבלי לחפש אלטרנטיבות או להתייעץ עם התושבים) לייבש את המאגר בכל שנה באביב. אנחנו קוראים לרשויות לקחת אחריות על האגם כדי שנוכל ליהנות ממנו בחדשי החורף והאביב".

עד כאן לשון העצומה שעליה חתמו (נכון ליום שלישי בערב, 25.1) 1,672 איש – הצלחה לא מבוטלת לאור העובדה שהיעד שהציבו יוזמי העצומה עמד על 1,500.

מהמועצה האזורית מטה יהודה נמסר בתגובה: "אגם בית זית נמצא תחת אחריותה הבלעדית של חברת 'מקורות'. עם זאת, עד היום, עשתה המועצה כל שביכולתה כדי למנוע את הריסת האגם, בעד שימורו ולקיחת אחריות משותפת לניהול האתר. הנושא נמצא בימים אלה בדיונים ובמשא ומתן בין המועצה לבין חברת 'מקורות'".

מחברת 'מקורות' נמסר בתגובה: "מאגר המים אינו נדרש לצרכים הידרולוגיים של משק המים. במקור, היו אמורים המים לשרת את אקוויפר ההר, אולם באזור היקוות המים קיימת שכבת חרסית עבה שמגיעה עם הסחף והיא סותמת אפשרות לחלחול למי התהום. לאחר מספר מקרים מצערים של אובדן בחיי אדם בשנים האחרונות (מקרי טביעה, כך במקור), מקטינה 'מקורות' בהוראת משטרת ישראל את הסיכון ומשחררת את המים לכיוון נחל שורק. 'מקורות' מכירה בערך התיירותי והסביבתי של המקום, אולם כל הניסיונות שנעשו בשנים האחרונות להעביר את האחריות על המאגר מבחינה תיירותית לגורם אחר, לצערנו נחסמו או נכשלו".

מחברת 'שפיר פיצרוטי' נמסר בתגובה: "בפתח הדברים יובהר כי אין לשותפות כביש 16 שום קשר לתכניות בנושא מאגר המים בבית זית ואין לה כל קשר לפעולות חברת 'מקורות' בקשר למאגר המים, והיא אף אינה אמונה על תחזוקת מאגר המים. כביש 16 מבוצע בסטנדרטים הגבוהים ביותר ותוך הקפדה על שמירה מירבית של ערכי הסביבה, הנוף והטבע מסביבו ומתן דגש על פגיעה מינימלית ככל האפשר בסביבה. שותפות שפיר פיצרוטי תשמח לשתף פעולה עם המאמצים לשמירה על הניקיון באזור הסכר ולאור העובדה כי פרויקט זה הינו פרויקט זכייני אשר חברת שפיר עתידה לתחזק ולהפעיל ב-22 השנים הקרובות. החברה רואה בשמירה על הטבע באזור אינטרס משותף שלה ושל תושבי האזור".