90 אחוזי זכאות לבגרות במבשרת

אילוסטרציה: pixabay
אילוסטרציה: pixabay
משרד החינוך פרסם בסוף השבוע נתוני זכאות לבגרות בחתך יישובי * נתונים נאים למבשרת

כל שנה מחכים לנתון הזה והנה הוא מגיע. מדובר כמובן בשיעור הזכאים לתעודת בגרות ביישוב. אין ספק, כי נתונים מחמיאים מעידים על רמת החינוך של היישוב ומשליכים גם על תחומים אחרים, שכן נושא החינוך הוא דבר שחשוב לכל משפחה, במיוחד עם ילדים, בבואה לקבל החלטה על מקום מגורים.

משרד החינוך פרסם בסוף השבוע האחרון נתונים של 171 רשויות שבהן מתגוררים יותר מעשרת אלפים תושבים. על פי טבלת משרד החינוך, במבשרת ציון יש 326 תלמידי י"ב הניגשים לבגרות, רובם המוחץ בתיכון 'הראל' ומיעוטם בישיבה התיכונית 'קול מבשר'. הנתונים מתייחסים לשנת הלימודים תש"פ (2020), במהלכה החל משבר הקורונה, שבעקבותיו נעשו שינויים והתאמות שכללו צמצום של מספר הבגרויות לחמישה וכן צומצם חומר הלימוד.

מכלל הלומדים במוסדות הרשות, עומד שיעור הזכאות לתעודת בגרות במבשרת ציון על 89.9 אחוז (מקום 30 בארץ) ואילו בקטגוריה של 'גרים ברשות', כלומר, מתגוררים ביישוב אך לומדים גם במבשרת וגם מחוצה לה, השיעור נמוך יותר – 85.2 אחוז (מקום 55 בארץ), ובמלים פשוטות יותר – הלומדים מחוץ ליישוב מורידים את הממוצע. במטה יהודה (580 תלמידי י"ב הניגשים לבגרות) למשל, המגמה הפוכה. שיעור הזכאים לתעודת בגרות של כלל המתגוררים ביישובי המועצה עומד על 81 אחוז, בעוד שיעור הזכאים הלומדים במוסדות הרשות עומד על 73.1 אחוז בלבד. במקום הראשון בארץ המועצה האזורית שפיר עם שיעור זכאות של 99.1 אחוז. הממוצע הארצי עומד על 73.4 אחוז, עלייה של 3.7 אחוז ביחס לשנה שקדמה לה.

מבט לתיכונים

תיכון 'הראל' ממשיך במגמת ההצטיינות עם שיעור זכאות של 92.4 אחוז, כאשר 16 אחוז מוגדרים כ'בגרות בהצטיינות'. בישיבה התיכונית 'קול מבשר' שיעור הזכאות עומד על 84.6 אחוז.

ומה לגבי איכות התעודה? זה המקום לציין, כי ככל שניגשים לבגרות ברמה גבוהה יותר במקצועות השונים, בעיקר במתמטיקה ובאנגלית, האפשרויות העומדות בפני מחזיק התעודה להשתלב בלימודים גבוהים במקצועות נחשקים – רבות יותר. כמובן שגם החלוקה לרמות בבית ספר נתון מעידה על רמתו וזה גם פרמטר העומד בפני הורים בבואם לקבל החלטה לאיזה בית ספר לרשום את ילדיהם.

נתחיל במתמטיקה. על פי פרסומים בתקשורת הארצית רוב תלמידי ישראל, כלומר 50 אחוז ומעלה, נבחנו ברמה של שלוש יחידות לימוד. בתיכון 'הראל' מדובר בפחות מרוב (48.6 אחוז). 25.7 אחוז ניגשו לבגרות במתמטיקה ברמה של חמש יחידות ושיעור דומה נרשם גם בקרב הניגשים לבגרות ברמה של ארבע יחידות לימוד.

באנגלית הנתונים מחמיאים הרבה יותר. בעוד השיעור הארצי של הניגשים לבגרות ברמה של חמש יחידות הוא "רוב" (כלומר, קצת מעל 50 אחוז), בתיכון 'הראל' גאים להציג נתון של 62.8 אחוז. 21.5 אחוז ניגשו לבגרות באנגלית ברמה של ארבע יחידות ו-15.7 אחוז בלבד לבגרות באנגלית ברמה של שלוש יחידות.